• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » یک دشمن و یک فرصت
  کد خبر : 2006765

  یک دشمن و یک فرصت

  یک دشمن و یک فرصتReviewed by on Feb 12Rating: روزنامه آفرینش نوشت: همواره در برخورد با اشخاص و جریان‌های قدرت طلب که نگاهی آمرانه به موضوعات مختلف دارند، باید از دوجهت در صدد حفظ وصیانت از داشته‌های خود باشیم. امروز نوع برخورد آمریکا با ایران دقیقا مصداق این موضوع است. ترامپ به محض ورود به…

  یک دشمن و یک فرصتReviewed by on Feb 12Rating:

  روزنامه آفرینش نوشت:

  همواره در برخورد با اشخاص و جریان‌های قدرت طلب که نگاهی آمرانه به موضوعات مختلف دارند، باید از دوجهت در صدد حفظ وصیانت از داشته‌های خود باشیم. امروز نوع برخورد آمریکا با ایران دقیقا مصداق این موضوع است. ترامپ به محض ورود به دفتر کارش به فکر فرمان و تهدیدی جدید برعلیه ایران می باشد و امیدوار است منویات فکریش مورد تایید مشاوران و نهادهای قانون گذار آمریکا قرار گیرد تا خطر تهدید ایران را چاشنی اظهارات پوپولیستی خویش نماید.

  درمواجهه با چنین سیاست‌هایی دو راهکار پیش رو می‌باشد. اولین گزینه، پاسخ به تهدید با زبان تهدید می‌باشد. به عبارتی هرآنچه را که طرف مقابل برما اجبار یا منع می‌کند ما نیز مقابله به مثل نماییم. اما توازن قدرت اجرایی در این بحث بسیار حائز اهمیت است. ما برتوان کشورمان در مقابل هرگونه زورگویی و زیاده خواهی ایمان داریم، اما ابزارها و گستردگی حوزه نفوذ کشوری همچون آمریکا به عنوان ابرقدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی به مراتب از ما بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر ما در مقابل فرمان مهاجرتی ترامپ اقدام به منع ورود آمریکایی‌ها به کشورمان می‌کردیم چه اتفاقی رخ می‌داد؟ آیا با این اقدام مشکلات مسافران ایرانی در فرودگاه‌ها حل می‌شد و دولت آمریکا از این اقدام تحت فشار قرار می‌گرفت و عقب نشینی می‌کرد؟! مسلماً در چنین مسائلی توازن میان ابزارهای قدرت امری ضروری برای تاثیر گذاری متقابل می‌باشد.

  اما راهکار بعدی تقویت بنیه داخلی و پوشش ضعف‌هایی است که دشمن می‌تواند ازآنها برای تضعیف قدرت و انسجام ملی استفاده کند. به عبارت دیگر تمامی طرح‌ها و برنامه‌هایی که دشمنان برای فشار به کشور درنظر دارند، پیرامون رسیدن به همین هدف است که انسجام داخلی را مختل و چند دستگی میان جامعه و مسئولان به وجود آورند. گسترش اختلافات سیاسی بذر فتنه‌ای است که دشمن درپی آن می‌باشد تا بین اقشار مختلف سیاسی و مردم اختلاف و افتراق ایجاد کند.

  زمانی هست که دشمن با ابزار نرم و ایجاد اجماعی جهانی برنامه‌های ضدایرانی خود را جامه عمل می‌پوشاند و گام به گام فشار را برکشورتحمیل می‌کند، همچون سیاستی که اوباما اتخاذ کرده بود و بدون هزینه تراشی جانبی بیشترین فشارها و تحریم‌ها را علیه کشورمان اعمال کرد. اما در شرایط فعلی دشمنی‌ها از سوی رئیس جمهور آمریکا کاملاً علنی است و مستقیماً کشورمان را تهدید می‌کند.

  لذا این فرصتی مناسب است تا در مقابل دشمنی واحد، به سمت آشتی ملی حرکت کنیم. آشتی ملی به معنای وحدت رویه، حرکت به سمت منافع ملی و دفاع از حقوق ملت. متاسفانه این مولفه‌ها در کشور دچار آفت‌هایی شده که موجب هدر رفت هزینه‌ و انرژی گردیده است. موضوع دیگری که در امر وحدت و آشتی ملی حائز اهمیت است، همگرایی و هم‌افزایی جریان‌های سیاسی می‌باشد.

  همگرایی به معنای یکی شدن سلایق نیست و وحدت ملی نیز در قالب تک صدایی شدن جامعه معنا نمی‌شود. بلکه همه جریان‌ها اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و جریان اعتدال و دیگر گرایشات سیاسی از منظر و جایگاهی یکسان با هدف تقویت انسجام و دفاع از منافع ملی فعالیت کنند.

  منظور از وحدت و آشتی ملی این نیست که دیگر گرایشات سیاسی در مقابل جریان‌هایی که صاحب قدرت و نفوذ هستند، سرخم کنند و به جرگه فکری و عقیدتی آنها بپیوندند.

  برای تحقق وحدت ملی لازم است تا جریان‌های مختلف با حفظ آرا و سلایق خود در مسائل مختلف، منافع ملی را بر منافع حزبی وگروهی ترجیح دهند و جهت رقابت با طیف‌های رقیب برای ملت و کشور هزینه تراشی نکنند.

  امروز آمریکا و متحدانش با تمام ابزار قدرت و فشاری که در دست دارند، درمقابل راهپیمایی۲۲ بهمن ملت ایران حرفی برای گفتن نداشتند، چرا که شاهد انسجامی درونی و وحدت ملت با نظام و انقلاب بودند. اما در عرصه اجرایی و سیاسی نیز این فرصت ایجاد شده تا با کنارگذاشتن اختلافات و عداوت‌ها، از تخریب و تکصدایی سیاسی فاصله بگیریم و در برابر دشمنی واحد از منافع ملی کشورمان دفاع کنیم.

  اوباما، ترامپ یا کیلینتون هیچ یک برای ما دلسوز نبوده و نخواهند بود، اما این برعهده خود ماست تا درمقابل فشارها توان داخلی را ارتقا ببخشیم. ایجاد فضای آزاد درچارچوب قانون اساسی می تواند ضمن ایجاد انگیزه برای حضور و مشارکت تمامی گرایشات و سلایق سیاسی، باعث واکسینه شدن کشور در مقابل دشمنان و تفرقه افکنان گردد. نباید صرفاً به سبب اختلاف سلیقه سیاسی، جامعه را به دوست و دشمن تقسیم کنیم وصرفاً جهت دستیابی به خواسته‌های گروهی، منافع ملی و حق دیگر سلایق را نادیده بگیریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.