• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » پشت‌پرده سفر «پوتین» به آسیای مرکزی
  کد خبر : 2007669

  پشت‌پرده سفر «پوتین» به آسیای مرکزی

  پشت‌پرده سفر «پوتین» به آسیای مرکزیReviewed by on Feb 13Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «استانیسلاف پریتچین» کارشناس علوم تاریخی، عضو مؤسسه شرق‌شناسی آکادمی روسیه منافع این کشور و مسائل منطقه‌ای را از موضوعاتی می‌داند که به احتمال زیاد در دیدارهای «ولادیمیر پوتین» با سران کشورهای آسیای مرکزی…

  پشت‌پرده سفر «پوتین» به آسیای مرکزیReviewed by on Feb 13Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «استانیسلاف پریتچین» کارشناس علوم تاریخی، عضو مؤسسه شرق‌شناسی آکادمی روسیه منافع این کشور و مسائل منطقه‌ای را از موضوعاتی می‌داند که به احتمال زیاد در دیدارهای «ولادیمیر پوتین» با سران کشورهای آسیای مرکزی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

  این کارشناس گفت: اهداف روسیه در آسیای مرکزی در ۵ سال اخیر حفظ ثبات و برقراری امنیت در مرزهای جنوبی این کشور از طریق روابط دوجانبه در قالب سازمان‌های بین‌المللی (سازمان همکاری شانگهای، اتحاد اقتصادی اوراسیا و سازمان پیمان امنیت جمعی) هستند.

  وی افزود: نباید بازدید پوتین از کشورهای منطقه را به سیاست خارجی از جمله پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مربوط دانست.

  پریتچین ادامه داد: علاقه آمریکا به آسیای مرکزی همواره مجازی بوده بنابراین نمی‌توان گفت که آمریکا از منطقه خارج می‌شود و روسیه می‌آید.

  این کارشناس گفت: علاوه بر این کشورهای بزرگ آسیای مرکزی از جمله قزاقستان و ازبکستان به مسائل مربوط به مناسبات با کشورهای دیگر همواره از موضع خودکفایی و حفظ منافع ملی نگاه می‌کنند.

  وی تصریح کرد: شرکای کلیدی کشورهای آسیای مرکزی روسیه و چین هستند که به طور چشمگیری در این منطقه حضور دارند.

  این کارشناس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به روابط روسیه و قزاقستان اشاره کرد و گفت: رؤسای جمهور ۲ کشور از طریق تلفن و دیدارهای حضوری با هم در تماس هستند اما از ظرفیت تماس‌های دوجانبه با ازبکستان تا به حال استفاده نشده است.

  وی در ادامه با بیان اینکه بعد از تغییر رهبری «تاشکند» برای توسعه روابط در تمامی سطوح آماده شده، گفت: تا جایی که مطلع هستم در ماه‌های آینده بایستی مذاکراتی جدی بین هیأت‌های روسیه و ازبکستان برگزار شود.

  پریتچین گفت: به همین دلیل سفر رئیس جمهور روسیه به تاشکند به معنی حسن‌نیت وی محسوب می‌شود.

  این کارشناس در مورد اینکه «میرضیایف» قصد دارد در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهور ازبکستان به روسیه برود، گفت: هنوز نمی‌توان به طور قطعی اعلام کرد که میرضیایف در نخستین سفر خارجی خود به روسیه می‌رود.

  پریتچین اضافه کرد: بنابر اطلاعاتی که من در اختیار دارم نخستین کشوری که رئیس جمهور منتخب ازبکستان قصد سفر به آن را دارد قزاقستان است که چنین تصمیمی را می‌توان بجا و موفق خواند زیرا از این طریق تاشکند از تشدید روابط با بازیگران بزرگ از جمله روسیه و چین جلوگیری می‎کند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با تغییر رئیس جمهور ازبکستان روابط تجاری و اقتصادی این کشور با روسیه نیز دگرگون می‌شود زیرا تاشکند به سرمایه‌گذاری در  بازارهای روسیه علاقه‌مند است.

  پریتچین گفت: ازبکستان صنعت و نیروی کار مطلوبی دارد که در آن راه‌اندازی کارخانه‌های بزرگ و ایجاد مشاغل فراوانی امکان‌پذیر است.

  این کارشناس روس ادامه داد: پیش از این دولت مشکل اصلی سرمایه‌گذاران در این کشور به شمار می‌رفت اما در حال حاضر وضعیت به سمت مثبتی تغییر می‌کند.

  وی افزود: رئیس جمهور فعلی ازبکستان درک می‌کند که برای پیشرفت و توسعه دولت بایستی شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد لذا میرضیایف به طور سیستماتیک عمل و به‌تدریج موانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی از جمله روس را رفع می‌کند.

  پریتچین در ادامه از ازبکستان به عنوان کشوری محوری در منطقه یاد کرد و گفت: این کشور با ۴ کشور دیگر آسیای مرکزی همجوار بوده و خارج شدن تاشکند از انزوای طولانی مدت برای تمام منطقه مؤثر و مفید است.

  این کارشناس همچنین در مورد سفر پوتین به تاجیکستان و ملاقات وی با رئیس جمهور این کشور گفت: مهم‌ترین مسائل بین ۲ کشور امنیت و مهاجران کاری است.

  وی افزود: پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان یکی از تضمین‌کنندگان امنیت منطقه‌ای می‌باشد زیرا تاجیکستان بیش از یک هزار ۳۰۰ کیلومتر مرز با افغانستان دارد بنابراین مسائل مربوط به مرز و امنیت ضمن ملاقات رؤسای جمهور ۲ کشور بررسی می‌شود.

  پریتچین ادامه داد: احتمال دارد که در چارچوب مسئله مهاجران کاری برای عضویت تاجیکستان در اتحاد اقتصادی اوراسیا نیز صحبت‌هایی بشود زیرا روسیه در این مورد تجربه مثبت همکاری با قرقیزستان را دارد که شهروندان آن با عضویت بیشکک در اتحاد اقتصادی اوراسیا از حقوق و فرصت‌های بیشتری در روسیه برخوردار شدند.

  وی با اشاره به مشکلات اخیر میان روسیه و بلاروس در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آسیای مرکزی گفت: مسائلی که امروز در دستور کار روابط روسیه و بلاروس قرار گرفتند به تعامل این کشورها در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا ربطی ندارند.

  پریتچین افزود: بلاروس در تلاش است از عضویت خود در این سازمان برای دریافت انرژی از روسیه استفاده کند زیرا بازار مشترک گاز در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر وجود ندارد.

  رئیس جمهور روسیه در اواخر ماه فوریه به کشورهای آسیای مرکزی سفر می‌کند و سفر وی با خارج شدن ازبکستان از انزوای چندین ساله همراه است.

  در حال حاضر سفر پوتین به تاجیکستان و قرقیزستان رسما اعلام شده اما برخی کارشناسان معتقدند رئیس جمهور روسیه از قزاقستان و ازبکستان نیز بازدید خواهد کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.