• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » همایش توجیهی« شورای زکات» در شهرستان صومعه سرا برگزار شد
  کد خبر : 2010050

  همایش توجیهی« شورای زکات» در شهرستان صومعه سرا برگزار شد

  همایش توجیهی« شورای زکات» در شهرستان صومعه سرا برگزار شدReviewed by on Feb 16Rating:  خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم اصغری: بعدازظهر چهارشنبه سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری فارابی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان صومعه سرا میزبان اعضای شورای زکات روستاهای این شهرستان بود. شورای زکات روستا که طرح آن برای اولین…

  همایش توجیهی« شورای زکات» در شهرستان صومعه سرا برگزار شدReviewed by on Feb 16Rating:

   خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم اصغری: بعدازظهر چهارشنبه سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری فارابی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان صومعه سرا میزبان اعضای شورای زکات روستاهای این شهرستان بود.

  شورای زکات روستا که طرح آن برای اولین بار توسط شورای زکات گیلان در روستاهای این استان تشکیل شد اکنون به دلیل موفقیت این طرح در جذب و جمع آوری زکات در سطح روستاها در اکثر نقاط کشور اجرایی می شود.

  این طرح با هدف اعتمادسازی در سطح روستاها برای جمع آوری زکات مستحبی اجرایی شده که با تشکیل شورای زکات در این مناطق اقدام به تهیه سبد غذا و توزیع آن بین روستاییان نیازمند منطقه می کند.

  همچنین این شورا موظف است زکات مردم هر روستا را صرف نیازمندان همان منطقه کند که این امر می تواند تبعات اجتماعی بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد.

  در این همایش مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان با اشاره به وضعیت مطلوب شهرستان صومعه سرا در زمینه جمع آوری زکات، اظهار کرد: افزایش ۱۲۰درصدی زکات در صومعه سرا سبب شده که این شهرستان در جایگاه اول استان از این نظر قرار گیرد.

  برگزاری همایش «شورای زکات گیلان» در پایان سال جاری

  علیرضا محمدی با بیان اینکه اجرای طرح شورای زکات روستا از سوی استان گیلان بوده که در سال ۹۵ در کل کشور اجرایی شده، افزود: این درحالی است که استان گیلان جزء استان های دارای زکات مستحبی است نه واجب.

  وی با اشاره به اینکه تشکیل این شورا سبب می شود تا از ظرفیت و توان هر روستایی برای کمک به نیازمندان همان روستا استفاده شود، گفت: یکی از اهداف تشکیل کمیته امداد امام خمینی (ره) به فرمان امام نیز محرومیت زدایی و توانمندسازی نیازمندان بوده که این شورا می توانند در این زمینه کمک حال امداد شود.

  به گفته این مسئول در پایان سال جاری با حضور یکی از مسئولان ارشد کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور همایش «شورای زکات گیلان» به منظور تجلیل از فعالان عرصه زکات و احسان با حضور یک هزار و ۵۰۰ نفر از اعضای شورای زکات گیلان برگزار می شود.

  مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان به نزدیک بودن هفته احسان و نیکوکاری نیز اشاره و تصریح کرد: انتظار می رود که با تعامل و همکاری همه دستگاه ها بتوانیم خدمات مناسبی به جامعه هدف این نهاد ارائه کنیم.

  وی مبنای کار کمیته امداد امام خمینی (ره) را مبنی بر مشارکت های مردمی عنوان و خاطرنشان کرد: فقر و تولید فقر توسط کمیته امداد نبوده ولی براساس وظیفه ذاتی این سازمان در بحث شناخت انواع محرومیت ها در سطح کشور، استان و شهرستان تلاش می کند.

  ۲۷درصد خانوارهای صومعه سرایی تحت پوشش کمیته امداد امام

  محمدی در ادامه با اشاره به اینکه حدود پنج درصد در کل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، یادآورشد: این میزان در استان گیلان هفت درصد و متاسفانه در شهرستان صومعه سرا ۲۷ درصد در حوزه خانوار و ۱۵.۵ درصد از نظر نفرات است.

