• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جمعیت خوب، جمعیت بد/ مروری بر استانداردهای دوگانه جمعیتی در جهان
  کد خبر : 2008390

  جمعیت خوب، جمعیت بد/ مروری بر استانداردهای دوگانه جمعیتی در جهان

  جمعیت خوب، جمعیت بد/ مروری بر استانداردهای دوگانه جمعیتی در جهانReviewed by on Feb 14Rating: استانداردهای دوگانه، مواضع چندگانه و رفتارهای متناقض همچون تروریسم خوب و تروریسم بد، حقوق بشر غربی و حقوق بشر شرقی، دموکراسی مثبت و دموکراسی منفی اموری نیستند که مردم و نخبگان جهان از آنها بی‌اطلاع باشند. در عصر حاضر، نظام…

  جمعیت خوب، جمعیت بد/ مروری بر استانداردهای دوگانه جمعیتی در جهانReviewed by on Feb 14Rating:

  استانداردهای دوگانه، مواضع چندگانه و رفتارهای متناقض همچون تروریسم خوب و تروریسم بد، حقوق بشر غربی و حقوق بشر شرقی، دموکراسی مثبت و دموکراسی منفی اموری نیستند که مردم و نخبگان جهان از آنها بی‌اطلاع باشند. در عصر حاضر، نظام سلطه بین‌الملل و در رأس آن ایالات‌متحده آمریکا اصلی‌ترین متهم وضع و اعمال استانداردهای دوگانه و رفتارهای چندگانه و متناقض است که این راهبرد رسوا و غیرانسانی در مقولات مختلفی بروز پیدا کرده است. حمایت از سلطنت دیکتاتوری آل سعود و ادعای دفاع از دموکراسی و همچنین به رسمیت نشناختن دولت رسمی و دموکراتیک حماس در غزه از جمله مصادیق این چندگانه‎هاست. ایجاد و حمایت گسترده از گروهک‌های تکفیری تروریستی مثل داعش و القاعده و هم‌زمان شعار مبارزه جهانی با تروریسم و درعین‌حال حمایت بی‌قیدوشرط از تروریسم دولتی رژیم اشغالگر قدس، یکی دیگر از بارزترین نمونه‎های این استانداردهای دوگانه در جهان است.

  کمیت و کیفیت جمعیت کشورهای جهان در چند دهه گذشته از موضوعاتی است که نظام سلطه غربی به شکلی هنرمندانه آن را مدیریت نموده است و با اعمال الگوهای دوگانه و هدفمند، از سویی درصدد کاهش و مدیریت جمعیت اغلب کشورهای جهان و خصوصاً جوامع مسلمان همچون ایران هستند و از سوی دیگر افزایش جمعیت و اصلاح هرم سنی کشورهای غربی تشکیل‌دهنده ساختار جهانی قدرت را دنبال می‌کنند. استخدام مفاهیم مقبول انسانی، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و سوء‌استفاده از مجامع به‌ظاهر علمی و مرجع جهانی از عمده‌ترین راهبردهای غرب برای نیل به اهداف مدیریت چندگانه جمعیت جهان بوده است.

  بسیاری از کشورهای غربی در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی از تغییرات خطرناک هرم سنی در جوامع خود نگران شدند و سیاست‌گذاری‌های جامعی را در مسیر اصلاح رفتار باروری خانواده‎ها و حفظ ساختارهای اجتماعی خود با ترمیم هرم سنی در کشورهایشان آغاز نمودند که نمونه‌هایی از این سیاست‌ها و مشوق‌های جمعیتی را مرور خواهین کرد. نکته قابل‌توجه و راهبردی در این مقوله این است که کشورهای تشکیل‌دهنده نظام بین‎المللی سلطه، با اعمال نفوذ در سازمان‌های بین‌المللی و استخدام و هدایت این نهادهای ارزش‌گذار در سطح جهان، هم‌زمان با اعمال مشوق‎های جمعیتی برای جوامع خود، با راهبری این مجامع بین‌المللی، سیاست مدیریت و کاهش جمعیت کشورهای به‌اصطلاح بلوک شرق و علی‌الخصوص مسلمان را دنبال کرده و می‌کنند که ایران اسلامی یکی از بارزترین قربانیان این سیاست‌های دوگانه جمعیتی است.

