• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » «پیدایش و دگرگونی رمان» تجدید چاپ شد
  کد خبر : 2008678

  «پیدایش و دگرگونی رمان» تجدید چاپ شد

  «پیدایش و دگرگونی رمان» تجدید چاپ شدReviewed by on Feb 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ دوم کتاب «پیدایش و دگرگونی رمان» اثر علیرضا پوردانا، نویسنده، پژوهشگر، و منتقد ادبی وارد بازار کتاب شد. این کتاب در دو سال اخیر مورد توجه استادان، دانشجویان در حوزه…

  «پیدایش و دگرگونی رمان» تجدید چاپ شدReviewed by on Feb 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ دوم کتاب «پیدایش و دگرگونی رمان» اثر علیرضا پوردانا، نویسنده، پژوهشگر، و منتقد ادبی وارد بازار کتاب شد.

  این کتاب در دو سال اخیر مورد توجه استادان، دانشجویان در حوزه ادبیات داستانی، ادبیات انگیسی، ادبیات فارسی و مجموعه هنر قرار گرفته است. از این رو بنا به تقاضای بسیاری از دانشجویان و علاقمندان به رمان این کتاب توسط نشر پزواک تجدید چاپ شد.

  نویسنده این کتاب می گوید: بارها شاهد بوده‌ایم که علاقه‌مندان جدی به رمان با انبوهی از کتاب در این حوزه‌ ادبی روبه‌رو بوده اما درگزینش رمان‌های برجسته دچار تردید شده‌اند. بنابراین نویسنده بـرآن شد تـا بـه معرفی کم و بیش تحلیلی برجسته‌ترین آثار از نامدارترین رمان‌نویسان جهان که نقشی تأثیرگذار در این گونه‌ی ادبی داشته‌اند بپردازد. این گزینش با وسواس بسیار انجام گرفته است، چرا که در بین هزاران نویسنده و اثر، انتخاب برترین آثار کاری بس دشوار و وقت‌گیر بوده است. از آنجا  که در این مجموعه از هر نویسنده‌ی برجسته فقط یک اثر معرفی شده است، گاه در انتخاب یکی از دو اثر نویسنده که برخی از منتقدان آن‌ها را در یک سطح می‌دانند، با صاحب نظران مشورت‌هایی صورت گرفته است تا بلکه اثری انتخاب شود که اوج هنر نویسنده را بیان کند. برای نمونه در انتخاب تس و جود گمنام دو اثر برجسته‌ی توماس هاردی این تلاش انجام شد.

  این چکیده چهار قرن رمان‌نویسی را دربر می‌گیرد. رمان با دن کیشوت اثر سروانتس شاعر و نویسنده‌ اسپانیایی متولد شد و با رمان‌های ژیل بلاس، تام جونز و  آیوانهو به کمال رسید.

  پیش از دن کیشوت حماسه‌های منثور، لطیفه‌ها، افسانه‌های تمثیلی و قصه‌های اخلاقی نظیر «دکامرون» وجود داشتند که از حیث معنا و ساختار با رمان‌های امروزی متفاوت بودند. شکل تازه‌ی رمان یعنی خلق داستانی منثور بر اساس واقعیت و تخیلات وجود نداشت و تاریخ پیدایش آن از چهار قرن تجاوز نمی‌کند. پیش از تولد رمان فرد فاقد هویت بود و از خود شناخت نداشت و اراده و سرنوشتش در دست تشکیلات، اصناف و مؤسسه‌های اجتماعی بود. از اوایل قرن هفدهم، جهان‌بینی انسان از جهان‌بینی قهرمانان جدا شد، شناخت افراد از مسائل تغییر کرد، خصوصیات عاطفی و درونی و تجربه و تخیل‌های روحی به ادبیات راه یافت و رمان به معنی واقعی و امروزی آن به‌وجود آمد.

  در این مجموعه‌ی کوتاه علاوه بر تحلیل مختصر چهار قرن رمان‌نویسی، ۱۲۰ شاهکار ادبی معرفی شده که از این تعداد ۲۰ اثر از آنِ  نویسندگان ایرانی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.