• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار خودرو , حوادث , حوادث » بارش برف و ضعف مدیریت بحران در همدان/برق ۳ شهرستان قطع شد
  کد خبر : 2008084

  بارش برف و ضعف مدیریت بحران در همدان/برق ۳ شهرستان قطع شد

  بارش برف و ضعف مدیریت بحران در همدان/برق ۳ شهرستان قطع شدReviewed by Aryan♥ on Feb 13Rating: خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: بارش برف زمستانی که از بامداد امروز در استان همدان آغازشده در شهرستان همدان شدت قابل‌توجهی داشت و طبق گزارش‌های اعلام‌شده حدود ۳۰ سانتی‌متر برف در همدان بر زمین نشست که موجب قطع شدن…

  بارش برف و ضعف مدیریت بحران در همدان/برق ۳ شهرستان قطع شدReviewed by Aryan♥ on Feb 13Rating:

  خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: بارش برف زمستانی که از بامداد امروز در استان همدان آغازشده در شهرستان همدان شدت قابل‌توجهی داشت و طبق گزارش‌های اعلام‌شده حدود ۳۰ سانتی‌متر برف در همدان بر زمین نشست که موجب قطع شدن برق و راه‌های اصلی، فرعی و روستایی در برخی مناطق شد و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرد.

  درحالی‌که مسئولان استان همدان همواره از برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران‌ خبر می‌دهند اما امروز با بارش برف، مشکلاتی در برخی شهرستان‌های استان همدان به وقوع پیوست.

  بارش برف بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی امروز به بالای ۵۰ سانتی‌متر رسید و راه‌های روستایی استان همدان را مسدود کرد هرچند مأموران راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هم‌زمان بااینکه راه‌ها مسدود می‌شدند به بازگشایی راه‌ها می‌پرداختند.

  یکی از نکات قابل‌توجه بارش برف در همدان خاموشی برق در برخی نقاط روستاها و شهرستان‌های این استان بود به‌طوری‌که بارش برف٬ قطعی برق و مسدود شدن راه‌های روستایی سخت شدن تردد را به دنبال داشت.

  بارش برف در همدان به ۶۰ سانتی‌متر رسیده است

  مسئول مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه در ۴ روز گذشته بارش برف در همدان به ۶۰ سانتی‌متر رسیده است، گفت: ارتفاع برف به ثبت رسیده در ۲۴ ساعت گذشته در همدان ۳۰ و در ملایر نیز ۳۰ سانتی‌متر بوده است.

  نادر پیر تاج بابیان اینکه ارتفاع برف در نهاوند ۲۵ سانتی‌متر، تویسرکان ۱۲ سانتی‌متر، اسدآباد ۱۰ سانتی‌متر، فامنین ۲۰ سانتی‌متر، بهار۱۳ سانتی‌متر، کبودرآهنگ ۱۲ سانتی‌متر و رزن ۱۷ سانتی‌متر گزارش‌شده است، گفت: طی ۴  روز گذشته بارش برف در همدان به ۶۰ سانتی‌متر رسیده است.

  پیر تاج بابیان اینکه طی چند روز گذشته بیشترین میزان بارش به شهرستان‌های همدان و تویسرکان به میزان ۶۰ سانتی‌متر اختصاص دارد، ادامه داد: در شب گذشته بیشترین آب حاصل از بارش برف در استان در نهاوند به میزان ۴۵ میلی‌متر به ثبت رسیده است.

  مسئول مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان بابیان اینکه بارش در همدان نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد کاهش‌یافته است، عنوان کرد: تا شب گذشته بارش همدان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳ درصد کاهش داشت که با بارش ۲۴ ساعت اخیر به ۱۶ درصد رسید.

  بارش برف در همدان نسبت به بلندمدت با کاهش ۱۸ درصدی روبه‌رو است

  وی بابیان اینکه بارش برف در همدان نسبت به بلندمدت با کاهش ۱۸ درصدی روبه‌رو است، گفت: اگر بارش‌ها به همین روند ادامه یابد درصد تفاوت بارندگی امسال نسبت به سال قبل و بلندمدت به صفر می‌رسد.

  وی به ادامه بارش برف در استان طی روزهای آینده اشاره کرد و افزود: در حال حاضر آسمان همدان نیمه‌ابری تا ابری در برخی ساعات همراه با بارش برف است و در مناطق جنوبی احتمال بارش برف و باران وجود دارد.

