• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » آیت الله هاشمی هم در زمان زندگی هم پس از رحلت مظلوم بود
  کد خبر : 2010025

  آیت الله هاشمی هم در زمان زندگی هم پس از رحلت مظلوم بود

  مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: یکی از مهمترین دغدغه های آقای هاشمی حفظ نظام و در عمل هم به این اعتقاد پایبند بود. در بسیاری موارد که انتظار می رفت سکوتش شکسته شود مانع اصلی همین حفظ نظام بود. سید تقی قریشی مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره ابعاد شخصیتی آن مرحوم و تخریب…

  ۷۶

  مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: یکی از مهمترین دغدغه های آقای هاشمی حفظ نظام و در عمل هم به این اعتقاد پایبند بود. در بسیاری موارد که انتظار می رفت سکوتش شکسته شود مانع اصلی همین حفظ نظام بود.

  سید تقی قریشی مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره ابعاد شخصیتی آن مرحوم و تخریب هایی که این اواخر علیه ایشان صورت گرفت،  گفت: آیت الله هاشمی شخصیتی متفاوت با دیگران داشت. او از روحیه گذشت بسیار بالایی برخوردار بود. هر چند در طول تاریخ انقلاب اسلامی هیچ فردی را مانند هاشمی تخریب نکردند اما ایشان هیچ اهمیتی برای این رفتارها قائل نبودند.

  قریشی درباره علت تخریب ها نیز گفت: این اقدامات مشخص است که از روی غرض ورزی صورت می گرفت و دلیل این غرض ورزی ها نیز رابطه نزدیکی بود که او با امام داشت و همچنین صراحت کلام ایشان موجب شد تا برخی از همان آغازین انقلاب به برخورد با او برخیزند اما همه این موارد موجب نشد تا آیت الله هاشمی صراحت کلام را در برخورد با جناح ها کنار بگذارد.

  وی خاطرنشان کرد: در مقطع ریاست جمهوری جریان چپ، انتقاد تندی به دولت آقای هاشمی داشت اما ایشان بدون توجه به این اعتقادات همواره می گفت من همانم که هستم و هیچ تغییری نکردم.

  قریشی گفت: هجمه ها همواره از سوی جریانات تندرو ادامه داشت و به همین دلیل است که گفته می شود در طول تاریخ هیچ کسی مانند هاشمی مورد حمله قرار نگرفت و هیچ فردی مانند او در برابر مشکلات صبوری نکرد.

  *چرا سیاست سکوت؟

  قریشی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی به صحبت ها و انتقادات به دقت گوش می داد اگر منطقی بود آن را از هر کسی می پذیرفت.

  *هاشمی را باید هاشمی دید

  مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی فردی معصوم نبود گفت: ایشان هم نقاط قوت و هم نقاط ضعفی داشتند که برخی تنها بر نقاط ضعف تاکید دارند و برخی نقاط قوت را بررسی می کنند. این در حالی است که باید آیت الله هاشمی رفسنجانی را همانی که هست دید یعنی هاشمی را هاشمی دید.

  وی افزود: آیت الله هاشمی مهمترین اقدامش حفظ انقلاب بود و تندروی ها را تحمل می کرد تا به نظام آسیبی وارد نشود.

  او خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه های آقای هاشمی حفظ نظام و در عمل هم به این اعتقاد پایبند بود. در بسیاری موارد که انتظار می رفت سکوتش شکسته شود مانع اصلی همین حفظ نظام بود.
  مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: رفتار هاشمی رفسنجانی موجب شد تا بعد از سال ۸۴ و حتی بعد از ۸۸ رویش هایی برای انقلاب اسلامی پدید آید.

  وی گفت: هاشمی توانست نسل جوانی که به نوعی منتقد نظام بودند را در درون این چارچوب حفظ کند و این موضع یکی از برجستگی های شخصیت ایشان بود.

  وی تاکید کرد: هاشمی یک نقش پدرانه داشت، نقشی که خیلی ها نتوانستند آن را ایفا کنند.

  *ماجرای رد صلاحیت

  قریشی با بیان اینکه بسیار تلاش کرده است تا در مقطع سال ۹۲ آیت الله هاشمی را متقاعد کند در انتخابات شرکت کند گفت: ایشان معتقد بود که باید عرصه را به جوانترها سپرد اما حضور جوانان و حمایت آنها موجب شد تا هاشمی رفسنجانی برای شرکت در انتخابات ثبت نام کند.