  وقتی در سال ۱۳۷۲ شمسی (۱۹۹۴م.) قانون جامع تنظیم خانواده در ایران تصویب و با تمام قوا اجرا می‌شد، متولیان و مجریان اصلی این قانون با استقبال گسترده و تشویق‎های هیجان‎برانگیز نهادهای بین‌المللی روبرو شدند تا جایی که چندین جایزه بین‌المللی جمعیتی به برخی از اساتید دانشگاهی و مدیران دولتی مجری این قانون اعطا گردید، ولی وقتی در سال ۱۳۹۳ شمسی (۲۰۱۵م.) هم‌زمان با اجرای قوانین حمایتی غرب از جمعیت و خانواده، جمهوری اسلامی ایران نیز، سیاست‌های جمعیتی گذشته خود را تغییر داد و به دنبال توقف سیاست تحدید نسل برآمد، فریاد اعتراض و اعلان خطر همان کشورها و مجامع بین‌المللی بلند شد. متأسفانه باید گفت در همین زمان عده‌ای از کارشناسان دگرشیفته داخلی نیز با چشم بستن بر قوانین حمایتی و مشوق‌های جمعیتی در ممالک غربی و اطلاعات و داده‎های آماری کشور، هم‎صدا با نظام سلطه، اعمال سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت در ایران را غیرعلمی و حتی خطرناک وانمود می‌کنند.

  برای فهم بهتر این استانداردهای چندگانه بین‎المللی به سؤالات و گزاره‌های زیر توجه بفرمایید؛

  آیا می‌دانید در نروژ مرخصی زوج‌هایی که بچه‌دار می‌شوند با دریافت صد درصد حقوق از ۴۷ هفته به ۴۹ هفته و با دریافت هشتاد درصد حقوق از ۵۷ هفته به ۵۹ هفته افزایش یافته است؟

  آیا می‌دانید در بسیاری از کشورها مانند آلمان، لهستان، ایتالیا، ایالات متحده و … دولت دسترسی به روش‌ها و وسایل پیشگیری از بارداری را به هیچ وجه پشتیبانی نمی‌کند و سال‌هاست که سیاست قطعی این کشورها حمایت از باروری مبتنی بر افزایش جمعیت است؟

  آیا می‌دانید در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر که سیاست‌هایشان در جهت افزایش جمعیت است، زایمان‌ها به طور طبیعی اتفاق می‎افتد و سزارین انتخابی ممنوعیت قانونی دارد؟

  آیا می‌دانید ازدواج برای ازدیاد نسل قوم یهود در اسرائیل، عاملی مهمی تلقی شده و پذیرفتن آن بر هر یهودی واجب است و عوامل کنترل جمعیت، صراحتاً منع شده و در این رژیم تعداد فرزندان مقرر شده برای هر خانواده حداقل پنج فرزند است؟

  آیا می‌دانید رتبه نرخ فرزندآوری کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس و امریکا که ما را به کنترل بیشتر جمعیت ترغیب می‎کنند، از نرخ باروری جمهوری اسلامی ایران بالاتر است و کاهش شدید نرخ باروری در ایران در دهه‎های هشتاد و نود میلادی هم‌زمان با افزایش نرخ باروری در این کشورها بوده است؟

  قابل تامل است اگر بدانید؛

  آلمان سالانه بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار به‌عنوان یارانه‎های حمایتی از فرزندآوری خانواده‌ها تخصیص می‎دهد.

  فرانسه مبلغ ۱۰۰۰ یورو به‌عنوان سیاست تشویقی برای کسانی که سومین فرزند خود را به دنیا بیاورند، پرداخت می‎کند. ضمنا تمامی خانواده‌های فرانسوی که فرزند زیر سه سال دارند، ماهیانه مبلغ ۱۸۲.۴۳ یورو به ازای هر فرزند کمک هزینه دریافت می‌کنند.

