• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » منع ورود ایرانیان؛ وقتی تاریخ به شکل کمدی تکرار می شود
  کد خبر : 2006844

  منع ورود ایرانیان؛ وقتی تاریخ به شکل کمدی تکرار می شود

  منع ورود ایرانیان؛ وقتی تاریخ به شکل کمدی تکرار می شودReviewed by on Feb 12Rating: عصر ایران؛ یوسف ناصری– دو نالد ترامپ از روز اول بهمن ماه ۱۳۹۵(۲۰ ژانویه ۲۰۱۷) به قدرت رسیده و عنوان او از رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تغییر کرده است.  از آنجا که نظام سیاسی آمریکا،…

  منع ورود ایرانیان؛ وقتی تاریخ به شکل کمدی تکرار می شودReviewed by on Feb 12Rating:

  عصر ایران؛ یوسف ناصری– دو نالد ترامپ از روز اول بهمن ماه ۱۳۹۵(۲۰ ژانویه ۲۰۱۷) به قدرت رسیده و عنوان او از رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تغییر کرده است.

   از آنجا که نظام سیاسی آمریکا، ریاستی است و رئیس جمهور در چنین نظامی، اختیارت گسترده ای دارد و بدون تایید پارلمان می تواند دستورهایی را برای اجرا صادر کند، لذا ترامپ به منظور تحقق شعارهای انتخاباتی خود و پس از کسب رسمی قدرت، به سرعت دست به کار شد.

  او در اولین تصمیم خود علیه طرح اوباما در خصوص سلامت و بهداشت اقدام کرد. اقدام جنجال برانگیز دیگر او ایجاد دیوار بزرگ بین مکزیک و ایالات متحده است و ترامپ حتی انتظار دارد هزینه دیوارکشی را مکزیکی ها بپردازند. چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا توقع دارد که مکزیک از آمریکا امتیازات زیادی گرفته و در مقابل هم مکزیک باید اجازه ندهد مکزیکی ها به صورت غیر قانونی به آمریکا مهاجرت کنند.

  اقدام جنجالی دیگر ترامپ، به ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور دنیا به آمریکا برمی گردد که یکی از این کشورها ایران است و شش کشور دیگر عبارتند از: عراق، سوریه، یمن، سومالی، سودان ولیبی.

  هر چند این دستور موقتا با حکم قضایی متوقف شده اما ترامپ همچنان در تکاپوست.

  البته ناگفته نماند که حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیر قانونی در آمریکا حضور دارند و زندگی می کنند و یکی از دلایل اصرار ترامپ برای ایجاد دیوار بین آمریکا و مکزیک، کاهش ورود مهاجران از طریق مرز مکزیک است.
        
   عاملان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر

  این نوشتار در پی این نیست که حدس بزند مکزیک هزینه دیوار کشی با آمریکا را می پردازد یا آنچنان که دولت ترامپ وعده داده است ممنوعیت ورورد شهروندان ۷ کشور یاد شده بعد از ۹۰ روز لغو می شود. این نوشتار بر آن است که خاطره ای را در خصوص این نوع ممانعت ها نسبت به ورود  به خاک آمریکا بیان کند.

  با بررسی اوضاعی که در سال های اخیر ملاحظه کرده ایم و با توجه به دستور اخیر ترامپ  می توان نتیجه گرفت تصمیم ترامپ برای ممانعت از ورود ایرانیا و شهروندان ۶ کشور دیگر به آمریکا، همان حکایت تکرار تاریخ است و شکل کمدی تکرار.

  در ساعت هشت و ۴۵ دقیقه (۸ :۴۵ ) صبح روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ یکی از چهار هواپیمای ربوده شده، به یکی از برج های مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک واقع در شمال شرقی آمریکا و در نزدیکی مجسمه آزادی اصابت کرد.

   در ساعت نه و ۳ دقیقه(۹ : ۳) یعنی کمتر از نیم ساعت، هواپیمای دیگر با یکی دیگر از برج های مرکز تجارت جهانی برخورد کرد   و هر دو برج مرتفع این مرکز پس از این حملات انتحاری فرو ریخت.

  در مجموع ۴ هواپیما در آن روز ربوده شده بودند و تعداد هواپیما رباها ۱۹ نفر بود. گروه القاعده، به رهبری اسامه بن لادن، مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفت.

  در آن ساعات جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا، سرگرم بازدید از یک مدرسه در ایالت فلوریدا(جنوب شرق) بود. او در ابتدا با این که از حادثه مطلع شده بود ولی با بی تفاوتی به بازدید خود ادامه داد و نهایتا در ساعت نه و ۳۰ دقیقه(۳۰ : ۹) اعلام کرد ایالات متحده آمریکا مورد حمله قرار گرفته است.

  نیویورک یک شهر بین المللی و پر جمعیت ترین شهر ایالات متحده است و ساختمان اصلی سازمان ملل متحد در آن قرار دارد.