  مسئول مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان بابیان اینکه وزش باد تا اواخر امروز در استان ادامه دارد، عنوان کرد: بارش در استان فردا به‌صورت پراکنده ادامه خواهد داشت اما در روز چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه با تقویت موج بارش، افزایش بارندگی دور از انتظار نخواهد بود.

  پیر تاج همدانی همچنین عنوان کرد: سازمان هواشناسی در حال بررسی سامانه احتمالی که روز پنج‌شنبه وارد استان خواهد شد، است که اطلاع‌رسانی در این خصوص در روزهای آتی انجام خواهد شد.

  مسئول مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان بابیان اینکه طی  ۲۴ ساعت گذشته تویسرکان با ۸  درجه بالای صفر گرم‌ترین نقطه استان بوده است، اظهار داشت: همدان در ۲۴ ساعت گذشته حداقل دمای یک درجه زیر صفر را تجربه کرده و در دیگر شهرستان‌ها نیز همین درجه دما به ثبت رسیده است.

  وجود کولاک و مه در محورهای همدان

  معاون راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان نیز از وجود کولاک و مه در محورهای همدان خبر داد و گفت: تردد در گردنه‌های همدان تنها با زنجیر چرخ ممکن است.

  حمید پرورشی خرم بابیان اینکه از شب گذشته کولاک همراه با بارش سنگین برف در محورها شروع شد که محدودیت دید را رقم‌زده بود، گفت: در حال حاضر محوری در همدان بسته نیست ولی گردنه نورآباد در محور نهاوند به سمت بروجرد به سبب جلوگیری از گرفتاری مردم در گردنه مسدود شده تا وضعیت راه‌های حوزه استحفاظی استان لرستان مورد عملیات راهداری قرار گیرد.

  پرورشی خرم بیان کرد: این گردنه به این سبب مسدود شده که استان هم‌جوار باید حوزه استحفاظی خود را مورد پاک‌سازی قرار دهد تا خودروها امکان تردد داشته باشند.

  وی درباره تردد در گردنه‌های استان همدان نیز گفت: در حال حاضر سایر گردنه‌های استان همدان مشکلی ندارند ولی تردد تنها با زنجیر چرخ ممکن است که انتظار می‌رود مردم قبل از ورود به گردنه‌ها خودرو خود را به زنجیر چرخ مجهز کنند.

  وی با اعلام اینکه تردد در گردنه‌های اسدآباد، دخان، دولایی، گرین، زاغه و آوج تنها با زنجیر چرخ ممکن است از مردم خواست بدون زنجیر چرخ وارد گردنه نشوند.

  معاون راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان بیان کرد: راهداران هنوز فرصت بازدید از راه‌های روستایی را نداشته‌اند.

  اولویت راهداران ابتدا راه‌های شریانی و اصلی و سپس فرعی و راه‌های روستایی است وی عنوان کرد: اولویت راهداران ابتدا راه‌های شریانی و اصلی و سپس فرعی و راه‌های روستایی است تا عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی را در این محورها انجام دهند.

  پرورشی خرم با اعلام اینکه کولاک و مه در آزادراه همدان-ساوه سبب محدودیت دید شده است، گفت: عملیات راهداری در این محور نیز انجام‌شده ولی رانندگان باید احتیاط لازم را داشته باشند تا مشکلی ایجاد نشود.

  وی عنوان کرد: بیشترین برف در محورهای شهرستان نهاوند گزارش‌شده و راهداران استان همدان عملیات برف‌روبی را در این محورها انجام داده‌اند.

  وی اظهار داشت: مرکز اطلاع‌رسانی راه‌های استان همدان با شماره تماس ۱۴۱ آمادگی لازم را برای ارائه اطلاعات راه‌های استان همدان دارد و از رانندگانی که قصد تردد در محورهای استان همدان را دارند انتظار می‌رود قبل از آغاز سفر از وضعیت راه‌ها مطلع شوند.

  پرورشی خرم با اعلام اینکه در حال حاضر ۳۴ پایگاه راهداری با ۵۸۰ نفر نیروی انسانی در سطح محورهای استان همدان در حالت آماده‌باش قرار دارند، عنوان کرد: ۲۸۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری ازجمله برف‌روب، نمک‌پاش، لودر، گریدر و برف‌خور برای عملیات راهداری زمستانی امسال به کار گرفته‌شده است.

