• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , فرهنگی و هنری » فاطمه (س)؛ مدافعی با معقول ترین منش سیاسی
  کد خبر : 2008895

  فاطمه (س)؛ مدافعی با معقول ترین منش سیاسی

  فاطمه (س)؛ مدافعی با معقول ترین منش سیاسیReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «طنین شهر»، با وفات پیامبر اکرم (ص) و غروب غمبار خورشید فروزان رسالت در۲۸صفرسال دهم هجری،سیاهی غصب حق و غبار غربت، اندیشه های خردورزان را آزار می داد…

  فاطمه (س)؛ مدافعی با معقول ترین منش سیاسیReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «طنین شهر»، با وفات پیامبر اکرم (ص) و غروب غمبار خورشید فروزان رسالت در۲۸صفرسال دهم هجری،سیاهی غصب حق و غبار غربت، اندیشه های خردورزان را آزار می داد و اوضاع  به گونه ای بود  که کمترکسی یارای حضور درصحنه اعتقادی و دفاع از عرصه سیاسی را در خود می دید.

  دراین میان بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س)، برتراز هزاران مرد، بیرق باورهای تابناک آسمانی و عَلم پیکار با سران ظلم و غصب و غارت را بر دوش گذاشت تا هدایت نبوی وسعادت علوی را پاس داشته و آن را به گوش آیندگان برساند.

  زهرای اطهر(س)، دربرابر جریاناتی که بعد از رحلت حضرت رسول مکرم اسلام(ص)  به وجودآمد،ساکت ننشست ودست به مبارزه  سیاسی زد. وی با سخنرانی های افشاگرانه خود به بیان ماهیت غاصبان خلافت و مصیبت های وارده توسط آنها به بدنه دین اسلام پرداخت.

  گرچه دوران حیات ریحانه محمدی پس از ارتحال پیامبراکرم(ص)بسیارکوتاه بود،اما خط مشی سیاسی آن حضرت درطول حیات نشان می دهد که موضع گیری اش معقول ترین و پسندیده ترین روش ممکن  در برابر خلفا بود و هرگونه حرکت و موضع گیری دیگری غیرازآن، ممکن بود ضربات جبران ناپذیری را بر پیکراسلام وارد سازد.

  حضرت زهرا(س)، به عنوان اولین حامی و مدافع ولایت،آغازگر دفاع ازحریم ولایت بود و دراین عرصه چون سیاستمداری قهرمان درصحنه ظاهرشد.

  امیرالمومنین(ع) که زمانی سیاست سکوت اعتراض آمیز و درعین حال همراه با همکاری حساب شده باخلفا را بعنوان بهترین راه نجات امت اسلامی ازهلاکت وگمراهی برگزیده بودند بیم آن داشتند که این سکوت مصلحت آمیز بنیان دین را خدشه دارد کند.

  هرچند سکوت ایشان از یک سو  موجب وحدت امت اسلام وکوتاه شدن دست بدخواهان و همچنین  تحکیم حکومت اسلامی می شد ،اما یک مشکل اساسی باقی می ماند وآن اینکه این سکوت امام موجب می شدانحراف درامر خلافت نادیده گرفته شود،اگرهمین روند ازسوی خاندان اهل بیت(علیهم السلام)ادامه می یافت، ممکن بود   اندک اندک زشتی انحراف پدیدآمده درمسیرخلافت،درمیان اصحاب،تابعین و مسلمانان نسل های آینده از بین برود وخط ولایت و تشیع  نیز درطول تاریخ محوگردد.

  بر اساس دستور الهی، اهل بیت(علیهم السلام) مامور بودند در مقابل انحراف جامعه اسلامی در مسیراسلام ناب ایستادگی نموده وهمواره خط اسلام  را برای مسلمانان ترسیم کنند ، و در آن برهه ، درمیان این بزرگواران حضرت علی(ع)به دلایلی که روشن است مامور به سکوت بود،امام حسن وامام حسین(علیهم السلام)،حضرت زینب(علیها السلام) و ام کلثوم (علیها السلام) نیز به خاطر سن کم ،پذیرش مردمی جهت اقدام گسترده را نداشتند و تنها کسی که  از میان اهل بیت (ع) باقی می ماند و ازموقعیت اجتماعی و قداست بسیار بالایی نیز برخوردار بود،حضرت زهرا(س)بودند.

  فاطمه (س) با درک سیاسی خود از مسئله، بی درنگ این بارسنگین رابر دوش گرفت و امام علی(ع)نیز رضایت خود را ازفریاد های افشاگرانه فاطمه (س) اعلام فرمود و به واقع،  این چنین شد که منش ورفتارسیاسی این بزرگ بانوی جهان اسلام که در بزنگاه ها همیشه حاضر و ازکیان اسلام و حریم ولایت حمایت و حراست می کرد، معقول ترین رفتار سیاسی در دوره حکومت اسلامی را رقم زد.

   

  محمدعلی غلامی
   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.