• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » تهدیدات رئیس جمهور آمریکا تاثیری ندارد/ آزمایش‌های موشکی ایران ادامه خواهد داشت
  کد خبر : 2006555

  تهدیدات رئیس جمهور آمریکا تاثیری ندارد/ آزمایش‌های موشکی ایران ادامه خواهد داشت

  به گزارش ایران ویج، علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با روزنامه لوموند و شبکه فرانس بیست و چهار اظهار داشت: تهدیدات رئیس جمهور جدید آمریکا بر ما تاثیری ندارد. وی افزود: از ابتدای انقلاب ایران تمامی رؤسای جمهور آمریکا رویکرد منفی در قبال ایران داشتند. ولایتی در…

  ۵۰

  به گزارش ایران ویج، علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با روزنامه لوموند و شبکه فرانس بیست و چهار اظهار داشت: تهدیدات رئیس جمهور جدید آمریکا بر ما تاثیری ندارد.

  وی افزود: از ابتدای انقلاب ایران تمامی رؤسای جمهور آمریکا رویکرد منفی در قبال ایران داشتند.

  ولایتی در مورد اینکه آیا همزمان با تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پس از ممنوعیت سفر اتباع ایرانی به آمریکا و تلاش برای وارد کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان های تروریستی، ایران وارد مرحله جدیدی از رویارویی با آمریکا شده است، گفت: ما به این تهدیدات عادت کرده‌ایم و به آن اهمیت نمی‌دهیم.

  وی اضافه کرد: دونالد ترامپ از شیوه روسای جمهور پیشین آمریکا تبعیت می‌کند که همگی از زمان انقلاب اسلامی ایران رویکرد منفی در قبال ایران داشتند. ترامپ نیز یکی از آنهاست. تفاوت ترامپ با روسای جمهور پیشین این است که آنها پشت پرده عمل می‌کردند اما ترامپ آنچه فکر می‌کند به زبان می‌آورد. ما از این تهدیدات نگران نیستیم. هرچه که او به زبان می‌آورد تاثیری در روابط ایران و آمریکا ندارد.

  مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: ما اقتصاد مقاومتی را که توسط رهبر معظم مطرح شده است را راه حلی برای همه مشکلات از جمله تحریم‌ها می‌دانیم.

  به گفته ولایتی ایران پتانسیلی بالا، تاریخی طولانی، تمدن عمیق و فرهنگ بالا دارد و آماده رویارویی با همه این فشارهاست.

  وی در این گفت‌و‌گو اظهار داشت: به نظر می‌رسد کنگره و سنای آمریکا کاری بهتر از تصویب قانون علیه ایران ندارند. این در زندگی ما تاثیری ندارد. ما می‌خواهیم خودمان باشیم و روی پای خودمان بایستیم. ما آماده داشتن رابطه با همه کشورها هستیم که به این کار علاقه‌مند هستند و این ارتباط بر مبنای احترام متقابل و قانون خواهد بود. در این میان آمریکا و اسرائیل استثنا هستند.

  وی در عین حال یادآور شد: آنچه ترامپ انجام می‌دهد مانع از آن نمی شود که کشورها روابط خود را با ایران گسترش دهند که از این میان می‌توان به فرانسه اشاره کرد. به تازگی وزیر خارجه فرانسه با هیات همراه به ایران سفر کرده است.

  ولایتی در پاسخ به این سوال که این تنش تا کجا پیش خواهد رفت در حالی که برخی حتی از احتمال وقوع جنگ خبر می دهند، گفت: ترامپ متخصص بیان موضوعات متناقض است. امروز چیزی می‌گوید و فردا سخن دیگری بر زبان می‌آورد.

  به اعتقاد رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترامپ نمی‌خواهد دوستی برای خود چه در آمریکا و چه خارج از این کشور باقی بگذارد؛ وی در مورد اتحادیه اروپا بدگویی کرده است و آن را بی فایده دانسته است، وی به فرانسه توصیه می‌کند همانند انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود. از ایتالیا نیز چنین چیزی می‌خواهد.

  وی افزود: ترامپ از ناتو انتقاد می‌کند و می‌خواهد منحل شود. از ژاپن، آلمان و چین هم انتقاد کرده است. ما باید به دنبال کشوری بگردیم که دونالد ترامپ با آن سر جنگ ندارد و از آن به عنوان نمونه یاد کنیم وگرنه ترامپ با همه کشورها و اتحادیه‌ها درگیری دارد مگر چند مورد استثنا. به علاوه مشخص نیست موضعی که امروز دارد فردا هم داشته باشد. مردم کم کم عادت می‌کنند به سخنان وی گوش بدهند و انتظار عمل نداشته باشند.

  ولایتی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فرانس ۲۴ که آزمایش موشکی ایران از دیدگاه آمریکا نوعی اقدام تحریک آمیز بود. آیا آزمایش جدیدی صورت خواهد گرفت؟ اگر پاسخ مثبت است این آزمایش چه زمانی و با چه هدفی خواهد بود، گفت: هدف این آزمایش‌ها تقویت توان دفاعی ایران است.

