• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » کارآفرینی که رمز موفقیتش را در عشق به ولایت می‎داند/ ویرانه‎ای که در سایه همت یک کارآفرین گلستان شد
  کد خبر : 2005953

  کارآفرینی که رمز موفقیتش را در عشق به ولایت می‎داند/ ویرانه‎ای که در سایه همت یک کارآفرین گلستان شد

  کارآفرینی که رمز موفقیتش را در عشق به ولایت می‎داند/ ویرانه‎ای که در سایه همت یک کارآفرین گلستان شدReviewed by on Feb 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، شرایط کاری‎اش مانند برخی جوانان که از ناچاری و بدون هیچ علاقه‎ای در حرفه‎ای مشغول به کار می‎شوند نبوده است، او…

  کارآفرینی که رمز موفقیتش را در عشق به ولایت می‎داند/ ویرانه‎ای که در سایه همت یک کارآفرین گلستان شدReviewed by on Feb 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، شرایط کاری‎اش مانند برخی جوانان که از ناچاری و بدون هیچ علاقه‎ای در حرفه‎ای مشغول به کار می‎شوند نبوده است، او برای آغاز فعالیت کاری‎اش هدف مشخصی داشت و آن هم عمل به فرامین مقام معظم رهبری در تأکید به اقتصاد مقاومتی بوده تا به دیگران اثبات کند در میان همه مشکلات و گرفتاری‎های روزمره هم می‎شود جایی را برای اطاعت‎پذیری از ولایت باز کرد.

  سیدغلام میرکریمی کارآفرین ۵۰ ساله گلستانی است که در رشته مهندسی ساخت تولید و برق صنعتی تحصیل کرده و در حوزه فنی مشغول به کار بوده است.

  او در حالی کارآفرینی و پرورش قارچ را آغاز کرده که هدف از کارش را عشق به ولایت می‎داند و می‎گوید، آغاز کارم با شعار امسال رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مزین شده،  کلید خورد که پس از آن با حمایت بسیج سازندگی توانستم در این بخش فعالیتم را آغاز کنم.

  اگرچه این کارآفرین گلستانی به دلیل مجروحیتی که از جنگ تحمیلی با خود به یادگار دارد قادر به درآمدزایی رضایت‎بخشی از شغل سابق خود نبوده اما در عین حال مهم‎ترین هدف از کارآفرینی را عمل به فرامین رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و عشق به ولایت عنوان می‎کند.

  این کارآفرین بسیجی با روحیه جهادی و با انگیزه‎ای مثال‎زدنی و در سایه حمایت بسیج سازندگی زمین ویرانه‎ و غیرقابل استفاده را با ایجاد عرصه پرورش قارچ به گلستان مبدل کرد و امروز علاوه‎بر اشتغالزایی برای خود و فرزندش توانست برای چهار نفر شغل ایجاد کند.

  وی اگرچه در نظر دارد با گسترش و افزودن عرصه‎های دیگر در آینده نزدیک فرصت شغلی بیشتری برای دیگران ایجاد کند اما در حال حاضر در کنار پرورش قارچ با کاشت محصولات کشاورزی از بلااستفاده ماندن زمین‎ باقیمانده جلوگیری کرده است.

  خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان، گفت‎وگویی را با این کارآفرین موفق گلستانی ترتیب داده که در ادامه از نظر می‎گذرانید.

   

  فارس: هدف شما از پرورش و تولید قارچ چه بود؟

  میرکریمی: مهم‎ترین هدفم از این کار لبیک به فرمان ولایت بود، در واقع اگر مقام معظم رهبری مسأله اقتصاد مقاومتی را مطرح نمی‎کردند هیچ‎گاه پیگیر این مسأله نمی‎شدم و به همین دلیل است که رمز موفقیت خود را در عشق به ولایت می‎دانم.

