• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » از عوارض پوستی فرش‎های ماشینی تا عدم فرهنگ‌سازی گنجینه‎های ایرانی
  کد خبر : 2009271

  از عوارض پوستی فرش‎های ماشینی تا عدم فرهنگ‌سازی گنجینه‎های ایرانی

  از عوارض پوستی فرش‎های ماشینی تا عدم فرهنگ‌سازی گنجینه‎های ایرانیReviewed by on Feb 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، نمایشگاه تخصصی فرش دستبافت و صنایع وابسته بعدازظهر امروز در محل نمایشگاه بین‎المللی گرگان آغاز به کار کرد، این نمایشگاه در نخستین روز بیشتر به یک دورهمی تخصصی شبیه بود…

  از عوارض پوستی فرش‎های ماشینی تا عدم فرهنگ‌سازی گنجینه‎های ایرانیReviewed by on Feb 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، نمایشگاه تخصصی فرش دستبافت و صنایع وابسته بعدازظهر امروز در محل نمایشگاه بین‎المللی گرگان آغاز به کار کرد، این نمایشگاه در نخستین روز بیشتر به یک دورهمی تخصصی شبیه بود تا نمایشگاه تخصصی؛ مدعوین پررنگ این نمایشگاه متشکل از مسؤولان، غرفه‎داران و برگزیدگان جشنواره گره زرین بودند و استقبال سرد مردم کاملا محسوس بود.

  با اینکه جامعه خبری برای پوشش این مراسم ساعت ۱۳ دعوت شده بودند اما مسؤولان نمایشگاه اعلام کردند که قرار است آغاز مراسم را در ساعت ۱۴ شاهد باشیم؛ طبق معمول همیشه به «وقت و زمان» در گلستان بها داده نمی‎شود و این مهم در اکثر جلسات همایشی، نمایشی و خبری می‎توان دید.

  حرف از افتتاحیه نمایشگاه تخصصی فرش بود اما نکته قابل تأمل برای خبرنگاران، تحرک غرفه‎داران و جابه‌جایی فرش و سایر ملزومات به داخل نمایشگاه بود گرچه دقایق برای قیچی زدن روبان مراسم افتتاحیه به سرعت می‎گذشت اما هنوز کارهای بر زمین مانده زیادی مورد سؤال خبرنگاران و غرفه‎داران بود، برخی از جامعه خبری به دلیل عدم حرمت‎گزاری در رعایت وقت‎شناسی مراسم را ترک کردند تا به کارهای مهمترشان برسند و تعدادی ماندند تا به رسالت خود بپردازند. 

  فرصت را غنیمت شمردیم و قبل از آئین افتتاحیه به سمت تعدادی از غرفه‎داران رفته و جویای وضعیت امکانات، نقاط قوت و ضعف نمایشگاه شدیم، در قسمت ورودی، غرفه‎ای انبوه از فرش دستبافت چشم‎نوازی می‎کرد صاحب غرفه نبود؛ خودمان را به دیدن هنر و فرهنگ ایرانی مشغول کردیم و دستی بر فرش‎های دستبافت کشیدیم و به هنر ایرانی مباهات کردیم.  

  *قیمت فرش در نمایشگاه ۱۵ الی ۲۰ درصد زیر قیمت بازار است

  محمود حسینی غرفه‎دار شرکت سهامی فرش ایران نزدمان آمد و پاسخگوی سؤوالاتمان‎ شد و گفت: نمایشگاه محلی برای عرضه مستقیم کالا به خریدار است، دست واسطه‎ها کمتر دخالت دارد و یا بدون واسطه عرضه می‎شود رقابت موجود در نمایشگاه سبب می‎شود تا کالا با قیمت مناسب‎تری به دست مصرف‎کننده برسد.

  وی با اشاره به اینکه قیمت فرش در نمایشگاه ۱۵ الی ۲۰ درصد زیر قیمت بازار است، افزود: در نمایشگاه‎های مختلف و تخصصی فرش در تهران و قم شرکت کردم، ما سه روز در استان گلستان هستیم، دیشب تاکید کردند که فرش‎ها را باید به غرفه نمایشگاه منتقل کنیم، حرف ما این است که این فرش‎های قیمتی را نمی‎توان رها کرد.

  این غرفه‎دار ابراز کرد: ۷۵ تخته فرش به نمایشگاه آوردم، قصدم بیشتر از این تعداد بود اما چون از اقبال مردم استان گلستان اطلاع چندانی نداشتیم با این بضاعت ورود کردیم.

  حسینی؛ تمامی تولیدات این غرفه را متکی بر ظرفیت داخلی عنوان کرد و به مقایسه کیفیت فرش دستبافت و ماشینی پرداخت و گفت: مردم اگر بدانند و متوجه باشند که فرش دستبافت سرمایه است و حتی برای تعویض بعد از چند سال قیمت آن تغییر چندانی ندارد به سمت استفاده از این فرش رغبت بیشتری پیدا می‎کنند مردم هنوز نمی‎دانند استفاده از فرش ماشینی عوارض، بیماری و ناراحتی‎های پوستی برای آنها به همراه دارد.