  دولت روسیه به خانواده‌هایی که فرزند دوم آنها به دنیا بیاید، ۴۵۰ هزار روپل معادل حدود ۱۵هزار دلار که معادل حدود دو سال حقوق یک کارمند روسی است و به ازای تولد فرزند سوم نیز یک قطعه زمین به مساحت ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع اهدا می‌کند. همچنین کمک هزینه ماهانه ۸۰ دلار در سه سال نخست زندگی کودک از مشوق‌های مالی دولت روسیه برای خانواده‌هاست.

  در انگلستان برای خانواده‎های‌ دارای فرزند حقوق هفتگی در نظر گرفته شده‎است، به این شکل که برای فرزند اول ۳/۲۰ پوند و برای هر فرزند بیشتر ۴/۱۳ پوند بیشتر پرداخت می‌شود.

  کاهش شدید مالیات بر درآمد برای خانواده‌های فرزنددار، اعطای اعتبار و کمک‎هزینه‎های تولد، مهدکودک‎ها، مراکز نگهداری کودکان و شهریه دانشگاه برای فرزندان و مقررات پذیرش مهاجران خارجی و اعطای اقامت دائم که سالانه با پذیرش حدود ۰۰۰/۹۰۰ مهاجر عملی می‎شود، از جمله سیاست‎های حمایتی ایالات متحده آمریکا برای رسیدن به هدف اعلان شده جمعیت ۶۰۰ میلیونی در ۸۰ سال آینده است.

  ناگفته پیداست که نظام سلطه در اقدامی کاملاً هدفمند و هوشمند، جمعیت کشورهای جهان را به دو دسته «جمعیت خوب» و «جمعیت بد» تقسیم نموده و با اعمال مخفیانه سیاست‎ها و استانداردهای دو و چندگانه درصدد مدیریت و کنترل جمعیت کشورهای شرقی و جوامع مسلمان همچون جمهوری اسلامی ایران بوده است و هم‎زمان هدف اصلاح رفتار فرزندآوری خانواده‎های خود و افزایش جمعیت کشورهای غربی را دنبال می‎کند.

  در بررسی و فهم علل ایجاد سیاست‎های چندگانه جمعیتی در جهان توجه به چند رخداد اجتماعی مفید خواهد بود. طی حدود شصت سال گذشته و به دنبال نمایان شدن آثار و تبعات کاهش شدید نرخ رشد جمعیت در بسیاری از کشورهای غربی و آمریکا و ادامه رشد جمعیت در کشورهای شرقی و اسلامی و همچنین در پی تبدیل شدن جمعیت به یکی از مؤلفه‌های بسیار راهبردی قدرت و تمدن، دوره نوینی از سیاست‎ها و استانداردهای چندگانه جمعیتی در جهان آغاز شد. در این دوره بود که نظام سلطه بین‎المللی در حالی که کشورهای به‌اصطلاح کمتر توسعه‌یافته را با ابزار سازمان‎های بین‌المللی به کنترل جدی جمعیت ترغیب و تشویق می‎کردند، خود در کشورهایشان سیاست‎های تشویقی مهمی را برای ترغیب خانواده‎ها به فرزندآوری بیشتر و افزایش جمعیت در پیش گرفتند.

  از طرفی بسیاری از نظریه‎پردازان جهانی علم اقتصاد، جمعیت را مهم‎ترین مؤلفه و نیروی محرک اقتصاد اعلام می‎کنند(۱) و از طرفی برای برخی از کشورهای جهان، الگوی کاهش جمعیت برای توسعه اقتصاد پیشنهاد می‎شود و دائماً خطر کاهش منابع غذایی و کشاورزی بزرگنمایی و معلول افزایش جمعیت معرفی می‎شود. در نمونه‎ای دیگر از طرفی تئوری‎های امنیت بر پایه جمعیت در کرسی‎های علمی و آکادمیک غرب طرح و تدریس می‎شود و از طرفی حجم متراکم جمعیت در برخی کشورها عامل ناامنی و بی‌نظمی اجتماعی معرفی و نمایانده می‎شود.