  وی با بیان اینکه این سازمان در دو حوزه تک خدمتی و چند خدمتی به مددجویان خدمات ارائه می کند، خاطرنشان کرد: امروز یکی از اولویت های کمیته امداد توانمندسازی مددجویان در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و اشتغال است.

  مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با بیان اینکه استان از حیث میزان مددجوی تحت پوشش جزء پنج استان اول کشور است، تأکید کرد: البته این جایگاه نشان دهنده وجود محرومیت و نیازمند بالا نبوده و به شرایط دیگر نیز بستگی دارد.

  وی یکی از این شرایط را تعداد زیاد سالمندان تحت پوشش دانست وبا بیان اینکه گیلان سالمندترین استان کشور است، افزود: ۸۰ هزار سالمند گیلانی تحت پوشش کمیته امداد استان هستند.

  محمدی با اشاره به خدمات رسانی کمیته امداد در حوزه درمانی به مددجویان و جایگاه اول استان گیلان در خصوص افراد تحت پوشش در این حوزه در کشور، اظهار کرد: یک هزار و ۵۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان هستند که دارای بیماری لاعلاج بوده و هزینه های درمانی آنها را امداد پرداخت می کند.

  در آمد ماهانه ۷۰۰ میلیون تومان از صندوق صدقات در گیلان

  وی با تأکید براینکه به صورت ماهانه ۷۰۰ میلیون تومان در آمد از صندوق صدقات در استان گیلان جمع آوری می شود، افزود: حوزه هایی که این صدقات در آن هزینه می شوند نیز مشخص و شفاف است.

  به گفته این مسئول در زمینه بیماری، قرض الحسنه، تحصیل، ازدواج و… از مواردی است که درآمد حاصل از صدقات در آنها هزینه می شود.

  مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان با اشاره به اینکه سالانه حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر از فرزندان مددجویان تحت پوشش ازدواج می کنند، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم برای جهیزیه هر نوعروس حدود دو میلیون تومان پرداخت کنیم باید علاوه بر درآمد حاصل از صدقات چهار میلیارد تومان نیز اضافه بر آن هزینه کنیم.

  وی با بیان اینکه ۱۰ هزار یتیم و طرح محسنین، ۶۴ هزار زن سرپرست خانوار نیز تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هستند، ادامه داد: موضوعات آسیب های اجتماعی از دیگر بخش هایی است که کمیته امداد باید برای آن برنامه ریزی کند.

  وی همچنین با اشاره به اینکه متاسفانه استان گیلان جزء چهار استان در زمینه آسیب های اجتماعی در کشور است، خاطرنشان کرد : حدود ۱۰ طلاق تحت پوشش در جامعه هدف امداد بوده و این درحالی است که افراد زیادی در نوبت هستند.

   تشکیل بیش از ۱۰۰۰شورای زکات روستایی در گیلان

  درادامه این همایش رئیس شورای زکات گیلان نیز به مزایای تشکیل شورای زکات در سطح روستاها اشاره و اظهار کرد: این شورا از معتمدان محله تشکیل شده تا با شناسایی پتانسیل محل خود بتوانند گامی خوبی در جهت جمع آوری زکات بردارند.

  حجت الاسلام حامد آزمایش با بیان اینکه تشکیل این شورا با هدف حفظ شأنیت افراد در هنگام کمک و بهره گیری بیشتر از معتمدان و پتانسیل های روستایی است، افزود: تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ شورای زکات روستایی در استان گیلان تشکیل شده است.

  وی با اشاره به اینکه هنوز بیش از یک هزار روستای فاقد شورای زکات در استان وجود دارد، گفت: تشکیل شورای زکات در این روستاها منوط به وجود ظرفیت پرداخت زکات مستحبی در آن روستاها است.

