• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » گاز ترکمنستان ازطریق قراردادهای بین المللی خریداری می شود
  کد خبر : 2006254

  گاز ترکمنستان ازطریق قراردادهای بین المللی خریداری می شود

  گاز ترکمنستان ازطریق قراردادهای بین المللی خریداری می شودReviewed by on Feb 11Rating: حمیدرضا عراقی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص علت بهم خوردن چندباره معاملات گازی با ترکمنستان اظهارداشت: ایران یک قرارداد درازمدت با ترکمنستان ها داشته و دارد ولی به دلیل شرایط تحریم کشور در جهت پرداخت وجه گازی با مشکلاتی مواجه…

  گاز ترکمنستان ازطریق قراردادهای بین المللی خریداری می شودReviewed by on Feb 11Rating:

  حمیدرضا عراقی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص علت بهم خوردن چندباره معاملات گازی با ترکمنستان اظهارداشت: ایران یک قرارداد درازمدت با ترکمنستان ها داشته و دارد ولی به دلیل شرایط تحریم کشور در جهت پرداخت وجه گازی با مشکلاتی مواجه شدیم.

  وی با بیان اینکه در این راستا ایران از نظر حجمی، کمی و کیفی یک سری ادعا و خسارات از کشور ترکمنستان دارد افزود: سال گذشته مقدار حجم گازی که گرفته بودیم پولش را پرداخت کرده ایم.

  معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در سال ۸۵، ۸۶ ترکمنستان یک الی دوبار گاز ایران را قطع کرده بود که این امر منجر به تغییر قرار و تغییر قیمت معاملات گازی دو کشور شد.

  عراقی با اشاره به شبکه گازی محدود در شمال کشور گفت: به دلیل محدودیت شبکه گازی در شمال کشور ما متصل به شبکه گازی ترکمنستان هستیم در این راستا نیز امسال یک الی دوبار این کشور ایران را تهدید به قطع گاز کرد.

  وی اضافه کرد: ترکمنستان ادعا دارد مابه تفاوت تغییر قیمت معاملات گازی را یک جا به ما بدهید یا ما گاز ایران را قطع می کنیم، ایران نیز در از طریق مکاتبات و مذاکرات اعلام کرد از طریق مذاکرات دو طرفه این موضوع قابل بحث است.

  با وجود قطع گاز از سوی ترکمنستان کشور دچار مشکل نشد

  عراقی گفت: به کشور ترکمنستان پیشنهاد دادیم از طریق مذاکرات دو طرفه ادعاهای هر کشور بررسی شود اگر نتیجه مذاکرات منجر به این شد که مابه تفاوتی در معاملات گازی وجود دارد ایران این مابه تفاوت را در یک مدت ۱۲ ماهه پرداخت کرده و ترکمنستان نیز گاز ایران را قطع نکند.

  معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: اما با اقدامات صورت گرفته و شناختی که ما از رفتار کشور ترکمنستان داشتیم پیش بینی کرده بودیم ژانویه امسال گاز ایران را قطع کنند که همینطور هم شد.

  عراقی عنوان کرد: البته ما به ترکمنستان اعلام کرده بودیم که به گاز شما نیاز نداریم و توانستیم در این مدت با جود قطع گاز از سوی ترکمنستان کشور ار اداره کنیم در این مدت زمان گاز استان مازندران نیز نه تنها قطع نشد بلکه افت فشار هم نداشت.

  مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: بعداز قطع گاز ترکمنستان خواستار مذاکره با ابران و استمرار معاملات گازی از طریق قرارداد شد اما این بار به آنها اعلام کردیم ما گاز شما را بر اساس نیاز و رفع نیاز نمی خواهیم بلکه ایران گاز ترکمنستان را بر اساس بنگاه های تجاری و قراردادهای بین المللی خریداری خواهد کرد.

  برجام بر گاز و درآمدهای ناشی از آن تاثیرگذار بود

  عراقی در خصوص خصوص اوپ گازی گفت: اوپک گازی وظیفه اش تحلیل بازارهای جهانی گاز است مجموعه ای که مطالعاتی و هدف گیری خاصی ندارد در این راستا نیز حرکت می کند.

  وی در خصوص تاثیرات برجام بر روند معاملات گازی کشور افزود: برجام هم بر گاز و هم بردرآمدهای ناشی از آن تاثیرگذار بود وقتی برجام اتفاق افتاد هم گاز طبیعی، هم گوگرد و هم گاز ال پی جی را بالاتر از قیمت معمول فروختیم و هم اقلامی که باید وارد می کردیم ارزان تر خریداری کردیم.

  عراقی ادامه داد: وقتی برجام روی داد هم زمانی که باید کالا را می گرفتیم کوتاه تر شد هم رابطه ما شرکت های بین المللی روان تر اینها همه ازتاثیرات برجام بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.