  هم‎اینک جهان در عصر نوینی از سیاست‎های چندگانه جمعیتی قرار گرفته است که تامل در اصطلاح «جنگ جهانی جمعیت» تا حدودی برای شناخت این دوره مفید خواهد بود. کشورهای توسعه‌یافته و برخی کشورهای در حال توسعه این زنگ خطر را برای خود به صدا درآورده‌اند که با پایین آمدن نرخ رشد جمعیت و پیر شدن هرم سنی، نرخ زاد و ولد آنها آنچنان پایین آمده که در آینده قادر به جبران آن نخواهند بود و باعث انحطاط اجتماعی و روند کاهشی جمعیت آنها خواهد شد. لذا این کشورها به‌تازگی مشوق‌های بسیاری را برای افزایش جمعیت و تولد بیشتر نوزادان در نظر گرفته‌اند، ولی همزمان اسناد زیادی که از قضا بسیاری از آن‌ها متعلق به سازمان ملل متحد هستند، اثبات می‌کند که از سال‌ها پیش، طرح‎های بین‌المللی مهمی برای کاهش منطقه‎ای جمعیت جهان توسط برخی از قدرت‌های غربی تدوین شده است. اظهارات افراد متنفذ و سازمان‌های بین‌المللی مختلف نشان می‌دهد که این نقشه، هنوز هم در دستور کار غربی‌ها قرار دارد.

  اساس و مبنای کاهش تعمدی و هدفمند جمعیت یا همان جمعیت‌زدایی، فرمولی است که خواص سیاسی در غرب، علاقه بسیاری به آن دارند. «دیالکتیک هگلی» طرز تفکری است که بر سه مرحله استوار است: مشکل، واکنش، و راه‌حل. مشکل را درست کنید، واکنش را ایجاد نمایید، و راه‌حل را ارائه دهید. در عصر حاضر به‌وضوح می‎بینیم که بالاترین مقامات غربی، چگونه در مسئله جمعیت جهان، مشکل را ایجاد کرده‌اند، واکنش را شکل داده‌اند و راه‌حلی مرگ‌بار را هم ارائه نموده‌اند. نکته بسیار مهم اینکه این نخبگان جهانی با اعمال هوشمندانه استاندارد دوگانه از جمعیت مطلوب، طرح‎های کاهش جمعیت کشورهای کمتر توسعه‎یافته و خصوصاً اسلامی را از طرق متعدد مثل نهادهای بین‌المللی دنبال می‌کنند و در همان حال، برنامه‎های جامعی از سیاست‎ها و مشوق‎های افزایش جمعیت را برای برخی از کشورهای غربی تجویز می‎نمایند و با دقت کامل و تمام قوا در دستور کار قرار می‎دهند.

  در ادامه به اظهارنظرهایی می‌پردازیم که توسط مقامات و سازمان‌های غربی و بین‌المللی درباره مشکل جمعیت در دنیا و معضلات پیش روی آنها برای تحقق اهدافشان و همچنین لزوم حفظ جمعیت اقلیتی از جوامع ثروتمند و صاحب قدرت در جهان مطرح شده است.

  «بری کامنر»(2) سیاستمدار و بیولوژیست آمریکایی در کتاب خود موسوم به «صلح کردن با سیاره» می‌نویسد: «پیشنهادهایی مطرح شده که می‌تواند ملت‌های عقب‎مانده را به کام مرگ بکشد. طرح‌هایی برای مجبور کردن افراد به داشتن تعداد محدودی فرزند وجود دارد، چه با استفاده از ابزارهای فیزیکی و چه حقوقی. اکنون کارشناسان به ما می‌گویند به جای گسترش تلاش‌های خود برای کمک به مردم گرسنه و ضعیف در جهان، این تلاش‌ها را محدودتر کنیم تا نسل مفید بشر محفوظ بماند.»(3)

  «ژاک کوستو»(4) بوم‌شناس و محقق فرانسوی سال ۱۹۹۱ در مصاحبه با مجله «یونسکو کوریر» درباره لزوم مدیریت دوگانه جمعیت جهانی می‌گوید: «خیلی بد است که مجبوریم این را بگوییم، اما جمعیت مفید دنیا باید تثبیت شود و به این منظور، باید روزی ۳۵۰ هزار نفر از جمعیت غیرمفید را حذف کنیم.»(5)