  وزیر اسبق امور خارجه ایران تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم تلاش برای تقویت توان خود را با تهدیدات ترامپ متوقف کنیم. آزمایشات موشکی طبق پیش بینی‌ها ادامه خواهد یافت. شاید در مورد آنها اطلاع‌رسانی کنیم و شاید هم چنین کاری نکنیم. ما باید خودمان از خود دفاع کنیم و برای این کار از ترامپ و هیچ کس دیگر اجازه نمی‌گیریم.

  وی افزود: این کاریست که کشورهایی مانند فرانسه هم می‌کنند. در زمان ژنرال دوگل هم فرانسه به فعالیت‌های هسته ای خود ادامه داد و تا زمان دستیابی به بمب هسته‌ای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرد.

  ولایتی با بیان اینکه ما به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم، خاطرنشان کرد: تسلیحات هسته‌ای طبق فرمان رهبر معظم ایران تحریم شده است. ما در استفاده صلح‌آمیز از فنآوری هسته‌ای و همچنین آزمایش‌های موشکی نه تنها تردید نمی‌کنیم بلکه بر عزم خودمان راسخیم. این که ترامپ خوشش بیاید یا نیاید اهمیتی ندارد.

  رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش خبرنگار لوموند مبنی بر اینکه ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی خود وعده داد توافق هسته‌ای با ایران را پاره خواهد کرد و تبعات چنین اقدامی از سوی آمریکا چه خواهد بود، گفت: اگر ترامپ برجام را برهم بزند این غربی ها هستند که ضرر می‌کنند.

  ولایتی تصریح کرد: ما می‌دانیم اعضای پنج بعلاوه یک شامل انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان مخالف برهم زدن این توافق هستند. بنابراین ترامپ در این راه تنهاست. به علاوه برجام در سازمان ملل متحد تصویب شده است و اگر می‌خواهند آن را برهم بزنند باید بار دیگر آن را در سازمان ملل مطرح کنند. در این شرایط هم اعضای دائمی مانند چین آن را نخواهند پذیرفت.

  مشاور رهبر معظم ایران در ادامه در مورد تعهدات و حضور ایران در سوریه و عراق گفت: حمایت ایران از روسیه و عراق حمایتی راهبردی است. این هزینه‌ای دارد که ملت و دولت ایران آن را پذیرفته‌اند. ما هم اکنون نیمه این راه را طی کرده‌ایم. بدون کمک ایران دمشق به دست جبهه النصره و بغداد به دست داعش می‌افتاد. به لطف کمک ایران به دولت عراق و سوریه هم اکنون ما در این دو کشور حکومت‌های قانونی را در راس کار داریم نه حکومت‌های تروریستی را.

  وی در پاسخ بر این سوال که به نظر می رسد ایران و عربستان سعودی در مورد همه پرونده های مطرح در منطقه مواضع متفاوتی دارند. آیا همکاری میان دو کشور امکان پذیر است، اظهار داشت: ما طالب تنش با عربستان سعودی و هیچ کشور دیگری نیستیم به ویژه اگر مسئله در مورد کشوری مسلمان و همسایه باشد.

  ولایتی تاکید کرد: ما با عربستان سعودی از طریق خلیج فارس همسایه هستیم. هر دو کشور مسلمانیم. تا جایی که به ما مربوط می‌شود ما به دنبال تنش نیستیم. اگر ما به دولت قانونی عراق طبق خواست آن کشور کمک می‌کنیم عربستان سعودی نباید آن را علیه خود تصور کند. این ارتباطی به عربستان سعودی ندارد.

  به گفته مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل دولت‌های قانونی عراق و سوریه به طور رسمی اعلام کرده‌اند از ایران تقاضای کمک کرده‌اند. عربستان سعودی چرا ناراحت است که ایران چنین کاری می‌کند؟ روابط ما با عربستان سعودی می‌تواند بهبود یابد و تنش‌ها برطرف شود بنابراین ایران به هیچ وجه به دنبال تنش با عربستان سعودی نیست.

  وی در پاسخ به سوال دیگری بر این اساس که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تلاش می‌کند اقداماتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام دهد. آیا نگران هستید که این تهدیدات عملی شود و با توجه به نگرانی‌هایی که طی سال‌های اخیر در منطقه وجود دارد به درگیری ختم شود؟ اظهار داشت: اسرائیل یا نتانیاهو قادر نیستند با ایران درگیر شوند.

  ولایتی تاکید کرد: آنها حتی قادر نیستند با یکی از متحدان ایران یعنی حزب الله لبنان درگیر شوند. اگر آنها چنین کاری کنند لبنان خاک سرزمین‌های اشغالی را زیر و رو می‌کند. آنها خودشان هم گفته‌اند که جرات آمدن به سمت ایران را ندارند. کوچکتر از آنی هستند که با ایران درگیر شوند. اگر چنین درگیری به وجود بیاید پیش از آنکه ایران با آنها درگیر شود، متحدان ایران مانند حزب الله به حسابشان رسیدگی می‌کنند.

  وی با بیان اینکه اظهارات نتانیاهو تنها شعار و تبلیغات است، گفت: وی عادت دارد دروغ بگوید و بدون مدرک تهمت بزند. اسرائیل فقط سر و صدا می‌کند و توان مقابله حتی با تعداد محدودی فلسطینی در سرزمین کوچکی مانند غزه را ندارد. اصلا جرات نمی‌کند با ایران طرف شود.

  منبع: فارس
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.