• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا و ناتو غایبان اجلاس مسکو درباره صلح افغانستان
  کد خبر : 2009718

  آمریکا و ناتو غایبان اجلاس مسکو درباره صلح افغانستان

  آمریکا و ناتو غایبان اجلاس مسکو درباره صلح افغانستانReviewed by on Feb 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، قرار است کشورهای مهم منطقه که بر سرنوشت افغانستان تأثیر‌گذار هستند در اجلاس مسکو شرکت کنند اما از آمریکا، اتحادیه اروپا،ناتو و به طور کلی کشورهای غربی برای شرکت در…

  آمریکا و ناتو غایبان اجلاس مسکو درباره صلح افغانستانReviewed by on Feb 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، قرار است کشورهای مهم منطقه که بر سرنوشت افغانستان تأثیر‌گذار هستند در اجلاس مسکو شرکت کنند اما از آمریکا، اتحادیه اروپا،ناتو و به طور کلی کشورهای غربی برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل نیامده است.

  بعد از سخنان جنجالی ژنرال نیکلسون فرمانده ناتو در افغانستان تصور می‌شد که با شرکت آمریکا یا نماینده‌ای از ناتو و اتحادیه اروپا در اجلاس مسکو موافقت شود.

  مقامات روسی اعلام کردند از  هند و ایران برای شرکت در اجلاس مسکو دعوت به عمل آمده است.

  کارشناسان بر این باورند که اجلاس مسکو با هدف احیای نقش فعال روسیه در افغانستان برگزار می‌شود.

  بعد از سال ۱۹۷۹ میلادی این اولین بار است که روسیه تصمیم گرفته دوباره نقش فعال در تحولات افغانستان ایفا کند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روزنامه جنگ، نشست قبلی روسیه درباره صلح افغانستان در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی با شرکت پاکستان و چین برگزار شد.

  دولت کابل از برگزاری نشست روسیه با شرکت پاکستان و چین چندان راضی نبود اما در اجلاس مسکو افغانستان، هند و ایران شرکت خواهند کرد که مشروعیت بیشتری به این اجلاس می‌بخشد.

  بیشتر کارشناسان معتقد هستند که تلاش روسیه برای نقش‌آفرینی در افغانستان و نزدیک شدن این کشور به پاکستان نتیجه تنش بین واشنگتن و مسکو است.

  به گفته این کارشناسان روس‌ها از آمریکا به عنوان مانع صلح در افغانستان یاد می‌کنند و این کشور را راه حل به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح نمی‌دانند.

  آمنه‌خان کارشناس مسائل دفاعی و عضو موسسه مطالعات استراتژیک پاکستان در این زمینه گفت: تمام کشورهای تأثیر‌گذار منطقه در اجلاس مسکو شرکت می‌کنند بنابراین باید به نتایج آن امیدوار بود.

  وی افزود: با اینکه گسترش تروریسم یک مشکل جهانی است اما درباره صلح افغانستان کشورهای منطقه بیشتر می‌توانند نقش‌آفرینی کنند تا کشورهای دیگر مانند آمریکا

  «آمنه‌خان» در ادامه تأکید کرد: با توجه به پیچیده بودن اوضاع افغانستان انتظار زیادی از اجلاس مسکو نداریم و رسیدن به یک نتیجه قطعی بعید به نظر می‌رسد.

  «عمر صمد» سفیر سابق افغانستان در کانادا و فرانسه در این زمینه گفت: با اضافه شدن ۳ کشور به اجلاس مسکو مقدمه آشنا شدن با نظرات یکدیگر فراهم می‌شود و همه چیز در مراحل اولیه قرار دارد.

  وی افزود: نمی‌توان توقع زیادی از اجلاس مسکو داشت زیرا بی اعتمادی بین پاکستان و افغانستان ادامه دارد و تا این مشکل حل نشود نمی‌توان درباره صلح به نتیجه رسید.

  عمر صمد تأکید کرد: اگر روسیه و چین بتوانند بین پاکستان و افغانستان میانجیگری و اعتماد‌سازی کنند می‌توان به آینده اجلاس‌هایی مانند نشست مسکو امیدوار بود.  

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.