  «برتراند راسل»(6) فیلسوف، تاریخ‌دان و فعال سیاسی و اجتماعی مشهور انگلیسی در کتاب «تأثیر علم در جامعه» در سال ۱۹۵۳م. می‌نویسد: «من وانمود نمی‌کنم که کنترل بارداری تنها راه جلوگیری از افزایش جمعیت جهان است. جنگ و کشتار تاکنون در این رابطه ناامیدکننده ظاهر شده است، اما شاید جنگ‎های باکتریایی و بیولوژیکی مؤثرتر باشد. اگر بتوان در هر نسل، یک بار «مرگ سیاه»(7) را در سراسر جهان گسترش داد، بازماندگان ارزشمند جهانی می‌توانند آزادانه و بدون این‌که جهان، بیش از حد، پر شود، تولید مثل کنند. سه راه برای ثبات جمعیت مفید جهانی هست: کنترل بارداری، کشتن نوزادان و مردم با جنگ‌های بسیار مخرب و بدبخت کردن عموم مردم جهان، به استثنای یک اقلیت قدرتمند و مفید.»(8)

  «تئودور روزولت»(9) رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در ۳ ژانویه ۱۹۱۳ طی نامه‌ای به «چارلز داونپورت»(10) از بیولوژیست‌های برجسته آمریکایی و طرفدار ایدئولوژی اصلاح نژادی هدفمند انسان‌ها می‌نویسد: «من شدیداً دوست دارم که انسان‌های غیرمفید و نادرست به طور کامل از زاد و ولد منع شوند. این کار باید هنگامی که ماهیت شیطانی این افراد به اندازه کافی آشکار شد، انجام شود. جنایت‌کاران و افراد کم‌عقل جهان باید عقیم شوند تا نتوانند فرزندی از خود به جای بگذارند. باید روی زاد و ولد افراد و جوامع مطلوب و مفید جهانی تمرکز کرد. جامعه جهانی به هیچ عنوان نباید به افراد فاسد اجازه تکثیر نوع خود را بدهد. هر کشاورزی که اجازه زاد و ولد به همه دام‌های خود نمی‌دهد. یک روز ما متوجه خواهیم شد که مهم‌ترین وظیفه و وظیفه غیرقابل‌اجتناب شهروندان خوب جهانی این است که خون خود را بعد از خودشان در جهان باقی بگذارند. یعنی اینکه نباید اجازه تداوم نسل مردمی را بدهیم که از نوع نامناسب جمعیت جهان هستند. مشکل بزرگ تمدن این است که بتواند امکان افزایش افراد باارزش در مقابل عناصر کم‌ارزش یا مضر در جمعیت جهان را، تأمین کند.»(11)

  «هنری کیسینجر»(12) نظریه‎پرداز و وزیر خارجه اسبق آمریکا در سال ۱۹۷۴ برنامه‌ای را ارائه کرد که طی آن از غذا به‌عنوان یک سلاح استفاده می‌شد. این برنامه را در «یادداشت شماره ۲۰۰»(13) در سند تحقیقات امنیت ملی سال ۱۹۷۴ می‌توان دید. عنوان این یادداشت «پیامدهای جهانی رشد جمعیت برای امنیت و منافع آمریکا» نام داشت و یک سال بعد یعنی در ماه نوامبر سال ۱۹۷۵، به‌عنوان سیاست رسمی جرالد فورد، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به تصویب رسید. این یادداشت، یک طرح مخفیانه برای کاهش جمعیت در کشورهای کم‌تر توسعه‌یافته با استفاده از کنترل جمعیت و به طور ضمنی، جنگ و قحطی بود. این در حالی بود که آمریکا و غرب اجرای سیاست‎های کنترل جمعیت در کشورهای خودشان را برنمی‎تافتند. از نظر کیسینجر، شهروندان جامعه جهانی به دو دسته «مولد» و «خورنده بی‌مصرف» تقسیم می‌شوند که باید ضمن کاهش جمعیت انسان‌های بی‎مصرف از نسل انسان‌های به زعم خودشان مفید و قطعاً غربی محافظت نمود. وی در سال ۱۹۷۸ و پنج سال بعد از دریافت جایزه صلح نوبل، می‌گوید: «سیاست آمریکا و غرب برخلاف خود در قبال کشورهای جهان سوم، باید سیاست جمعیت‌زدایی باشد.»(14)