  از طرفی یکی از مشوق‎های مهمی که در ایجاد انگیزه نقش به‎سزایی داشت بسیج سازندگی شهرستان کردکوی بود که این دلگرمی‎ها موجب شد در این مسیر محکم و باانگیزه گام بردارم.

   

  فارس: ایده پرورش قارچ چطور به ذهن شما رسید؟

  میرکریمی: بنده شخصاً علاقه بسیاری به طبیعت دارم و این علاقه  35 سال است که همراه بنده بود، از طرفی زندگی بسیار معمولی داشتیم تا اینکه با مطرح شدن بحث اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مطلع شدم بسیج سازندگی به افراد کارآفرین تسهیلات مناسبی ارائه می‎کند که با حمایت بسیج سازندگی پرورش قارچ را در این مکان راه‎اندازی کردم.

   

  *نقش پررنگ اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی/ اشتغالزایی برای ۴ نفر

  فارس: مقام معظم رهبری چند سالی است که به  مسأله اقتصاد مقاومتی تأکید دارند از طرفی امسال را به سال« اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری کردند، به نظر شما برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه باید کرد؟

  میرکریمی: یکی از مسائل مهمی که موجب علاقمندی‎ام برای فعالیت کارآفرینی شد سخنان آغاز سال جاری بود که با شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مردم و مسؤولان را به تحقق آن فرا خواندند.

  همانطور که در بخش پایانی شعار سال رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به اقدام و عمل اشاره شده است اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش به‎سزایی دارد.

   

  فارس: با چه میزان سرمایه این کارگاه را راه‎اندازی کردید؟

  میرکریمی: با ۳۰ میلیون تومان سرمایه پرورش قارچ را آغاز کردم البته فعلاً چون در آغاز کار هستم می‎توان گفت در ازای ۳۰ میلیون تومان، ۴۰ میلیون تومان هم هزینه کردم.

   

  فارس: در حال حاضر چه میزان اشتغالزایی ایجاد شده است؟

  میرکریمی: در حال حاضر برای چهار نفر اشتغال ایجاد شده است، از طرفی در آینده‎ای نزدیک به طور جدی پیگیر صنایع تبدیلی در بحث قارچ هستم که با تولید مربای قارچ، ترشی قارچ و قارچ خشک و محصولاتی از این دست علاوه‎بر کسب درآمد برای افراد دیگر اشتغالزایی شود.

   

   فارس: چه اهدافی را در سر می‌پرورانید؟

  میرکریمی: فعلاً علاوه‎بر قارچ در نظر دارم اگر تسهیلات و حمایت مناسبی باشددر حوزه پرورش درختچه‎های خاص و زینتی فعالیت کنم.

  از طرفی این قطعه زمین را که یکی از اشخاص که خود آزاده و جانباز است در اختیار بنده قرار دادند و همینطور به همراه ۶ هکتار زمین دیگر در نظر دارم در کنارپرورش قارچ، پرورش ماکیان، گیاهان دارویی، و کمپوست را راه‎اندازی کنم، چون یکی از مشکلات کمپوست قیمت بالای آن است که متأسفانه کیفیت قابل قبولی هم ندارد از این رو تولید کمپوست از برنامه‎های آینده بنده است.

   

  فارس: در حال حاضر برای چند نفر شغل ایجاد کرده‌اید؟

  میرکریمی: در حال حاضر برای چهار نفر اشتغالزایی شده که با راه‎اندازی صنایع تبدیلی مربوط به قارچ و همچنین عرصه‎های دیگر این تعداد افزایش می‎یابد.

   

  *پرورش قارچ بدون حمایت بسیج سازندگی میسر نبود

  فارس: با چه مشکلاتی در امر تولید مواجه هستید؟

  میرکریمی: مشکلی که وجود دارد این است که بنده تولید کننده‎ای هستم که محصولات تولیدی را با قیمت فوق‎العاده پایین به دست مردم می‎رسانم که نتیجه این کاهش قیمت آن می‎شود که به‎جای ۳۰ میلیون سرمایه اولیه باید محصول تولیدی را با ۴۰ میلیون تومان هزینه به دست مردم برسانم.

