• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روابط تهران-دوشنبه امیدوارکننده بوده و افق روشنی دارد
  کد خبر : 2007159

  روابط تهران-دوشنبه امیدوارکننده بوده و افق روشنی دارد

  روابط تهران-دوشنبه امیدوارکننده بوده و افق روشنی داردReviewed by on Feb 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در مصاحبه با هفته نامه «ملت» گفت: روابط دوشنبه و تهران تیره نیست و افق روشنی دارد. متن کامل این مصاحبه به…

  روابط تهران-دوشنبه امیدوارکننده بوده و افق روشنی داردReviewed by on Feb 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در مصاحبه با هفته نامه «ملت» گفت: روابط دوشنبه و تهران تیره نیست و افق روشنی دارد.

  متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

  ملت: پس از لغو برخی تحریم‌ها از سوی آمریکا و غرب، خیلی از کشورها برای سرمایه‌گذاری به ایران چشم دوختند. آیا روابط اقتصادی و تجاری ایران با شرکای سابق خود مجددا برقرار شده است؟

  فعانی: کشورهای تحریم کننده به ویژه کشورهای اروپایی و برخی کشورهای مهم آسیا برای دست یافتن به بازار بکر تجارت و سرمایه‌گذاری ایران بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها با اعزام هیئت‌های مختلف تجاری وارد مذاکره شدند.

  با توافقات حاصل شده میان آنان و ایران، سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها در ایران و عرضه کالاهای آنها آغاز شده است.

  در طول یک سال گذشته حداقل ۱۰۰ هیئت اقتصادی و تجاری به تهران سفر کردند و ایران ده‌ها همایش اقتصادی و تجاری در کشورهای مختلف و با حضور مالکان کارخانه‌های صنعتی خارجی برگزار کرد.

  طی یک سال گذشته به اقتصاد ایران نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار تزریق شد و ۱۱۷ سند همکاری با کشورهای معتبر خارجی به امضا رسید که ۲۵ مورد تفاهم‌نامه، ۱۸ مورد قرارداد و ۶۳ مورد اسناد اجرایی بوده است.

  همچنین پس از برجام ۱۱۳ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی که حدود ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار می‌باشد، تصویب شد.

  ملت: آیا ایران از تلاش‌های رئیس جمهور جدید آمریکا برای بازنگری در توافق هسته‌ای این کشور نگران است؟

  فغانی: توافق هسته‌ای ایران، توافقی دوجانبه با آمریکا نیست که هر وقت دولت این کشور بخواهد بتواند آن را برهم زند یا تغییراتی در آن به وجود آورد.

  این توافق‌ بین‌المللی و چند جانبه است که مورد تأیید و حمایت قطع‌نامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.

  نگرانی از اقدامات و اظهارات دولت جدید آمریکا در مورد برجام نداریم و البته ایران پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با هر گونه اقدام غیرمنطقی آمریکا در نقض برجام را نموده است.

  حمایت‌های قاطع مقامات کشورهای اروپایی، چین و روسیه که در مذاکرات برجام نقش داشتند از ادامه اجرای برجام و مخالفت آنان با رویکرد منفی رئیس جمهور جدید آمریکا، هزینه سنگ اندازی در مسیر برجام را برای دولت ترامپ به شدت افزایش می‌دهد.

  اکنون ترامپ از تهدید دوران تبلیغات انتخاباتی خود و اصرار بر پاره کردن برجام دست برداشته و امیدواریم وی که از تازه واردان دنیای سیاست است و در آغاز کار خود برخی اقدامات نسنجیده مانند ممنوعیت ورود شهروندان بعضی کشورها به آمریکا را برقرار کرده، به تدریج با واقعیت آشنا شده و از فضای دوران انتخاباتی فاصله بگیرد.

  ملت: به نظر می‌رسد مناسبات ایران و روسیه از نگاه سیاسی توسعه یافته، از نگاه اقتصادی مسکو چه جایگاهی برای تهران دارد؟

  فغانی: مناسبات روسیه و ایران به قرن‌ها قبل بازمی‌گردد و فراز و نشیب‌های زیادی داشته است.

  در دولت روحانی به روابط ۲ کشور توجه ویژه‌ای شد و می‌توان گفت که یکی از عوامل مهم و پیوند بخش در روابط ۲ کشور در سال‌های اخیر مبارزه مشترک با تروریسم بوده است.

  در زمینه اقتصادی نیز در صنایع سنگین، مانند ساخت ذوب آهن، سد، نیروگاه‌های برق و نظیر آن طرفین همکاری خوبی داشتند.

