• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , ادبیات » راهیابی روستای امامزاده بزم بوانات به مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب/سنگ تمام روستای بزم برای دوستی با یار مهربان
  کد خبر : 2008744

  راهیابی روستای امامزاده بزم بوانات به مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب/سنگ تمام روستای بزم برای دوستی با یار مهربان

  راهیابی روستای امامزاده بزم بوانات به مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب/سنگ تمام روستای بزم برای دوستی با یار مهربانReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  حرف رسا، جشنواره ایرانی روستاهای دوستدار کتاب ایران با معرفی برترین روستاها به مرحله نهایی خود…

  راهیابی روستای امامزاده بزم بوانات به مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب/سنگ تمام روستای بزم برای دوستی با یار مهربانReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  حرف رسا، جشنواره ایرانی روستاهای دوستدار کتاب ایران با معرفی برترین روستاها به مرحله نهایی خود رسیده است و از شهرستان بوانات نیز با معرفی چندین روستا، روستای امامزاده بزم به مرحله نهایی این جشنواره رسیده است.

  حسین برزگر رئیس اداره فرهگ و ارشاد اسلامی بوانات ضمن اعلام این خبر به خبرنگار ما گفت: مردم روستای امامزاده بزم بوانات برای یار مهربان سنگ تمام گذاشتند.و این سخن محمد علی زارعی دهیار روستای بزم پس از انتخاب این روستا بعنوان ۲۰ کاندیدای نهایی این جشنواره: «مردم روستای ما دوستدار کتاب هستند، چه در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب برگزیده شوند چه نه!» گواه این مدعاست.

  برزگر در خصوص جشنواره روستاهای دوستدار کتاب نیز افزود: این جشنواره سومین دوره خود را دوم اسفندماه تجربه می کند و ١٠ روستا را شایسته این عنوان اعلام خواهد کرد. که نام روستای امامزاده بزم بوانات نیز بین ۲۰ کاندیدای مرحله نهایی می باشد و مردم روستای امامزاده بزم سال ها است با برنامه های فرهنگی و کتاب عجین هستند. وجود بقعه مبارک حضرت شاه میرحمزه(ع)، این روستا را محور فرهنگی و دینی شهرستان بوانات و حتی شمال استان فارس کرده است.

  وی روستای بزم بوانات را نیز چنین معرفی کرد: این روستا، هرسال میزبان همایش چاووش خوانی و تعزیه هست و گردهمایی های چند ده هزار نفری در مناسبت های مختلف مذهبی آنجا برگزار می شود که در رشد فرهنگی آن تاثیر بسزایی داشته است. در این برنامه ها کتاب و هنر همیشه نقش محوری داشته و بچه های مسجد حضرت ابالفضل(ع) در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقش محوری دارند.

  حسین برزگر هدف از این جشنواره را آشنایی مردم روستاها با کتاب برشمرد و تصریح کرد: امسال اما تصمیم گرفته شد به این فعالیت های جدی، سر و شکلی دیگر داده شود. کمپین ترویج کتابخوانی در روستاهای استان فارس با محوریت امام زاده بزم با عنوان «روستاییان فرزانه» اعلام موجودیت کرد و چیزی نگذشت که این کمپین با کمک های مردمان کتابدوست روستا و حمایت مؤسسه فرهنگی مهر صبا و دهیاری، توانست کتابخانه در گردش «نگین فیروزه ای» را در بقعه شاه میر حمزه(ع) راه اندازی کند.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوانات از کتابخانه ای با سیستم جهانی در روستای امامزاده بزم سخن گفت و اضافه کرد: کتابخانه ای که با سیستم جهانی «کتاب در گردش» یا book crossing اداره می شود و مردمان امامزاده بزم و روستاهای همجوار از ٢٠٠٠ کتاب آن بهره می برند.

  وی افزود: بعد از انجام این برنامه ها شورای اسلامی روستا و دهیاری هم به میدان آمدند و با تصویب آنها دو خیابان اصلی روستا به نام «کتاب» و «کتابخوانی» نامگذاری شد و اِلِمان کتاب در ورودی روستا نصب خواهد شود. مسابقه کتابخوانی «خونه به خونه» هم توسط کمپین روستاییان فرزانه و بچه های کانون فرهنگی هنری مسجد ابالفضل(ع) امامزاده بزم اجرا و مسابقه ای از کتاب «دیار آشنا» بعد از توزیع خانه به خانه در روستا، برگزار شد.

  برزگر ادامه داد: طیبه رضایی عضو فعال کمپین و کتابدار دوست داشتنی کتابخانه عمومی بوانات هم با طرح «سه شنبه های مهربان» مهمان مدرسه حمزه شهید این روستا شد و او گاه با همراهی همکارش فاطمه باقری از آنجا به مدارس روستاهای همسایۀ امامزاده بزم هم سر می زنند و برای بچه ها کتاب می خوانند، قصه می گویند، کتاب هدیه می دهند و روزی به یاد ماندنی را در کنار یار مهربان برای بچه های محروم روستاها رقم می زنند.

  اما این تمام ماجرا نیست! کمپین «روستاییان فرزانه» طرح هایی در دست اجرا دارد که به گفته محمد علی زارعی، دهیار روستا، انتخاب نشدن روستا در جمع ١٠ روستای برگزیده خللی در اجرای آن ها به وجود نمی آورد؛ او البته این را هم می گوید که مردم امامزاده بزم مشتاق برگزیده شدن هستند و این اتفاق انگیزه آن ها را برای ماندن در روستا و ترویج کتابخوانی مضاعف می کند.

  روستای امامزاده بزم از توابع بخش مزایجان شهرستان بوانات و در فاصله ۱۷ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد که بقعه امامزاده شاه میر حمزه ابن موسی کاظم(ع) نیز چون نگینی در وسط این روستا هر ساله پذیرای خیل عظیمی از عاشقان و دلدادگان به ائمه اطهار می باشد.

   

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.