• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » بحث و جدل معاون استاندار با مدیران بر سر مشکلات کارخانه سیمان مارگون
  کد خبر : 2007075

  بحث و جدل معاون استاندار با مدیران بر سر مشکلات کارخانه سیمان مارگون

  بحث و جدل معاون استاندار با مدیران بر سر مشکلات کارخانه سیمان مارگونReviewed by on Feb 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سایت خبری یاسوج۲۴، کارگروه رفع موانع تولید استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست معاون امور هماهنگی و اقتصادی و بین الملل استاندار، مدیرکل…

  بحث و جدل معاون استاندار با مدیران بر سر مشکلات کارخانه سیمان مارگونReviewed by on Feb 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سایت خبری یاسوج۲۴، کارگروه رفع موانع تولید استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست معاون امور هماهنگی و اقتصادی و بین الملل استاندار، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل شهرک های صنعتی و مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران عامل بانک ها و بخش خصوصی برگزار شد.

  داریوش دیودیده در ابتدای این جلسه با بیان اینکه چند واحد تولیدی و طرح هایی که مشکلاتی دارند که به آنها رسیدگی می شود، افزود: از ابتدای جلسات این کارگروه تاکنون ۲۶ جلسه تشکیل شد که در این رابطه ۱۳۲ پرونده بررسی، ۳۰۴ مصوبه انجام شد، ۱۶۴ مورد اجرایی و ۱۴۰ مورد دیگر در حال اجرا هستند.

  وی اظهار کرد: از نظر موضوعی ۳۸ مورد در قالب تسهیلات، ۱۳۲ مورد تعیین تکلیف بدهی، امور زیربنایی و تامین سوخت ۹ مورد ، تامین زمین و محدوده طرح دو۲ مورد و تامین ماشین الات چهار مورد و سایر موضوع ها ۱۱۵ مورد است که این موارد براساس فرمت اصلی محاسبه و موارد جمع بندی و وضعیت این کارخانه مشخص می شود.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در ابتدای بررسی این طرح ها از کارخانه سیمان مارگون شروع کرد و گفت: این کارخانه پیشرفت ۱۰۰ درصدی دارد که در آستانه افتتاح کامل است و در سفر هیات دولت به استان بخش تولید سیمان آن افتتاح شد و فاز دوم آن فاز تولید کلینکر است که مواد اولیه و برداشت از معدن آن انجام شده است.

  وی افزود:این کلینکر مواد اولیه برای خوراک فاز اول افتتاحی است که بخش صنعتی کامل است و بخش معدنی آن و  مشکلات این حوزه نیز باید حل شود.

  دیودیده پیشنهاد این سازمان برای حل مشکل معدنی این کارخانه را اینگونه عنوان کرد و گفت: کاهش ۶۰ هکتار از  ضلع جنوب شرقی معدن به علت پوشش گیاهی و حذف ۲۰ هکتار از معدن که در محدوده زمین کارخانه قرار گرفته است و با توجه به کاهش ۸۰ هکتاری ردیف ۱ از محدوده معدن ، به جای آن با واگذاری محدوده جدید برای استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت  در بخش شمالی معدن به مساحت ۹۵ هکتار موافقت گردید با توجه به اینکه ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده پس از موافقت منابع طبیعی پروانه اصلاح گردد.

  وی با بیان اینکه بحث ۹۵ هکتار چیز جدیدی نیست، یادآور شد: چیز جدیدی نمی خواهیم به وسعت کارخانه و معدن اضافه کنیم، فقط جای گذاری صورت می گیرد، کارخانه از ۱۰۰ هکتار شروع می کند و بعد از چند سال مجدد در قسمتی دیگر برداشت می کنند و اگر مکانی مربوط به کشاورزان بود ما انجام نمی دهیم.

  مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دنبال بهترین شرایط برای رفع مشکلات کارخانه مارگون هستیم، افزود: هر جایی که ممنوعیت قانونی نباشد و شرایط ۱۰۰ درصدی برای واگذاری وجود داشته باشد طبق صورتجلسه تعاملی که با سازمان صنع، معدن و تجارت استان داریم کمکشان می کنیم.

  عزت الله بهشتی با بیان اینکه بحت ۱۰۰ هکتار و یا ۸۰ هکتار نیست ، بحث این است که باید ممنوعیت قانونی وجود نداشته باشد و ما هم نمی توانیم یک پلاک را دوباره برای معدن این کارخانه تخلیه کنیم زیرا در آن محدوده کشاورزان  و دامدارانی هستند که مشغول چرای دام و زندگی هستند باید معارضات اجتماعی را در نظر بگیریم.

  وی با بیان اینکه ۲۰ هکتار از خود سایت کارخانه سیمان مارگون بدون دریافت پاسخ استعلام  منابع طبیعی واگذار شده است، تاکید کرد: ۶۰ هکتار از ۶۰۰ هکتار هم پوشش گیاهی است.

  بهشتی با بیان اینکه همین ۶۰۰ هکتار برای کارخانه همانند مارگون بسیار زیاد است، اظهار کرد: کارخانه سیمان یاسوج با آن عظمت و تولید ۳۰ هکتار وسعت دارد، ما باید طبق قانون عمل کنیم و یک تصمیم منطقی بگیریم.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استان در واگذاری زمین محدودیت دارد، گفت: ما از اهداء زمین به حوزه صنعت و یا هر حوزه ای باشد حمایت می کنیم اما جایی که حرف از مردم و کشاورزان است به هیچ وجه کوتاه نمی آییم.

  همچنین  معاون هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه امروز دیگر سرمایه گذاری این کارخانه انجام شده است، افزود: در این کارخانه ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است و الان باید چه جوابی به سرمایه گذار بدهیم.

  مجید محنایی با بیان اینکه چرا منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد روز اول چرا پاسخ استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت را نداد، تاکید کرد: الان ما به سرمایه گذار بگوییم که ۶۰۰ هکتار شما به ۵۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده است که باعث ناراحتی وی می شود، اینکه الان بگوییم این محل چرای دام است الان وقتش نیست ، باید این مشکل را حل کنیم.

  در پایان این بحث، مدیرکل منابع طبیعی استان گفت، هر نقطه ای که شرایط واگذاری را داشته باشد همکاری می کنیم اما اگر ممنوعیت داشته باشد معذوریم.

  در بخش دیگری از این جلسه شهرک صنعتی چهاربیشه گچساران، شرکت بشار صنعت یاسوج، تعاونی ۱۴۴۸ ایثارگران شهرستان لنده، و شرکت توسعه موتور سیکلت یاسوج مورد بررسی قرار گرفت که در این رابطه مصوباتی نیز انجام شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.