• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » شبکه های اجتماعی زوجین را به طلاق عاطفی سوق می دهد
  کد خبر : 2009515

  شبکه های اجتماعی زوجین را به طلاق عاطفی سوق می دهد

  شبکه های اجتماعی زوجین را به طلاق عاطفی سوق می دهدReviewed by on Feb 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام روح الله ملکی از اساتید و پژوهشگران مرکز تخصصی نماز قم در گفت و گو با خبرنگار زنگ خبر اظهار کرد: طلاق یکی از آسیب های…

  شبکه های اجتماعی زوجین را به طلاق عاطفی سوق می دهدReviewed by on Feb 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام روح الله ملکی از اساتید و پژوهشگران مرکز تخصصی نماز قم در گفت و گو با خبرنگار زنگ خبر اظهار کرد: طلاق یکی از آسیب های اجتماعی است که ما در پیرامون خودمان مشاهده می کنیم، طلاق به عنوان یک معضل در جامعه ی ما شناخته می شود و در بعضی از جوامع، جوامعی که شاید از نظر امکانات نیز پیشرفته تر هستند، در آن ها هم شاهد رشد روزافزون این موضوع هستیم.

  اعتیا به فضای مجازی

  حجت الاسلام روح الله ملکی  گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصادی، اعتیاد و عدم تفاهم همه از مسائلی هستند که باعث جدایی و گسسته شدن روابط عاطفی و احساسی افراد می شود که شاید ریشه اصلی آن را بتوان زندگی بی روح، خشک، خالی از شادی و نشاط دانست که این روزها با گسترش فضای مجازی نیز بیشتر شده است.

  وی افزود: یکی از مشکلات جامعه ما جایگزین کردن شبکه های مجازی به جای ارتباط و تعامل بین زوج ها است که زن و مرد ناخواسته درگیر ارتباط های پوچ و نادرست می شوند که تنها راه آن این است که زن و شوهر ارتباط خود را مدیریت کرده و با انجام تفریحات سالم و مشترک روابط بین اعضای خانواده را مستحکم و به جای این که محبت واقعی را در فضاهای مجازی پیدا کنند، با در کنار هم بودن، انجام کارها و تفریحات مشترک بزرگ کردن حسنات و نادیده گرفتن ایرادها، ارتباطات عاطفی بین اعضای خانواده را مستحکم تر کنند.

  طلاق، انتخاب غلط یا رفتار غلط

  این پژوهشگر مرکز تخصصی نماز قم بیان داشت: بسیاری از طلاق های صورت گرفته به خاطر انتخاب غلط نیست بلکه بخاطر رفتارها و تعاملات غلط در خانواده است و در عرصه خانواده، مادران و پدران با رفتار های درست و فهمیدن تفاوت های زن و مرد در این حیطه می توانند کمک بسیاری انجام دهند.

  وی با بیان اینکه در حیطه فضای مجازی، خانواده  ها باید سطح آگاهی و سواد خود را افزایش دهند گفت: دیگر فضا، فضای بسته قدیم نیست و محیط باز شده است محیطی که افکار در آن زیاد شده اند که لازمه این کار دانستن مراحل رشدی است، متاسفانه پدر و مادرهای ما نسبت به مراحل رشدی فرزند خود آگاهی کامل ندارند، مثلا نمی دانند که فرزندشان در هر سن در چه فضای فکری هستند.

  استفاده غلط از فضای مجازی

  وی همچنین با اشاره به فضای مجازی، بسیاری از مسائل جامعه را ناشی از رها بودن این بخش دانست و تاکید کرد: خانواده ها و فرزندان به شدت در خطر هستند و افزایش طلاق و مشکلات اخلاقی و جرائم به دلیل نادیده گرفتن حقایق فضای مجازی است.

  حجت الاسلام روح الله ملکی  افزود:  بخشی از طلاق‌هایی که از استفاده نادرست از فضای مجازی ناشی می‌شود به این دلیل است که زوج‌ها پس از شروع زندگی مشترک خود مقدمات آسیب‌دیدن زندگی‌شان را فراهم می‌کنند یعنی تمام زندگی‌شان دراین شبکه‌ها خلاصه می‌شود یا به دلیل ضعف در اعتقاداتشان از فضایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد سوءاستفاده می‌کنند.
   
  فرهنگ سازی برای استفاده از فضای مجازی

  این مشاور خانواده تصریح کرد:  برای کاهش طلاق باید به سمت ارائه آموزش‌های پیش از ازدواج برویم، زیرا آگاه شدن جوانان از آسیب‌هایی که پیش رویشان وجود دارد در کاهش طلاق بسیار موثر است. درواقع به نظر می‌رسد در کشورمان آن طور که باید آموزش و فرهنگسازی برای استفاده از محصولات و خدمات جدی گرفته نمی‌شود، برای نمونه یکی از مشکلات ما این است که خانواده‌ها برای کودکانشان گوشی تلفن همراه می‌گیرند، اما برای استفاده از آن تعریف، آموزش، قانون و حد و مرزی نمی‌گذارند.

  طلاق عاطفی

  وی ضمن اشاره به طلاق عاطفی افزود: طلاق عاطفی به عنوان آسیب اجتماعی پنهان، بیشترین تبعات منفی را در خانواده ایجاد می کند که شاید در ظاهر زوجین از تاثیر این امر هم غافل باشند و از آثار مخرب آن مطلع شوند اما با گذشت زمان و بروز مشکلات اقتصادی افراد به ناچار ساعت های طولانی بیرون از خانه کار می کنند که بعداز آمدن به خانه به خاطر تنش های طول روز کمتر با یکدیگر تعامل و صحبت می کنند و همچنین وجود وسایلی مانند ماهواره و سریال های ماهواره ای خود در توسعه روابط نامشروع و خارج از چهارچوب خانواده نقش موثری داشته و باعث حاکم شدن روابط سرد بین زوج ها می شود و زمینه ایجاد توقعات غیرمعمول و برآورده شدن آن از طرف یک زوج را فراهم می کند.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف خلقت چیزی جز کوشیدن برای خوشبختی دیگران نیست، پس برای تزریق سعادتمندی در جامعه و توفیق خانواده‌ها برای تحقق تعلیم و تربیت اصولی بکوشیم

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.