• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » گردشگری پایدار گلستان نیازمند تغییر نگرش است
  کد خبر : 2009722

  گردشگری پایدار گلستان نیازمند تغییر نگرش است

  گردشگری پایدار گلستان نیازمند تغییر نگرش استReviewed by on Feb 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، علی نجفی نژاد صبح چهارشنبه در همایش بین المللی توسعه گردشگری مبتنی بر ظرفیت فرهنگی اقوام اظهار کرد: امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت با گردش مالی و حجم سرمایه‌گذاری چشمگیر و همچنین یک پدیده…

  گردشگری پایدار گلستان نیازمند تغییر نگرش استReviewed by on Feb 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، علی نجفی نژاد صبح چهارشنبه در همایش بین المللی توسعه گردشگری مبتنی بر ظرفیت فرهنگی اقوام اظهار کرد: امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت با گردش مالی و حجم سرمایه‌گذاری چشمگیر و همچنین یک پدیده فرهنگی و اجتماعی که در مسیر جهانی شدن است، مرزهای کشورها، قاره‌ها را در نوردیده است.

  وی با بیان اینکه در پرتو گسترش گردشگری فضایی در آینده احتمال در نوددیده شدن سیارات هم وجود دارد، افزود: ضرورت برنامه ریزی برای توسعه گردشگری و درک اهمیت آن باعث شد مجمع عمومی سازمان ملل سال ۲۰۱۷ میلادی را به‌عنوان سال جهانی «گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه» نام‌گذاری کند.

  رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ادامه داد: این نام‌گذاری از یکسو بر اجماع جهانی برای توسعه گردشگری و نفع‌بری متقابل همه مردم جهان و از سوی دیگر، درک الزامات «پایداری» در این مسیر تاکید دارد.

  وی اضافه کرد: این رویکرد با میثاق جهانی مصوب برای سال ۲۰۳۰ در قالب اهداف توسعه پایدار هم راستا است و به موجب آن، گردشگری در سه گروه از اهداف توسعه پایدار شامل «رشد اقتصادی مداوم، پایدار و همه جانبه اشتغال‌زایی کامل و کارآمد و ایجاد مشاغل معقول جهت همگان»، «تولید و مصرف پایدار» و «حفظ و استفاده پایدار از اقیانوس‌ها، دریاها و منابع دریایی جهت توسعه پایدار» استلزام یافته است.

  نجفی نژاد تاکید کرد: بنابراین، بر همه دست‌اندرکاران و ذینفعان واجب است که با رویکرد سیستمی به همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و زیست‌محیطی این پدیده جهان‌گستر بپردازند. منافع و مزیت‌های کوتاه مدت و بلندمدت را در کنار عوارض و پیامدهای نابسود احتمالی آن برآورد کنند و با رویکردی راهبردی و آینده نگر بکوشند ضمن بهره برداری از قوت‌ها و فرصت‌های موجود و آتی در عرصه گردشگری، ضعف‌ها و تهدیدهای حال و آینده را کاهش داده و یا مرتفع سازند.

  تاکید بر ظرفیت سازی گردشگری در بلندمدت

  وی با تاکید بر اینکه این مهم، نیازمند ظرفیت‌سازی در بلندمدت است، تصریح کرد: گردشگری پایدار ضمن بهره‌مند کردن نسل کنونی از مزایا و منافع چندگانه گردشگری، نفع بری نسل‌های آتی را برای بهره‌مندی از موهبت‌ها و منابع به خطر نمی‌اندازد و پاسدار فرهنگ و ارزش‌های جوامع  بوده و با محیط زیست سازگار است.

  وی خاطرنشان کرد: در واقع گردشگری پایدار با نفع‌رسانی متوازن از طریق کارآفرینی و تحریک اقتصاد محلی به مدد رونق‌بخشی به کسب ‌و کارهای سنتی و همچنین زایش کسب ‌و کارهای جدید، توسعه اجتماعی عادلانه را تسهیل می‌کند.

  وی بیان کرد: گردشگری پایدار دغدغه‌ی «رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، شمول اجتماعی، کاهش فقر و اشتغال، بهره‌وری منابع، تغییرات اقلیمی و حفاظت از محیط زیست، ارزش‌های فرهنگی، میراث و تنوع و درک مشترک، صلح و امنیت» را دارد.

  رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان همچنین گفت: در واقع توسعه گردشگری پایدار خطر تهدیدها و مخاطرات ضمنی یا تلویحی گردشگری نظیر تخریب محیط زیست، تهدید میراث فرهنگی از طریق انتقال شبیخون‌وار و ضمنی ارزش‌های فرهنگی همراه با گردشگران، تمرکز غیرآمایشی سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگرپذیر، وابستگی شکننده اقتصادی جوامع به درآمدهای ناپایدار و نوسان‌پذیر و نظایر آن را کاهش می دهد.

  تاکید بر تغییر نگرش و ذهنیت‌ها

  وی از گردشگری پایدار به عنوان گردشگری مسئولانه نام برد و افزود: در پی ترویج گونه‌های گردشگری همانند بوم‌گردی، گردشگری قومی، گردشگری مبتنی بر طبیعت، گردشگری اصیل، گردشگری فرهنگی و… تحقق گردشگری پایدار بیش از همه چیز، نیازمند تغییر بینش ها و نگرش‌ها به گردشگری و توسعه فرهنگ گردشگری پایدارگرا از طریق آموزش، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی به ویژه به مدد رسانه‌های جدید با ماهیت «شبکه‌سازی اجتماعی» است.

  وی افزود: همایش بین‌المللی «توسعه گردشگری پایدار مبتنی بر ظرفیت فرهنگی اقوام» که با محوریت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، با همکاری موسسات و سازمان‌های متعددی طرح ریزی و اجرایی شده است؛ نمونه‌ای از اقدام مشترک برای تحقق گردشگری پایدار در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به شمار می‌رود.

  وی ادامه داد: این همایش تاکید ویژه‌ای به ظرفیت‌های فرهنگی اقوام و جوامع محلی به عنوان مقتضیات و ملزومات توسعه پایدار در کنار توجه به ظرفیت و جاذبه ارزشمند در حوزه گردشگری دارد.

  به گفته نجفی نژاد امید است یافته‌های ارائه شده در قالب مقالات و نیز گفتمان شکل‌گرفته در فرآیند طراحی و اجرای این همایش، دست‌آورد ارزشمندی را برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، سرمایه‌گذاری، فرهنگ‌سازی و مدیریت امور گردشگری را در پی داشته باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.