  وی با اشاره به اینکه فرش ترکمن به فرش ماشینی می‎ارزد، گفت: قیمت این دو فرش تفاوت چندانی با هم ندارند یک فرش ماشینی ۶ متری ۲ میلیون تومان و فرش ترکمن با همین اندازه ۲ میلیون تومانی وجود دارد باید مردم را برای استفاده از فرش دستبافت آگاه‎سازی کرد.

  * وضعیت اسکان غرفه داران نامناسب است

  طیبه بازرگان یکی دیگر از غرفه‎داران تولید‌کننده فرش دستبافت است که در گفت‎وگو با خبرنگار فارس می‎گوید: حضور در نمایشگاه فرش را از سال ۱۳۹۳ تجربه کردم بیشتر در نمایشگاه تهران حضور داشتم جنس فرش‎های این غرفه از پشم طبیعی است فرش کردی و ترکمن را به مصرف‎کننده عرضه می‎کنیم.

  وی از وضعیت اسکان ابراز نارضایتی کرد و افزود: محل اسکان با محل نمایشگاه فاصله زیادی دارد برای من که یک خانم هستم تردد در مسیر فنی‎و‌حرفه‎ای کردکوی کمی سخت است بهتر بود تا محلی داخل شهر گرگان برای ما پیش‎بینی می‎شد.

  بازرگان با بیان اینکه قیمت فرش دستبافت بسیار مناسب است، اظهار کرد: قیمت فرش دستبافت در این غرفه از ۴۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان متفاوت است، گلیم‎های دستبافت خراسان شمالی بازارپسند بوده و علاقه‌مندان زیادی دارد.

  * کشورهای خارجی مشتری فرش‎های دستبافت ایرانی

  آشورمراد آفرین در غرفه‎ای با عنوان صنعت و معدن دی‎دخ آفرین؛ حرف‎های زیادی برای گفتن درباره تنوع و کیفیت فرش‎های دستبافت دارد و می‎گوید: فرش ابریشم دورو ترکمن «دی‎دخ» در جهان معروف است دی‎دخ نام روستایی در جرگلان خراسان شمالی است.

  وی در خصوص قیمت فرش‎های دستبافتی که به نمایش گذاشته می‎افزاید: قیمت این دستبافته‎ها از ۶ میلیون تومان تا ۲۵ میلیون تومان متفاوت است اندازه هر کدام از یک متر و ۴۰ تا ۲ متر می‎رسد، این فرش‎ها برای زیر پا انداختن نیستند و بیشتر جنبه تزئینی دارند.

  این غرفه‎دار و تولیدکننده فرش با اشاره به رغبت برخی کشورهای از دستبافته‎های ایرانی می‎گوید: از کشورهای کانادا و استرالیا برای این فرش‎های دستبافت مشتری وجود دارد این فرش‎ها تا ۳۰ سانتیمتر که بافته می‎شوند با پیش‎پرداخت مشتری خارجی فروخته می‎شوند ما از دبی هم مشتری داریم.

  آفرین با بیان اینکه مواد اولیه این صنعت کاملا داخلی است دانش و مهارت این گنجینه را نیز بومی و داخلی و برگرفته از سبک ایرانی و اسلامی عنوان می‎کند و می‎افزاید: رنگ نخ‎های به کار برده شده در این دستبافته‎ها شیمیایی نبوده و کاملا گیاهی است، هر کسی یک بار از ما فرش خریده برای دومن و سومین بار هم برگشته است.

  وی ادامه می‎دهد: ۲۰ تخته فرش تمام ابریشم دورو، ۱۱ فرش پشمی به نمایشگاه تخصصی فرش گلستان آورده است برای تهیه و بافت یک فرش ۱.۴۰ در ۲.۱۰  باید حدود ۱۸ ماه وقت گذاشت، فرش دستبافت در بازار خارجی رونق بیشتری دارد خرید و فروش در بازار داخلی حال و روز خوبی ندارد امیدواریم با ورود توریست و گردشگر این صنعت بازار خوبی پیدا کند.

  این غرفه‎دار از عدم حضور در نمایشگاه خارجی ابراز گله دارد و می‎گوید: تا به حال در نمایشگاه خارجی شرکت نکردم از مسؤولان می‎خواهم تا زمینه حضور فعالان این عرصه را برای معرفی بیشتر آثار ایرانی فراهم کنند.

  آفرین با اشاره به اینکه در روستای دی‎دخ حدود ۶۰۰ خانوار زندگی می‎کنند، ادامه می‎دهد: سالانه به طور تقریبی ۵۰۰ تخته فرش در این روستا تولید می‎شود اکثر طرح‎های این فرش‎های دستبافت «نقشه»، «ان‎اس» و «گل سارق یا ترکمن گل» است، ما ۹ خواهر داریم و ۴ عروس خانواده به همراه مادرم به کار بافندگی فرش دستبافت مشغول هستند.

  وی یکی از نقاط ضعف نمایشگاه را در عدم مدیریت به منظور هدایت غرفه‎داران ذکر کرد و افزود: هر کسی به انتخاب خودش، غرفه‎ای را انتخاب کرده و وارد نمایشگاه شده است انتظار می‎رفت بهتر از این مدیریت نمایشگاهی را شاهد بودیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.