  حتی اولین نیروگاه برق اتمی ایران در بوشهر با همکاری روسیه ساخته شده اما در بخش تجاری و سرمایه‌گذاری همکاری‌ها متناسب با به توانمندی‌های ۲ کشور نیست.

  اکنون ۲ طرف بر روی این موضوع کار می کنند و حجم این همکاری‌ها بسیار بیشتر خواهد شد، به عنوان مثال، پس از تحریم‌های اروپا علیه روسیه ۲ طرف برای صدور محصولات غذایی ایرانی به این کشور برنامه‌های مختلفی اجرا کردند.

  ملت: آیا سرمایه‌گذاران تاجیک در ایران فعالیت دارند؟

  فغانی: غالبا همکاری‌های سرمایه گذاران تاجیکستان (بخش خصوصی) در ایران به صورت مشارکتی است و علت آن نیز مشخصا این است که تاجیکستان کشوری سرمایه‌پذیر است و تبادلات اقتصادی ۲ کشور بیشتر تبادل تجاری است.

  ملت: یکی از مسائل پیچیده‌ در میان تهران و دوشنبه تبادل دانشجویان است. مقامات تاجیک می‌گویند ایران به تعهد خود در این بخش عمل نکرده، به عنوان مثال، بورسیه‎هایی که پیشنهاد می‎شود برای رشته‎هایی است که مورد نیاز تاجیکستان نیستند. آیا این مسئله حل می‌شود؟

  فغانی: صدها دانشجوی تاجیک در ۲۵ سال گذشته در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده یا مشغول تحصیل هستند.

  در حوزه همکاری‌های دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو اسناد مختلفی داریم.

  دانشگاه‌های مختلفی نیز با دانشگاه‌های تاجیکستان اسناد همکاری امضا کردند.

  بر اساس یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی و آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران و وزارت معارف و علم تاجیکستان دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد است سالانه ۲۵۰ دانشجو تاجیک را از طریق آزمون علمی و مصاحبه بورسیه نماید.

  اما دانشجویان تاجیکستان برای گرفتن بورسیه ثبت‌نام نمی‌کنند به همین دلیل این سهمیه تکمیل نمی‎شود.

  ایران ده‌ها رشته تخصصی را که مورد درخواست و نیاز تاجیکستان بوده، معرفی کرده و اگر داوطلبان دارای شرایط معرفی شوند در چارچوب سهمیه ذکر شده حتما برای تحصیل به ایران فرستاده خواهند شد.

  همچنین این ظرفیت وجود دارد که دانشجویان تاجیک می‌توانند در رشته‌های مختلف در تمام دانشگاه‌های ایران به صورت بورسیه تحصیل کنند.

  بیش از ۹۰ درصد دانشجویان تاجیک اعزامی به خارج در رشته‌هایی به تحصیل مشغول می‌شوند که ایران نیز از قبل آن رشته‌ها را پیشنهاد کرده و سطح علمی ایران در خیلی از این رشته‌ها بالا است.

  ملت: شما در مصاحبه‌ای در سال گذشته میلادی با هفته‌نامه ملت گفتید که آینده روابط تاجیکستان و ایران را روشن می‌بینید. آیا رهبران سیاسی باید برای بهبود روابط اقدام کنند یا تلاش‌های دیپلماتیک در این مورد کافی خواهند بود؟

  فغانی: روابط تاجیکستان و ایران ریشه در تصمیم سیاست مداران یا خواست دیپلمات‎ها ندارد که اگر کدورتی بین آنان پیش آمد، از هم بگسلد.

  خداوند ما را با هم و در کنار هم خواسته است. هیچ ملتی را در جهان پیدا نمی‎شود که این همه مشترکات، مهر متقابل و زمینه‌های اقتصادی و جغرافیایی مطلوب برای همکاری داشته باشند.

  روابط ما ریشه در الزامات کهن تمدنی، تاریخی، فرهنگی، زبانی و منابع راهبردی ۲ ملت در همه حوزه‌ها دارد.

  منافع متقابل اقتصادی و امنیتی این ریشه‌ها را تقویت می‌کنند و به این دلیل است که رهبران ۲ کشور گرم‌ترین و صمیمی‌ترین تعبیرها را برای روابط ۲ کشور بیان کردند.

  من همچنان آینده را روشن می‌بینم زیرا ریشه‌های این مناسبات در اعماق تاریخ جای گرفته و از اقیانوس بزرگ میراث ارزشمند نیاکان آب می‌خورد.