  اکثر روستاهای بخش مرکزی نهاوند مشکل قطعی برق دارند

  فرماندار نهاوند نیز بابیان اینکه اکثر روستاهای بخش مرکزی نهاوند مشکل قطعی برق دارند، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها تا ساعت ۱۵ امروز مشکل برطرف شده و برق روستاها وصل می‌شود.

  کریم حمیدوند بابیان اینکه بارش برف در نهاوند موجب قطعی برق کل شهرستان نهاوند شده بود، اظهار داشت: با فعالیت نیروهای شرکت برق از صبح امروز، در حال حاضر ۹۰ درصد برق شهرستان وصل شده است.

  وی عنوان کرد: کابل نقاطی از شهرستان که هنوز برق آن‌ها وصل نشده، مشکل دارد چون شبکه اکنون برق دارد و شرکت برق در حال بررسی مشکل است.

  فرماندار شهرستان نهاوند عنوان کرد: در روستاها نیز علت قطعی برق، سقوط تیر برق و شکستن تیرهای برق از وسط بود که در حال فعالیت برای وصل برق روستاها هستیم.

  حمیدوند در خصوص تردد در مسیرهای شهرستان نهاوند نیز گفت: محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند باز است و اکنون تردد در همه راه‌های روستایی و سایر راه‌های ارتباطی در حال انجام است.

  برق شهرستان ملایر از ساعت ۳ بامداد قطع است

  مدیر شرکت برق ملایر نیز بابیان اینکه برق شهرستان ملایر از ساعت ۳ بامداد قطع است و این وضعیت ادامه دارد، گفت: شکستگی دکل دلیل قطعی برق عنوان‌شده است.

  امیرحسین بادامی بابیان اینکه به علت بارش سنگین برف و شکستگی دکل ۶۰ کیلوولت ورودی شهرستان برق تا اطلاع ثانوی قطع شد، اظهار داشت: این قطعی از ساعت ۳ بامداد شروع‌شده و تا این لحظه ادامه دارد.

  وی با اشاره به اینکه برق کل شهرستان قطع است، از تشکیل ستاد بحران و فعالیت همه اکیپ‌های مدیریت توزیع برق برای بررسی و حل مشکل خبر داد.

  مدیر شرکت برق شهرستان ملایر گفت: با توجه به نیاز شهرستان در مراکز حساس مثل بیمارستان‌ها از برق اضطراری استفاده می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه همه اکیپ‌ها در حال تلاش هستند تا از سایر خطوط برای اتصال برق استفاده کنند، اظهار داشت: در برخی خطوط تلفن نیز تداخل ایجادشده است.

  فرماندار ملایر نیز بابیان اینکه مسئولان ستاد مدیریت بحران در حال برنامه‌ریزی برای حل مشکل هستند، اظهار داشت: در تلاشیم هر چه زودتر برق شهرستان را وصل کنیم.

  عبدالعظیم رضایی با اشاره به اینکه ادارات هم کار خود را با یک ساعت و نیم تأخیر شروع کردند، افزود: در حال حاضر ادارات به‌صورت دستی کار مردم را انجام می‌دهند.

  فرماندار ویژه شهرستان ملایر گفت: بارش سنگین برف از بامداد امروز شروع‌شده و حجم بارندگی‌ها ارائه خدمات را با مشکل روبه‌رو کرده است.

  برق ۷۰ درصد شهرستان ملایر قطع است

  وی افزود: تا ساعتی پیش شبکه برق ۵۰ درصد شهرستان ملایر قطع‌شده بود اما اکنون برق ۷۰ درصد شهرستان قطع است.

  فرماندار ویژه ملایر بیان کرد: شبکه برق شهرستان ملایر از ورودی به‌طور کامل قطع است که امیدواریم مشکل هر چه سریع‌تر برطرف شود چراکه ادامه این وضعیت دیگر خدمات را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

  وی با اشاره به وضعیت محورها نیز گفت: محورهای محدوده شهرستان ملایر با تلاش عوامل راهداری باز است اما تردد با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

  رضایی تصریح کرد: راه‌های روستایی شهرستان ملایر بسته است که با همکاری دهیاران و بخشداری‌ها تردد برقرار می‌شود.