  باید نخبگان جامعه در این موضوع بیندیشند که: چرا در زمانی که به ایران به خاطر اجرای برنامه تنظیم خانواده در سال ۱۳۷۲ جوایز بین‎المللی جمعیت داده می‎شد، ایالات متحده آمریکا یکی از ناموفق‌ترین کشورهای جهان در امر تنظیم خانواده و کاهش جمعیت معرفی شد؟ چرا همزمان با مقطعی که مجامع بین‌المللی و دولت‌های غربی، ما و کشورهای مسلمان دیگر را برای کاهش بیشتر جمعیت تشویق می‌کردند، در کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپایی و رژیم صهیونیستی، قانون مشوق‎های جمعیتی و سیاست‌های افزایش جمعیت به‌صورت گسترده اجرا می‌شد؟

  دکتر «چارلز راون هولت»(15) مدیر پیشین صندوق جمعیت سازمان ملل متحد  می‌گوید: «کنترل جمعیت برای حفظ عملکرد طبیعی مصالحِ تجاریِ ایالات متحده و غرب در سراسر جهان، ضرورت دارد. به نظر می‌رسد که شاید از دو طریق بتوان از رسیدن جمعیت به ده میلیارد جلوگیری کرد؛ باید نرخ زاد و ولد کنونی به‌سرعت کاهش یابد و همچنین باید نرخ مرگ‌ومیر بالاتر رود. راه‌حل دیگری متصور نیست.»(16)

  دکتر «نیکولاس اِبِرشتات»(17) از محققان برجسته «انستیتو اینترپرایز»(18) آمریکا در مقاله‌اش با عنوان «کاهش باروری در جهان اسلام؛ تغییری فاحش که در کمال تعجب کسی متوجه آن نشده است»(19) به حقایقی اشاره می‌کند که در فهم رفتارها و استانداردهای کاملاً دوگانه و مغرضانه غرب در موضوع جمعیت جوامع غربی و جمعیت مسلمانان بسیار راهگشاست. وی با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از ۴۹ کشور و محدوده‎های جغرافیایی دارای اکثریت مسلمان دریافت که به طور میانگین نرخ باروری در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۸۰ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰، حداقل ۴۴ درصد کاهش یافته است، حال آن که کاهش نرخ باروری در کل جهان ۳۲ درصد بوده است. ۲۲ درصد از کشورها و جوامع مسلمان شاهد ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش باروری بوده‌اند و متأسفانه بیشترین کاهش باروری که در سه دهه گذشته کاهش ۷۰ درصدی باروری را شامل می‌شود، در ایران اسلامی به وقوع پیوسته است. ابرشتات در قسمتی از این مقاله می‌گوید: «کاهش نرخ باروری در ایران طی سی سال گذشته حیرت‌انگیز و معادل ۷۰ درصد بوده است. این میزان یکی از سریع‌ترین و چشمگیرترین آمارهای کاهش باروری در تاریخ بشر بوده است.»

  واقعیت این است که با تغییرات سریع و نگران‎کننده هرم جمعیت در کشورهای غربی، برنامه‌ریزی‌های گسترده‎ای جهت کاستن و جوانی‎زدایی جمعیت کشورهای مسلمان در جهان صورت می‌گیرد، چراکه غربی‎ها خوب به یاد دارند که حداقل تا قرن چهارم هجری تحت سیطره و غلبه علوم و تمدن اسلامی بودند و منابع و تولیدات علمی مسلمانان عمده ارجاعات علمی دانشمندان غربی را شامل می‌شد و در یک کلام کشورهای غربی از افزایش جمعیت مسلمانان و ایجاد پنجره جمعیتی در کشورهای مسلمان و در نتیجه تولد و شکوفایی دوباره تمدن نوین اسلامی که طلیعه ظهور آن بعد از انقلاب اسلامی ایران به‌وضوح در دنیای اسلام قابل مشاهده است، به‌شدت هراس دارند. به یاد داشته باشید که یکی از مقدمات راهبردی داشتن یک اقتصاد شکوفا، امنیت پایدار، جامعه شاداب و در یک کلام شرط اساسی ساختن تمدن نوین اسلامی، پویایی جمعیت است، در حالی که اگر با همین الگو پیش برویم تا حدود سی سال آینده اکثریت آماری جامعه ایران را کهنسالان تشکیل خواهند داد.