  از طرفی کارآفرینی نیاز به تسهیلات کم‎بهره دارد به‎عنوان مثال افزایش وسعت این فضای کارآفرینی مستلزم حمایت مالی و اعطای تسهیلات کم‎بهره است که متأسفانه بنده به‎عنوان یک کارآفرین پشتیبانی تسهیلاتی ندارم چون مجبور بودم تنها با تسهیلات بسیج سازندگی کارم را آغاز کنم این سرمایه کفایت نمی‎کرد برای همین فرزندم ناچار شد ماشینش را برای تکمیل کار بفروشد.

  در عین حال از حمایت‎های ویژه بسیج سازندگی از کارآفرینان قدردانی می‎کنم، واقعاً معتقدم اگر حمایت بسیج سازندگی شهرستان نبود در حال حاضر پرورش قارچی هم وجود نداشت.

   

   

  فارس: چه مدت این کار را شروع کردید؟

  میرکریمی: حدود ۹ ماه کارم را آغاز کردم که توانستم در این مدت در دو دوره قارچ پرورش دهم.

   

  فارس: در این مدت چه میزان درآمدزایی داشتید؟

  میرکریمی: در هر دوره چهار میلیون تومان درآمد داشتم که اگر ۳ میلیون و ۵۰۰ تومان را به حساب هزینه کود کمپوست بگذاریم، در هر دوره چهار میلیون تومان سود خالص از پرورش قارچ به دست آوردم، در واقع طی این مدت ۹ ماه هشت میلیون تومان درآمدزایی داشتم.

   

  فارس: به افراد جویای کار به‎ویژه جوانان چه توصیه‎ای دارید؟

  میرکریمی: جوانان با جدیت و تلاش در کار مورد علاقه وارد شوند و مطمئن باشند اگر حرکت کنند همانطور که خداوند وعده داده است به کار برکت می‎دهد، بنده معتقدم هر کسی که این کمک و برکت خداوند را انکار کند مسلمان واقعی نیست.

   

  فارس: به‎عنوان یک کارآفرین از مسؤولان چه انتظاری دارید؟

  میرکریمی: مسأله مهم این است که این کارگاه می‎تواند وسیع‎تر شود و اشتغالزایی بیشتری ایجاد کند اما لازمه این کار پشتیبانی مالی و اعطای تسهیلات کم‎بهره است و اطمینان می‎دهم در صورت حمایت مسؤولان تا چند ماه آینده برای ۱۵ نفر اشتغالزایی شود.

   

  *قارچ باکیفیت تولیدکنندگان قارچ را خریداری می‎کنم

  فارس: برای فروش و بازاریابی مشکلی ندارید؟

  میرکریمی: به لطف خداوند هیچ مشکلی در بحث فروش قارچ تولیدی ندارم.

   کسانی هم که از سوی بسیج سازندگی در پرورش قارچ فعالیت دارند و برای فروش با مشکل مواجه‎اند با بنده تماس بگیرند تا با قیمت مناسب از آنها خریداری کنم البته مشروط به اینکه قارچ تولیدی آنها از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

   

  فارس: طی این چند ماهی که مشغول به این کار شدید چه تغییری در زندگی شما ایجاد شده است؟

  میرکریمی: بنده با توجه به آسیب‎دیدگی و مجروحیت جنگی ۶ سال در منزل در بستر بیماری بودم و قادر به انجام کاری نبودم اما از وقتی که این کار را آغاز کردم آرامش به زندگی‎ام برگشته است.

  به همه افراد که بیماری و مشکل مشابه بنده دارند توصیه می‎کنم با ورود در این مشاغل و حضور در طبیعت آرامش را به خود بازگردانند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.