  در حوادث تروریستی ۲۰۰۱ تعداد ۲۹۷۷ نفر کشته شدند و این بدون ۱۹ هواپیما ربایی بود که این حملات انتحاری را انجام داده بودند.

  نکته اول این که اسامه بن لادن(رهبر القاعده) متولد ۱۹۵۷ شهر ریاض و شهروند عربستان بود.  اگر چه در سال ۱۹۹۴ تابعت عربستان را از دست داد.

  نفر دوم سازمان القاعده، ایمن الظواهری است که پس از کشته شدن اسامه به لادن در سال ۲۰۱۱ رهبری القاعده را به عهده دارد و متولد ۱۹۵۱ در مصر است و در دانشگاه قاهره در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده است و هنوز رهبری القاعده را عهده دار است.

  محمد عطا یکی از ۱۹ هواپیما ربا بود که کنترل یکی از ۴ هواپیمای ربوده شده را در اختیار گرفت و آن را به یکی از برج های مرکز تجارت کوفت. اتفاقا ۱۵ نفر دیگر از هواپیما رباها اهل عربستان بودند و و ۲ نفر اهل امارات و یک نفر اهل لبنان.

  حملات انتحاری ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بزرگترین حمله تروریستی در کل تاریخ آمریکا است و قبل از آن، فقط حمله ژاپن به ناوها و کشتی ها و هواپیماهای آمریکا در بندر پرل هاربر(هاوایی) بزرگترین حمله به خاک ایالات متحده بود.

  عاملان حمله به پرل هاربر آمریکا

  در حمله نظامی و غافلگیرانه ژاپنی ها به آمریکا در روز ۷ دسامبر ۱۹۴۱(آذر ۱۳۲۰ شمسی) تعداد ۲۴۰۰ نفر نظامی آمریکایی کشته شدند و حدود ۲۰ ناو و کشتی آمریکا و ۳۴۳ هواپیمای نظامی آمریکا نابود شد یا آسیب دیدند.

  پس از حمله ژاپن به آمریکا، به سرعت ایالات متحده وارد جنگ جهانی دوم شد و دو شهر ژاپن را با بمب اتمی بمباران کرد و پس از حمله اتباع عرب در روز ۱۱ سپتامبر به آمریکا، دولت ایالات متحده مبارزه با تروریسم را با حمله به افغانستان شروع کرد. افغانستان در آن زمان تحت حکومت طالبان بود و عمده نیروهای خود را از افغانستان و پاکستان جذب کرد و به بن لادن نیز که علنا با آمریکا مبارزه می کرد پناه داد.

  همچنان که ملاحظه می شود در دو حمله بزرگی که در تاریخ آمریکا به خاک این کشور صورت گرفته است اتباع ژاپنی، مصری، سعودی، اماراتی و لبنانی نقش داشته اند و  شهروندان ایران، عراق، یمن، سودان، سومالی، سوریه و لیبی به هیچ عنوان نقش نداشته اند.

   حملات تروریستی فلوریدا و کالیفرنیا

  در حملات تروریستی که هر چند وقت یک بار در آمریکا رخ می دهد، به طور خاص شهروندان ایرانی نقشی نداشته اند و در یکی از آخرین اقدامات تروریستی که در خاک آمریکا و در در شهر اورلاندو(ایالت فلوریدا) انجام شد یک شهروند آمریکایی که پدر و مادری اهل افغانستان داشت، در ژوئن ۲۰۱۶(خرداد ۱۳۹۵)عامل قتل عام ۵۰ نفر در یک کلوب شبانه شد و «عمر متین» نام داشت.

  پیش از آن یک حمله تروریستی توسط سید رضوران فاروق(با پدر و مادر پاکستانی) و تاشفین مالک(متولد پاکستان و زندگی در عربستان) عامل کشتار ۱۴ نفر در یک مجتمع بهزیستی در سن بردناردینو در ایالت کالیفرنیا بودند.

  تکرار تاریخ

  یک متفکر اروپایی گفته است که :«تاریخ دو بار تکرار می شود. بار اول به صورت تراژدی و بار دوم به صورت کمدی».
  پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، تدابیر امنیتی شدید توسط آمریکا برقرار شد و شاید هم بتوان این حق را به آمریکایی ها داد که با تمهیداتی، به فکر امنیت خود باشند. با وقوع حادث ۱۱ سپتامبر آمریکا تدابیری را در مرزهای شمالی و جنوبی خود با کانادا و مکزیک، به کار گرفت تا به باور خود، جلوی تردد تروریست ها را بگیرد.

  در گیر و دارتدابیر امنیتی دولت آمریکا، احمد مهدوی دامغانی(متولد ۱۳۰۶ مشهد) که از سال ۱۳۶۶ شمسی به بعد مقیم آمریکا و استاد دانشگاه های هاروارد و پنسیلوانیا بوده است، به کانادا سفر می کند و قصد داشته پس از سفر به محل زندگی خود در ایالات متحده برگردد که به خاطر مسائل امنیتی دچار مشکل می شود.

