• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » مطالبات معوق بانک های ایران چقدر است؟
  کد خبر : 2007237

  مطالبات معوق بانک های ایران چقدر است؟

  به گزارش ایران ویج نظام بانکی اصلی ترین منبع تامین مالی بخش تولید و اقتصاد کشور است که متاسفانه بدهی های غیرجاری(معوق و مشکوک الوصول و یا سر رسید گذشته) زیاد و ورود بانکها به بنگاه داری توان تامین مالی بانکها را برای اقتصاد کشور با چالش های جدی مواجه کرده است، در حال حاضر…

  ۸۰

  به گزارش ایران ویج نظام بانکی اصلی ترین منبع تامین مالی بخش تولید و اقتصاد کشور است که متاسفانه بدهی های غیرجاری(معوق و مشکوک الوصول و یا سر رسید گذشته) زیاد و ورود بانکها به بنگاه داری توان تامین مالی بانکها را برای اقتصاد کشور با چالش های جدی مواجه کرده است، در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از دارایی های بانک های کشور عمدتا شامل مطالبات از دولت ،مطالبات غیرجاری و دارایی ملکی است که توان تسهیلات دهی بانکها را به شدت کاهش و منابع آنها را بلوکه کرده ،اکنون تبصره ۳۵ قانون بودجه و تصمیم هیئت وزیران به پای کار آمده تا شرایط تسویه بدهی ها را تسهیل گرداند.

  میزان مطالبات معوق بانک مرکزی

  ۱۵درصد از منابع شبکه بانکی به مطالبات کلیه بانکها از دولت ، ۱۱.۲ درصد آن به معوقات دانه درشت ها و خردها و ۱۵ درصد دیگر هم توسط سایر بانکها با خرید ساختمان، شرکت و یا روی آوردن به بنگاه داری از حالت مولد و چرخشی خارج شده و دیگر منبعی برای ارائه تسهیلات به حساب نمی آیند.

  بنابراین با احتساب آمار فوق، ۴۱.۲ درصد از تسهیلات بانک ها قفل و یا بلوکه شده است.

  تبصره ۳۵ قانون بودجه مشوقی برای بدهکاران بانکی

  در تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ آمده که دولت می تواند بخشی از منابع ناشی از تسعیر نرخ ارز طی سال ۱۳۹۲ که رقم آن حدود ۷۴ هزار میلیارد تومان بود و براساس «ماده واحده قانون نحوه محاسبه و اعمال تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» تحت عنوان «مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی» منظور و در بخش سرمایه بانک مرکزی ذیل حساب اندوخته‌ها در ترازنامه منعکس و گزارش می‌شد، تا ۴۵ هزار میلیارد تومان برای تسویه بخشی از بدهی خود به نظام بانکی (صرفا بانک هایی که از دولت طلب دارند و به بانک مرکزی بدهکارند) و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی استفاده کند.

  خبر خوش برای بدهکاران زیر ۱۰۰ میلیون تومان

  همچنین این مصوبه شرایط ویژه‌ای هم برای دیگر بدهکاران بانکی ایجاد کرده به طوری که آن دسته از افرادی که میزان بدهکاریشان کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است اگر تا پایان سال اصل بدهی خود را پرداخت کنند، دولت از این محل، سود بدهی به بانک را پرداخت خواهد کرد.

  این تبصره دامنه گسترده ای از بدهکاران بانکی را در بر می‌گیرد، بدهکاران کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، به لحاظ تعداد، شمار زیادی هستند. این بدهکاران، مشمول آن دسته از مطالبات غیرجاری شبکه بانکی هستند که واقعا برای پرداخت معوقات خود نیازمند کمک بوده و این سیاست ها نیز برای تسهیل در صفر کردن بدهی هایشان، طرح ریزی شده است.
  بخشش جریمه ۶ درصدی مطالبات معوق

  همچنین طی بیانیه‌ جلسه مشترک کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی و شورای هماهنگی بانکهای دولتی در تاریخ ۶ دی ماه اعلام شد که کلیه‌ بدهکارانی که نتوانسته‌اند بدهی خود را تا نیمه دی‌ماه نزد بانک‌ها تسویه کنند می‌توانند در صورت واریز نقدی اصل و سود از بخشودگی کلیه جرائم متعلقه (بخشش جریمه دیرکرد ۶ درصدی) برخوردار شوند. بر این اساس چندی پیش ‌هم بانک‌ها با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تبلیغات مرتبط با این تصمیم را در سطح شهر به اطلاع شهروندان رساندند.

  بدهکاران دانه درشت ممنوع الخروج شدند

  برخی بدهکاران بانکی با وجود قدرت مالی، تمایلی برای تسویه آن ندارند، اینها همان سفارش شدگان هستند و اگر این افراد مشمول بخشودگی جرائم دیرکرد یا تبصره ۳۵ قانون بودجه قرار بگیرند این اتفاق به نوعی رانت محسوب می شود.

  در کنار این موقعیتی‌ که برای بدهکاران بانکی ایجاد شد اخیرا موضوع ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی مورد توجه قرار گرفت و رئیس کل بانک مرکزی طی نامه‌ای (۱۶) بندی مدیران بانک‌ها را ملزم به رعایت شرایط خاص ممنوع الخروجی بدهکاران کرد. در مهمترین مورد ممنوع الخروجی برای افراد حقیقی با بدهی ۳۰۰ میلیون تومان و مدیران اشخاص حقوقی با بدهی ۵۰۰ میلیون از سوی بانک‌ها تقاضا گردد.

  تسویه بدهی های دولت به بانک مرکزی

  در جلسه ۲۹ دی امسال هیات دولت، تصمیمات مهمی درباره بخشودگی سود تسهیلات، افزایش سرمایه بانک‌ها و تسویه بدهی‌های دولت اتخاذ شد.

  به موجب این تصمیم، دولت با بخشودگی تسهیلات تا یک میلیارد ریال و تا سقف یکصد هزار میلیارد ریال براساس شرایط و اولویت‌هایی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، موافقت کرد.

  همچنین با تصویب دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد تا از محل حساب مازاد مبلغ۲۰۰ هزار میلیارد ریال را به افزایش سرمایه دولت در بانک‌های دولتی و مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد ریال جهت پرداخت بدهی‌های مسجل دولت به بانک‌های عامل اختصاص دهد.

  کاهش ۰.۸ درصدی مطالبات غیر
  جاری “کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق بانک‌ها”؛ به منظور رسیدگی به مطالبات و معوقات بانکی از سال ۱۳۹۲ تشکیل شده و با فعالیت های این کمیته، نسبت مطالبات غیرجاری از ۱۴.۱ درصد در پایان سال ۱۳۹۲ به ۱۰.۲درصد در پایان سال ۱۳۹۴ کاهش یافته است. همچنین، این نسبت در ۹‌ماهه سال ۱۳۹۵ به ۱۱.۷ درصد رسیده است که در مقایسه با رقم مشابه در ۹‌ماهه سال قبل (۱۲.۵ درصد) معادل ۰.۸ درصد کاهش نشان می دهد.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.