• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آسیب‌شناسی انقلاب
  کد خبر : 2006055

  آسیب‌شناسی انقلاب

  آسیب‌شناسی انقلابReviewed by on Feb 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، «آمادگی و هوشیاری و حساس بودن یک ملت در قبال شرایط می‌تواند او را از بسیاری از آسیب‌ها محفوظ نگه دارد.» (مقام معظم رهبری) آسیب‌شناسی، اصطلاحی است که اصلان از علم پزشکی…

  آسیب‌شناسی انقلابReviewed by on Feb 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، «آمادگی و هوشیاری و حساس بودن یک ملت در قبال شرایط می‌تواند او را از بسیاری از آسیب‌ها محفوظ نگه دارد.» (مقام معظم رهبری)

  آسیب‌شناسی، اصطلاحی است که اصلان از علم پزشکی گرفته شده است. هر موجود زنده‌ای باید آسیب‌شناسی شود تا اگر خطری او را تهدید کرد، به‌موقع شناسایی و درمان گردد.

  انقلاب اسلامی و مهم‌ترین محصولش که همان نظام مقدس جمهوری اسلامی است، همچون یک موجود زنده، به مراقبت نیاز دارد و در صورت عدم مراقبت، آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گریبان گیر آن خواهد شد.

  برای سرعت در نیل به اهداف مقدس انقلاب اسلامی، علاوه بر شناخت ظرفیت‌های نظام، باید آسیب‌ها نیز شناسایی و برای مقابله با آن اقدام متناسب و سریع انجام داد.

  شناخت آسیب‌های انقلاب، این توان را به ما می‌دهد که به دنبال چاره برای مقابله با آن باشیم.

  دراین‌بین آسیب‌های فرهنگی سخت‌ترین و خطرناک‌ترین نوع آسیب‌هاست. چراکه این آسیب‌ها بیشتر با هوای نفس انسان سازگارند.

  یکی از این آسیب‌های فرهنگی، خودباختگی است. خودباختگی به این معنا که کسی براثر مشاهده پیشرفت‌های استعمارگران، اصالت و نقاط قوت فرهنگ خود را فراموش کند و یکسره دین و دل در بازد و چنان محو فرهنگ دشمن شود که بدی‌های آن‌ها را نبیند و درنتیجه توان مبارزه با دشمن را از دست می‌دهد.

  ترکیب اندیشه‌های دینی با اندیشه‌های مادی گرایانه یا همان التقاط فکری نیز یکی از آسیب‌های جدی است که انقلاب و نظام اسلامی ما را تهدید می‌کند. کاری که سازمان منافقین و گروه‌های مشابه برای گمراه ساختن مردم انقلابی ما انجام دادند.

  بدبینی یکی دیگر از آفات انقلاب اسلامی است به این معنا که هواداران انقلاب، نسبت به آینده کشور و انقلاب دچار بدبینی می‌شوند و به دنبال این بدبینی ناامیدی خواهد آمد و ناامیدی نشاط را در آدمی می‌کشد و همه این‌ها برای انقلاب بسان سم است.

  آسیب فرهنگی دیگر، دنیاگرایی است. دنیاگرایی به معنای دل بستن به دنیا است که سرچشمه همه خطاها و زیربنای هر نقصی و سرمنشأ هر فسادی است.
  دراین‌باره پیامبر گرامی اسلام (ص) فرموده‌اند که «خدای را سوگند که از فقر بر شما بیم ندارم و لا کن بر شما می‌ترسم از اینکه دنیا به شما رو آورد همان‌طور که بر پیشانی پیشینیان شما رو آورد آنگاه در دنیاطلبی به مسابقه بپردازید و شمارا به لهب و لعبه بکشاند همان‌طور که آن‌ها را کشانید». قاموس فقهی صفحه ۳۵۶

  دشمن در تخریب مفاهیم مفیدی همچون شهادت، انتظار، ولایت و …. نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد.

  دوری از ارزش‌های دینی مانند صداقت، نماز، ولایت، جهاد، ایثار، پاک‌دامنی در کنار ابتذال فرهنگی، عقب‌ماندگی علمی، انتقال نیافتن کامل ارزش‌های انقلاب به نسل جدید، ترویج قومیت‌گرایی، ملی‌گرایی افراطی، جنگ روانی و القای شایعات بزرگنمایی برخی نقاط ضعف و… از دیگر آسیب‌های فرهنگی است که اگر به آن‌ها توجه نشود انقلاب را تهدید خواهد کرد.

  با توجه به اینکه مردم سرمایه اصلی انقلاب اسلامی هستند، ترک امربه‌معروف و نهی از منکر و گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی به این سرمایه اساسی صدمه جدی میزند که ازجمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به اعتیاد، بیکاری و مشکل شد ن ازدواج، تجمل‌گرایی، تبعیض، شکاف طبقاتی، مال دوستی و برتری‌طلبی اشاره کرد.

   امام باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: «نابودی دین مؤمن براثر علاقه به مال و برتری‌طلبی، سریع‌تر از نابودی گله بی شبابی است که دو گرگ درنده از پیش و پس بر آن حمله‌ور شده‌اند.» (اصول کافی جلد ۲)

  ساختار اقتصادی نامناسب، عدم توجه به اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه‌بر فروش نفت و امید به مذاکرات با غرب برای حل مشکلات، سوء تدبیر اقتصادی، فساد مالی، فرار از مالیات تورم، حرص و فقر ازجمله آسیب‌های اقتصادی است که باید هرچه سریع‌تر برای آن‌ها چاره‌اندیشی کرد.

  سرپیچی از عوامل رهبری، سستی و رخوت نیز ازجمله آسیب‌های سیاسی است که هر انقلابی را تهدید می‌کند.

   قرآن مجید شکست مسلمین در جنگ احد را معلول سه عامل سست شدن، نزاع با یکدیگر و نافرمانی از دست دستورات رهبری می‌داند (آل‌عمران آیه ۱۵۲)

   فقدان چشم‌انداز، ناآگاهی از نقشه‌های ضدانقلاب، جدای دین از سیاست، سکولاریسم، ضعف بینش سیاسی، اختلاف، نفوذ نااهلان و نامحرمان، تضعیف روحیه نشاط انقلابی از دیگر آسیب‌هایی است که باید به آن‌ها توجه شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.