  دکتر احمد مهدوی دامغانی در سال ۱۳۲۷ شمسی از دانشکده الهیات لیسانس گرفته و در سال های ۱۳۳۳ و ۱۳۴۲ لیسانس و دکترای ادبیات و زبان فارسی را از دانشگاه تهران اخذ کرده است و استاد دانشگاه تهران مشده بود.  مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا شده است و استاد دانشگاه در آن کشور.

  در یکی از دوشنبه های که در جلسه ملاقات های دوستانه در محضر دکتر قمر آریان(همسر دکتر عبدالحسین زرین کوب) بودیم، خانم آریان گفت که احمد مهدوی دامغانی از آمریکا به کاندا رفته و خواسته به محل زندگی خود در آمریکا برگردد که به خاطر نامش-احمد- به او مشکوک شده اند.

  دکتر عبدالحسین زرین کوب، دوشنبه عصر هر هفته را به عنوان روز ملاقات تعیین کرده بود و دوستان و اقوام و علاقه مندان ایشان در این ورز فرصت دیدار با ایشان را پیدا می کردند و در ساعات و روزهای دیگر هفته به طور کامل به تدریس و تحقیق و تالیف مشغول می شد. برگزاری این جلسات بعد از فوت دکتر زرین کوب ادامه پیدا کرد و تا زمان فوت همسر فداکارش(دکتر آریان) که او نیز استاد ادبیات دانشگاه تهران بود و در ویرایش و نقد کتاب های دکتر زرین کوب، نقش اساسی داشته است، آن جلسات ملاقات ادامه پیدا کرد.

  در یکی از همین ملاقات ها بود که خانم آریان خطاب به اینجانب گفت شما که روزنامه نگار هستید در این زمینه مطلب بنویسید و بگویید که به خاطر اسم «احمد» به مهدوی دامغانی مشکوک شده اند.

  *وقوع تاریخ به شکل تراژدی!

  البته در ایام و ماه های بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر به خاطر وحشتی که در آمریکا به وجود آمده بود به نوعی آمریکایی ها را محق می دانستم که تمهیداتی امنیتی بیش تری در نظر بگیرند و به همین دلیل درباره ماجرایی که برای دکتر مهدوی دامغانی رخ داده بود، مطلبی ننوشتم.

  اما این روزها که به طور قطع مشخص است که ایرانیان هیچ نقشی در بزرگترین حادثه تروریستی به وقوع پیوسته در خاک آمریکا نقش نداشته اند، اعمال ممنوعیت برای ورود شهروندان ایرانی در حقیقت تکرار تاریخ است و تکرار همان رفتاری که آمریکایی ها با یکی از استادان معروف ایرانی در دوره پس از ۱۱ سپتامبر داشته اند.

  در فضای غبار آلود و امنیتی پس از حادثه ۱۱ سپتامبر و نامگذاری ایران توسط جورج بوش به عنوان یکی از ۳ محور شرارت، نقش گروه القاعده و اتباع عرب در هواپیما ربایی و حملات انتحاری به خاک آمریکا مشخص شد و هیچ ایرانی در آن حادثه تروریستی حضور نداشت.

  تکرار تاریخ به شکل کمدی

  اگرچه اصل «قانون جلوگیری از سفر تروریست ها» به ۱۹۸۶ برمی گردد و اوباما پس از حادثه تروریستی سن برناردینو، خواستار سختگیری بیشتر در مورد قانون تابعیت و مهاجرت(INA) و نهایتا قانون جلوگیری از سفر تروریست ها در دسامبر ۲۰۱۶ به تایید اوباما رسید ولی مطابق اطلاعات موجود وزارت امنیت  داخلی آمریکا نام ۳ کشور یمن، لیبی و سومالی را به لیست قبلی ایران، عراق، سوریه و سودان افزود.

  نکته حیرت آور این است که اتباع کشورهایی که در حادثه ۱۱ سپامبر(بزرگترین حادثه تروریستی در خاک آمریکا) نقش داشتند و همچنین اتباع کشورهایی که در حوادث تروریستی ناگوار سن برناردینو و اورلاندو، نقش داشتند، در لیست ممنوع الورودها قرار نگرفته اند و شکوری مثل ایران قرار در لیست ممنوعیت قرار گرفته است که اتباع آن در حوادث تروریستی در خاک آمریکا حضور و نقش نداشته اند.

  بنابراین می توان نتیجه گرفت که ممنوعیت اعمال شده علیه اتباع ایرانی و مسلمان تکرار شده است و یک روز احمد مهدوی دامغانی، گرفتار این نوع تدابیر امنیتی شد و البته از آن خلاصی یافت و امروزه همه اتباع ایرانی، حق ندارند به آمریکا سفر کنند.

  در حالی که هیچ ایرانی در حوادث تروریستی در خاک آمریکا نقش نداشته و این همان جنبه «کمدی» قضیه است و نادیده گرفتن مصلحت آمیز نقش اتباع کشورهایی که واقعا در اقدامات تروریستی به وقوع پیوسته در خاک آمریکا نقش داشته اند و همگان اسامی آنها و کشورهای متبوع آنان را می دانند.  

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.