• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ضعف مدیریت عامل اصلی روی آوردن مرزداران به کولبری/ ساماندهی کولبران افتخاری ندارد
  کد خبر : 2008480

  ضعف مدیریت عامل اصلی روی آوردن مرزداران به کولبری/ ساماندهی کولبران افتخاری ندارد

  ضعف مدیریت عامل اصلی روی آوردن مرزداران به کولبری/ ساماندهی کولبران افتخاری نداردReviewed by on Feb 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، کولبری عنوان شغلی است که مرزداران فاقد شغل با روی آوردن به آن، امرار معاش می‎کنند، کاری که در مناطق مرزی رونق دارد و افراد برای کسب…

  ضعف مدیریت عامل اصلی روی آوردن مرزداران به کولبری/ ساماندهی کولبران افتخاری نداردReviewed by on Feb 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، کولبری عنوان شغلی است که مرزداران فاقد شغل با روی آوردن به آن، امرار معاش می‎کنند، کاری که در مناطق مرزی رونق دارد و افراد برای کسب درآمد مجبور به جابجایی اجناس در حجم زیاد بین دو طرف خط مرزی می‎شوند و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به حمل و وارد کردن کالای خارجی از نقاط غیررسمی و بدون گمرک می‎کنند.

  کالایی که بر پشت کولبرها از مناطق صعب‎العبور مرزی به داخل شهرها و روستاهای مرزی منتقل می‎شود، شامل لاستیک ماشین، تلویزیون، بخاری، کولر و دیگر اجناسی است که کولبر به قیمت جان خود، آن را جابه‎جا می‎کند و با بازی با جان خود لقمه‎ای نان بر سر سفره خانواده می‎برد.

  کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی از جمله استان‎هایی هستند که کولبری در آن رواج دارد  و تنها مزیت مرز برای این مرزداران، حمل حجم بار سنگینی از بار کالای خارجی برای دیگرانی است که سود این کولبری را به جیب می‎زنند.

  امسال چند نفر از کولبران این مناطق به دلیل ریزش بهمن جان خود را از دست دادند، جانی که به ارزانی یک لقمه نان از دست رفت و پس از آن بود که مسوولین به فکر افتادند برای ساماندهی این قشر کاری کنند، کاری که رهبر معظم انقلاب ضمن تاکید بر لزوم مقابله با قاچاق، فرمودند: «مراد از قاچاق، فلان کولبر ضعیف نیست که می‎رود یک چیزی را بر می‎دارد روی کول خودش می‎آورد این طرف؛ اینها چیزی نیست و اهمیتی ندارد و با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد».

  نمایندگان مردم این مناطق اخیرا، در صدد ساماندهی طرحی هستند که بتواند کولبری را سامان دهد و منجر به حفظ جان افرادی شود که پشتشان زیر بار سنگین کولبری، خم شده است.

  در همین زمینه گفت‎وگویی با حمدالله کریمی، نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی انجام دادیم که، زوایای مختلف کولبری را بررسی می‎کند.

  فارس: جناب آقای کریمی، اخیرا طرحی برای ساماندهی کولبران را در دست اجرا دارید، از این طرح بگویید.

  این طرح در راستای مطالبات مردم مرزنشین به عنوان یکی از عمده‎ترین و به حق ترین مطالبات اقتصادی است که با ساماندهی آن، امرار معاش این قشر کمی تسهیل می‎شود.

  فارس: این طرح در چه مرحله‎ای قرار دارد؟

  امروز نشست مجمع نمایندگان کردستان با جمعی از مسوولان کشوری برگزار و طی آن قرار شد تا این مساله از چندین ناحیه که در حال حاضر به آن اشاره‎ای نم‎ شود، بررسی و پیگیری شود.

  فارس: هدفی  که از ارائه این طرح دنبال می‎شود چه اهدافی است؟

  علت اصلی پیگیری این طرح حل مشکلات اقتصادی است، مردم کردستان در انقلاب اسلامی نقش‎های ارزنده‎ای ایفا کرده‎‌اند اما خدماتی که به آنها ارائه شده در شان مردم نبوده است، به دنبال ساماندهی و نیز نظارت بعد از ساماندهی هستیم تا کولبران به دامان مافیای قاچاق نروند.

  فارس: منظور از نظارت بر ساماندهی چیست؟

  اهمیت نظارت بر ساماندهی، شاید همپای اهمیت ساماندهی باشد ، چرا که با ساماندهی کولبران چشم طمع قاچاقچیان متوجه این قشر می شود و لذا برنامه همه جانبه‎ای برای اجرایی شدن این طرح در نظر داریم.

  فارس: این طرح چقدر در تامین و یا رونق معیشت مردم مناطق مرزی موثر است؟

  این طرح در مجموع یک ضعف درونی برای ماست و تصویب آن افتخاری برای ما محسوب نمی‌شود. 

  طرح چنین مسائلی ناشی و حاکی از ضعف مدیریتی در استان است و همین ضعف ما را به این تصمیم واداشت و اگر مسائل اقتصادی استان مانند سایر استان‎های پیش می رفت، مجبور به این تصمیم گیری نمی‌شدیم. 

  این طرح در حالی از سوی نمایندگان استان در دست پیگیری است که اگر شاهد ضعف اقتصادی نبودیم، امرو باید به دنبال توسعه عمرانی و صنعتی و تقویت زیرساخت‎ها بودیم، پس از سال‎ها، مسئولان نتوانسته‌اند خدمتی در شان مردم کردستان انجام دهند و عملکرد مطلوبی در طول سال‎های پس از انقلاب در استان شاهد نبوده‎ایم.

  فارس: این ضعف مدیریتی از کجا نشات می‎گیرد؟

  یک مدیر برای پیشبرد امور یک استان کفایت نمی‌کند، هرچند در سمت مدیریت ارشد یک استان باشد، خروجی مثبت یک کار نیازمند کار تیمی است که مجموعه مدیران باید به دور از شعارزدگی که آفت اصلی و آسیب زای مهم است، با همدلی امور را به پیش ببرند.

  نتیجه منفی یا مثبت یک کار ماحصل کار همه مدیران یک استان است و امروز نیاز اصلی کردستان کار تیمی منسجم با نگاه جهادی است، با نگرش عادی نمی‌توان به پای پیشرفت و توسعه دیگر استان‌ها رسید.

  مردم استان در بخش‌های مختلف منابع آبی، کشاورزی، صنعت، معدن و زیرساخت‌ها رضایت ندارند.

  تنها تصمیم نمایندگان استان در حال حاضر برای بهبود معیشت مردم و حفظ جان آنان، ساماندهی کولبری است هرچند این کار در شان مرزداران نیست.

  فارس: حرف آخر شما؟

  کولبری برای مردم کردستان و نظام اسلامی زیبنده نیست و جای تاسف دارد، مردم تا کی برای اهداف مافیای قاچاق کولبری کنند؟

  حل این معضل نیازمند نگاه ویژه تر دولت برای ایجاد اشتغال و تولید پایدار در استان است تا با استفاده از توانمندی‌های کشاورزی و معدنی، مردم این استان به راحتی و با حفظ کرامت انسانی، امرار معاش کنند.

  فارس: با تشکر از همراهی و پاسخگویی شما در این گفت‌وگو.

  من هم تشکر می‌کنم. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.