  وی بیان کرد: ایشان احتمال می داد تا رد صلاحیت شود و این موضوع را از نوع برخوردها دریافت کرده بود اما باز در انتخابات شرکت کرد.

  وی ادامه داد: بعضی از بزرگان و شخصیت هایی که سال ها با او بودند می گفتند هاشمی هیچ گاه وارد صحنه نمی شود چرا که سال ۸۴ با آبروی ایشان بازی شد.

  قریشی افزود: در سال ۸۸ نیز مشاهده شد چه هجمه ای علیه هاشمی به راه افتاد اما بار دیگر ایشان رویه سکوت را در پیش گرفت و هیچ شخصیتی را ندیدم که مانند او امیدوار باشد و امید دهد.

  قریشی به انتخابات ۹۲ پرداخت و گفت: وقتی هاشمی در انتخابات ۹۲ ثبت نام کرد یک موج مثبتی در میان جوانان به راه افتاد و همه از این اتفاق خرسند بودند.

  وی تاکید کرد: مظلومیت هاشمی مظلومیت سی و چند ساله است او همه جا را خود را سپر می کرد تا مبادا ترکش ها متوجه نظام و مقام معظم رهبری شود لذا بعد از رد صلاحیت همان منش را حفظ کرد و تلاش کرد تا به جامعه امید ببخشد.

  قریشی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از رد صلاحیت از منبعی به آیت الله هاشمی گفته بودند که صلاحیتش تایید نخواهد شد گفت: پیش از رد صلاحیت خیلی از بزرگان به آقای هاشمی می گفتند رای شورای نگهبان این است که شما خودتان انصراف دهید و کنار بکشید اما ایشان قبول نکرد.

  *نقش هاشمی در انتخاب روحانی

  قریشی با بیان اینکه بعد از رد صلاحیت هاشمی یک ناامیدی مردم و به ویژه جوانان را در بر گرفت گفت: روز دوم بعد از رد صلاحیت ایشان اکثر مسئولان لشگری و کشوری ستاد آقای هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام جمع شده بودند و بسیار ناراحت بودند. در این جلسه افرادی مانند آقای جهانگیری صحبت کرده بودند و حتی آقای مجید انصاری اظهار داشتند ما هیچ گزینه دیگری برای انتخابات نداریم. در این شرایط آقای هاشمی لبخند زد و گفت امیدتان را از دست ندهید، که بعد از شروع انتخابات ایشان گفتند بیش از ۳۰ سال آقای روحانی را می شناسم و به او اعتماد دارم که نهایتا ائتلاف بر حضور آقای روحانی صورت گرفت.

  قریشی گفت: به جرأت می توانم بگویم نقش اساسی برای انتخاب آقای روحانی را شخص آقای هاشمی و جوانان برعهده داشتند.

  *تخریب ها بعد از درگذشت

  مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره تخریب هایی که حتی بعد از درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به راه افتاد گفت: آقای جوادی آملی در مراسم قم حرف زیبایی زد. او اظهار داشت آقای هاشمی مظلوم (حی و المیتا) یعنی چه در زمان زندگی و چه در زمان مرگ مظلوم بود.

  وی افزود: فقدان آقای هاشمی به مرور زمان برای همه مشخص خواهد شد هر چند اغلب انتظاراتی از او داشتند اما هاشمی تنها خودش بود و تحت تاثیر هیچ مشاوره ای قرار نگرفت.

  قریشی افزود: از آنجایی که بعد از فوت ایشان پیکر آیت الله هاشمی با چنان عظمت و شکوهی تشییع شد برخی افراد تلاش کردند تا این موضوع را تحت الشعاع قرار دهند و از این رو صحبت هایی در مورد پیکر هاشمی مطرح کردند که چیزی جز بغض و کینه نبود.

  *بعد از هاشمی

  مشاور آیت الله هاشمی در مورد وضعیت و شرایط بعد از آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: به هر صورت هاشمی یک وزنه تعادل برای نظام بود چه در میان اصلاح طلبان و چه اصولگرایان، نقش تنظیم جناح ها را برعهده داشت لذا از این بابت نگرانی هایی وجود دارد و در آینده خلأهایی مشاهده خواهد شد.

  منبع: خبرگزاری برنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.