  در کمال ناباوری باید اعتراف کرد ایران تنها کشوری است که با وجود اینکه کلیه آمارها و داده‎های ملی و بین المللی حاکی از سقوط بی‎نظیر نرخ باروری و پدیده قریب الوقوع سونامی سالمندی در ایران است، اما همچنان کارشناسان جمعیتی در کشور به دو دسته تقسیم می‎شوند. متاسفانه عده‎ای از کارشناسان که اغلب همان مجریان برنامه کنترل جمعیت در دهه ۶۰ و ۷۰ هستند، هنوز هم به دنبال تخطئه سیاست‎های نوین جمعیتی بوده و درصدد کاهش بیشتر جمعیت کشور هستند. یک روز آمارها و آینده‎پژوهی‎های جمعیتی را دستکاری نموده و اطلاعات غیرعلمی منتشر می‎کنند و همزمان با مساعدت‎های کشورهای غربی در ایران همایش ضدجمعیتی برگزار نموده و روز دیگر سالمندی جمعیت را یک فرصت طلایی برمی‎شمارند. گاهی سن سالمندی را به ۶۵ ارتقاء و تحریف نموده و بعضا بجای اظهارنظرهای مستند و علمی به موضع‎گیری‎های سیاسی در مقوله جمعیت روی می‎آورند و سیاست‎های نوین جمعیتی را برآمده از اطلاعات غلط ارزیابی می‎کنند. گویا عده‎ای در قامت کارشناس جمعیت که از قضا تحت‎الحمایه کامل دولت یازدهم نیز هستند، برای خویش رسالتی جز تحقق اهداف دفتر جمعیت سازمان بهداشت جهانی که همان جمعیت زدایی از ایران اسلامی است، متصور نیستند.

  نگارنده این سطور بر این باور است، چنانکه این دسته از کارشناسان مدعی علمیت، که در بسیاری از امور، غرب و محصولات و داده‎های آن را حجت موجه و حقیقت لایتغیر می‎انگارند، ایکاش در مقوله مدیریت جمعیت و سیاست‎ها و مشوق‎های جمعیتی نیز به این قبله آمال خویش اقتداء نموده و از تجارب و سرگذشت مهندسی اجتماعی جمعیت در غرب درس گرفته و به روش حال حاضر جوامع غربی عمل می‎کردند.

  پاورقی‎ها:

   

  1- «ساموئلسون»، «هارود»، «سولو»، «فلپس»، «کوزنتس» و «آرو»، از جمله مهمترین چهرههای نظریهپرداز اقتصادی و از استادان مشهور علم اقتصاد به شمار میروند که در کنار نظریهپردازی در شاخههای مختلف دانش اقتصاد، از بیکاری و تعادل عمومی تا تجارت و فقر، به بررسی و تحلیل تأثیر متغیر «جمعیت» بر اقتصاد نیز پرداختهاند؛ برای نمونه پل ساموئلسون، برندهی جایزهی نوبل اقتصاد در سال ۱۹۷۰ میلادی، در سال ۱۹۵۸ در مجلهی اقتصاد سیاسی، مقالهای با عنوان «یک مدل دقیق وام مصرفی با یا بدون قرارداد اجتماعی پول» چاپ کرد. وی در این مقاله که دستاورد عظیمی را به دنبال داشت، اثبات نمود که بهترین عامل تحرک و تکامل اقتصاد «نرخ باروری انسانی» است.

   

  2- بری کامنر(Barry Commoner) (1917) نویسنده، زیست‎شناس آمریکایی، سیاستمدار و یک بوم‎شناس پیشرو در میان بنیانگذاران جنبش‎های زیست‎محیطی مدرن بود.