  رئیس شورای زکات گیلان به جمع آوری زکات در استان گیلان به عنوان استان واجد زکات مستحبی اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد از سهمیه زکات مستحبی استان تاکنون تحقق یافته است.

  به گفته این مسئول این آمار و تلاش های انجام شده نشان دهنده این بوده که استان گیلان در زمینه جمع آوری زکات مستحبی جایگاه مطلوبی در کشور برخوردار است.

  ضرورت جلب مشارکت های مردمی در حوزه پرداخت زکات

  فرماندار صومعه سرا نیز در این همایش با بیان اینکه انقلاب اسلامی با پیروزی خود در تفکر و ایدئولوژی مردم نیز تغییر ایجاد کرد، اظهار کرد: این تغییرات براساس آموزه ها و باورهای دینی بود.

  علی فتح اللهی با اشاره به حضور مردم در همه صحنه ها بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: هرکجا که مردم حضور داشتند در آنجا موفق عمل کرده ایم.

  وی تأکید کرد: موفقیت در رفع مشکلات و مسائل اجتماعی در سطح یک جامعه به مشارکت و حضور مردم بستگی داشته وگرنه انجام آن عمل غیر ممکن است.

  فرماندار صومعه سرا به تأکید و کنار هم قرار گرفتن نماز و زکات در بسیاری از روایات و احادیث اشاره و تصریح کرد: بیان این دو موضوع در کنار هم نشان از اهمیت و توجه ویژه به این دو مسئله است.

  وی با بیان اینکه احسان و نیکوکاری و زکات تنها مربوط به مسائل مادی و نقدی نیست، تأکید کرد: افرادی که دارای تمکن مادی نیستند می توانند با زکات دین، علم، هنر این عمل خیر را به جا آورند.

  فتح اللهی با اشاره به اینکه پرداخت زکات مادی و مستحبی موجب زدودن رنگ فقر از چهره جامعه می شود،تصریح کرد: امیدواریم با نگاه ویژه همه مردم و خیران و با ترویج فرهنگ زکات و مشارکت مردمی هرچه بیشتر بتوانیم به فقرا و نیازمندان کمک کنیم.

  افزایش ۱۲۱درصدی تحقق برنامه حوزه زکات در شهرستان صومعه سرا

  در ادامه این همایش رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) صومعه سرا به سخن حضرت علی (ع) در زمینه پرداخت زکات اشاره کرد و گفت: امام علی (ع) فرمودند برکت در مال کسی است که زکات پرداخت و به مومنان مددرسانی و خویشان را کمک کند.

  محمد ملک دوست با بیان اینکه میزان زکات جمع آوری شده سال ۹۴ درشهرستان صومعه سرا ۵۰۰ میلیون تومان بوده است، افزود: امسال با افزایش ۴۰ درصدی در این حوزه مواجه هستیم.

  وی با اشاره به جمع آوری بیش از ۶۰۰ میلون تومان زکات در سال جاری، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در خصوص تحقق برنامه های زکات شهرستان صومعه سرا شاهد افزایش ۱۲۱ درصدی است.

  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) صومعه سرا ادامه داد: همچنین با جمع آوری این میزان زکات ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش تکلیف داشته ایم.

  وی به تشکیل شورای زکات روستا در ۱۰۲ روستای صومعه سرا اشاره کرد و گفت: زکات جمع آوری شده توسط این شورا هم مادی و هم غیر مادی در قالب مرغ، ماهی، عسل و… است.

  به گفته این مسئول این شورا با هدف ترویج فرهنگ زکات، احسان و انفاق به واسطه بهره گیری از پتانسیل های خود روستا برای محرومان آن روستا است.

  وی یادآورشد: این شورا به منظور اعتماد سازی و برای جلب مشارکت های مردمی در قالب طرح شورای زکات روستای در سطح استان گیلان تشکیل تا با ایجاد پیوند میان فقرا و اغنیاء سبب کاهش میزان محرومیت در سطح جامعه شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.