  عدم ارتقاء روابط ۲ کشور نه در درازمدت حتی در کوتاه‌مدت بر ضرر هر ۲ طرف و مغایر با خواست رهبران ۲ ملت است.

  داشتن پیوندها و ارتباطات بیشتر و راحت‌تر طبعا گاهی مشکلات و سوءتفاهم‌هایی ایجاد می‌کند اما مشکلی نیست که حل شدنی نباشد.

  گاه با دوستان تاجیک شوخی کرده و می‌گویم: بزرگترین اختلاف ما آن است که شما می‌گوید چای کبود و ما می‌گوییم چای سبز.

  وجود مشکلات امری طبیعی و تقاضای زندگی بشری است. مهم این است که مشکلات مانع همکاری و دوستی نباشد و با گفتگوی صمیمانه حل و رفع گردد.

  روابط ما چنان که «خالق نظر» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان هم چندی قبل در مصاحبه‎ای گفته بود، تیره نیست و افق روشنی دارد.

  به رغم برخی سیاه‌نمایی‌ها که توسط بعضی کشورها ترسیم می‌شود، هم اکنون ده‌ها شرکت ایرانی در تاجیکستان فعال می‌باشند و با پروازهای مستقیم در هر هفته مردم ایران و تاجیکستان در رفت و آمد بوده و هیچ برنامه فرهنگی و جشن و همایشی را بدون هم برگزار نمی‌کنند.

  آنچه گفته شد به معنی رضایت اینجانب از وضع فعلی روابط نیست زیرا معتقدم روابطی که می‌توانیم و باید داشته باشیم، بسیار فراتر از این است.

  ما به عنوان نماینده ایران آماده رشد روابط هستیم و به قول شاعر «از این طرف که منم راه کاروان باز است».

  اطمینان دارم که دولت و ملت تاجیکستان نیز چیزی جز این نمی‌خواهند و روابط این ۲ کشور بیش از پیش بهتر و گرم‌تر خواهد شد.

  ملت: مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان چه دست آوردی داشت؟ آیا فکر می‌کنید که بدون حضور آمریکا و غرب در این مذاکرات نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؟

  فغانی: اجلاس مهم «آستانه» در حالی در قزاقستان به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد که در این رویداد مهم سیاسی افزون بر حضور روسیه، ایران و ترکیه «استیفان دی میستوری» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، هیأتی از سوی دولت «دمشق»، نمایندگان گروه‌های مسلح و همچنین سفیر آمریکا در قزاقستان حضور داشتند.

  در حالی که تاکنون چندین دور مذاکرات سیاسی در سطوح مختلف و با حضور کنشگران مطرح بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین معارضان سوری با هدف یافتن راه حل سیاسی برای حل و فصل این بحران برگزار شده اما همگی به دلیل کارشکنی آمریکا و برخی کشورهای عربی از یک سو و از سوی دیگر وجود برخی اختلافات جزئی در مسیر برقراری آتش بس بدون نتیجه پایان یافت.

  نشست آستانه از نظر ما مثبت بود که هم بعد نظامی و هم بعد سیاسی داشت، از مهم‌ترین دست‌آوردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  برگزاری اولین دور گفتگوهای سوری که راه را برای ایجاد جبهه واحد بین دولت قانونی سوریه و گروه‌های داخلی این کشور در برابر تروریست‌های تکفیری با محوریت دولت قانونی سوریه فراهم آورد.

  هماهنگی ۳ کشور روسیه، ایران و ترکیه در صحنه سوریه، تفاوت قائل شدن بین گروه‎های مسلح تروریستی با سایر گروه‌های مسلح، تقویت و تثبیت آتش بس در سوریه، دست یافتن به تفاهم در مبارزه با تروریسم به ویژه گروه داعش و فتح الشام که مشمول توافق آتش بس نیز نمی‌باشند، این نشانه‌ای از آغاز بازسازی در سوریه است.

  دیگر نکته مثبت این نشست عدم حضور نمایندگان کشورهای حامی تروریسم بود که این موضوع بیانگر انزوای این کشورها است.

  در این مذاکرات قرار نبود تروریست‌های دیروز سوریه به سیاست مداران امروز تبدیل شوند، چراکه موضوع اصلی مذاکرات تحولات میدانی و آتش بس بود.

  نشست آستانه یک بار دیگر نقش سازنده ایران که همواره موضعی اصولی در مبارزه با تروریسم دارد را ثابت نمود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.