  ۳- نسخه الکترونیکی کتاب صلح کردن با سیاره(Making Peace With the Planet)، بری کامنر، ص ۱۹۴

  ۴-  ژاک کوستو (Jacques-Yves Cousteau) افسر باسابقه نیروی دریایی، بومشناس و محقق برجسته فرانسوی

  ۵- نسخه الکترونیکی کتاب؛ مراسم تحلیف من در قیامت(My Inaugural Address at the Great White Throne Judgment of the Dead)، الوین مایلر، ص ۳۶۳

  ۶- برتراند آرتور ویلیام راسل (Bertrand Arthur William Russell)(1872 -1970)، فیلسوف، منطقدان، ریاضیدان، مورخ، جامعهشناس و فعّال سیاسی بریتانیایی بود که در قرن بیستم میزیست.

  ۷- اشاره دارد به اپیدمی طاعون در قرن ۱۴ که منجر به مرگ حدود ۲۰۰ میلیون انسان شد.

  ۸- نسخه الکترونیکی کتاب؛ تاثیر علم در جامعه(The Impact of Science on Society)، برتراند راسل، ص ۱۱

  ۹-  تئودور روزولت (Therodore Roosevelt) (1919 – 1858) بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوریخواه بود.

  ۱۰- چارلز بندیکت داونپورت(Charles Davenport) (1866 – 1944) متخصص علوم بیولوژی و از رهبران جنبش اصلاح نژادی آمریکایی بود.

  ۱۱- T. Roosevelt letter to C. Davenport about degenerates reproducing

  12-  هنری آلفرد کیسینجر (Henry Alfred Kissinger)، دیپلمات معروف آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در۲۷ مه۱۹۲۳در خانوادهای یهودیالاصل در کشور آلمان، شهر فورت به دنیا آمد. او در سال ۱۹۳۸به همراه خانواده از آلمان به آمریکا گریخت و در نیویورک ساکن شد. وی در دوره ریچارد نیکسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا مشغول به کار شد. او در سال ۱۹۷۳ به خاطر تلاشهایش برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام جایزه صلح نوبل گرفت. از وی به عنوان استراتژیست ارشد جهان نام میبرند.

  ۱۳- در سال ۱۹۷۴م. پیمانی موسوم به «توافقنامه ۲۰۰»  (NSSM 200) منعقد شد که طراح آن «هنری کیسینجر» بود. این پیمان تا سال ۱۹۸۹م. محرمانه ماند و موضوع آن عبارت بود از بررسی رشد جمعیت در جهان و آثار آن بر امنیت ایالات متحده و منافع خارجی آمریکا و چگونگی مدیریت جمعیت در جهان.

  ۱۴- نسخه الکترونیکی کتاب؛ ایدز، تریاک، الماس، و امپراتوری: ویروس‎های کشنده حرص و آز بین المللی (AIDS, Opium, Diamonds, and Empire: The Deadly Virus of International Greed)، نانسی تورنر بانکس، ص ۱۶۱

  ۱۵- Dr. Charles Ravenholt

  16- نسخه الکترونیکی کتاب؛ ایدز، تریاک، الماس، و امپراتوری: ویروس‎های کشنده حرص و آز بین المللی (AIDS, Opium, Diamonds, and Empire: The Deadly Virus of International Greed)، نانسی تورنر بانکس، ص ۱۶۱

  ۱۷- Dr.Nicholas-Eberstadt

  18- مؤسسه «امریکن انترپرایز» در سال ۱۹۴۳ برای تحقیقات در زمینه سیاستگذاری کلان ایالات متحده آمریکا پایه گذاردی شده و یکی از مهمترین و پرنفوذترین مؤسسات در آمریکا است.

  ۱۹-Nicholas Eberstadt 2013, on Fertility Decline in the Muslim World: A Veritable Sea-Change, Still Curiously Unnoticed.

  نویسنده:

  صالح قاسمی: پژوهشگر و نویسنده کتاب «جنگ جهانی جمعیت»

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.