  دبیر شورای مدیریت بحران شهرستان ملایر نیز گفت: ریزش برف موجب قطعی برق در شهر ملایر و مسدود شدن تمامی راه‌های روستایی این شهرستان شده است.

  محمد فارسی عنوان کرد: برق مناطقی که از پست‌های برق شهر ملایر تغذیه می‌شوند به‌طور کامل قطع‌شده و سایر بخش‌ها نواحی که از سایر نقاط تغذیه می‌شوند دارای برق هستند.

  وی بیان کرد: با توجه به شارژی بودن برخی از دکل‌های مخابراتی و احتمال پایان یافتن شارژ آن‌ها به علت قطعی برق،  شاهد قطع شدن سیستم مخابراتی در برخی نواحی هستیم.

  تعدادی موتوربرق از اداره صنعت و معدن و مساجد تهیه و در اختیار نانوایی‌ها قرارگرفته است دبیر شورای مدیریت بحران شهرستان ملایر اظهار داشت: با توجه به قطعی برق برخی از نانوایی‌های شهر ملایر تعطیل شدند که برای رفع این مشکل تعدادی موتوربرق از اداره صنعت و معدن و مساجد تهیه و در اختیار نانوایی‌ها قرارگرفته است.

  اما در شهرستان کبودرآهنگ نیز بارش برف منجر به خاموشی در روستاهای این منطقه شده است.

  فرماندار کبودرآهنگ نیز در این خصوص گفت: به علت ریزش برف، برق ۱۲ روستای این شهرستان قطع‌شده بود که با انجام عملیات، برق تعدادی از روستاها وصل شده است.

  احسان قنبری افزود : با توجه به بارش نزولات آسمانی صبح امروز برق ۱۲ روستای بخش مرکزی کبودرآهنگ به علت شکسته شدن درختان،  پارگی سیم‌های برق و شکستن تیرهای برق قطع‌شده بود.

  وی گفت: با  تلاش مأموران شرکت برق شهرستان تاکنون برق ۶ روستا وصل شده و برای رفع مشکلات برق دیگر روستاها نیز مأموران در تلاش هستند.

  وی افزود: هم‌زمان با بارش‌ها اکیپ‌های برف‌روب با به‌کارگیری ماشین‌آلات برفت روبی در حال بازگشایی معابر و سطح جاده‌ها هستند.

  قنبری تصریح کرد : تمامی مسیرهای اصلی و فرعی شهرستان باز است و تنها کولاک شدید مانع از ادامه عملیات نمک‌پاشی در جاده‌ها شده که امید است با کاهش کولاک در محورها، کار عملیات نمک‌پاشی جاده‌ها برای جلوگیری از لغزندگی و یخ‌زدگی‌ها شدت بیشتری بگیرد.

  امدادرسانی به ۲۰۰ مسافر گرفتار در برف و سرما در گردنه اسدآباد

  مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر همدان نیز بابیان اینکه تیم‌های امداد و نجات هلال‌احمر این استان به ۲۰۰ مسافر گرفتار در برف و سرما در گردنه اسدآباد امدادرسانی کردند، گفت: ریزش برف و لغزندگی سطح جاده شب گذشته منجر به خروج بیش از ۴۰ دستگاه خودرو از جاده اصلی و گرفتار شدن مسافران در برف و سرما شد.

  بهروز کارخانه بابیان اینکه تیم‌های امدادی هلال‌احمر با حضور به‌موقع و استفاده از امکانات و تجهیزات موجود موفق به رهاسازی خودروها از برف شدند، عنوان کرد: با توجه به اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته خودروها پیش از رسیدن به گردنه و مناطق سخت گذر توقف کردند.

  مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۶ مسافر درراه مانده در پایگاه‌های امداد جاده‌ای هلال‌احمر تجرک و اسدآباد اسکان اضطراری شدند.

  کارخانه‌ای اظهار داشت: در پایگاه‌های امداد جاده‌ای هلال‌احمر همدان جیره خشک، غذای کنسروی و پتو ذخیره‌شده و در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

  با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه همدان شهری سردسیر با احتمال بارش‌های سنگین برف است اما آن‌طور که باید هنوز برای مدیریت بحران آماده نیست و با بارش برفی ۵۰ سانتی‌متری با مشکلات بسیاری روبرو شده که این امر تقویت مدیریت بحران منطقه را گوشزد می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.