• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » نوشدارویی که همیشه با تأخیر می‌رسد!
  کد خبر : 2005836

  نوشدارویی که همیشه با تأخیر می‌رسد!

  نوشدارویی که همیشه با تأخیر می‌رسد!Reviewed by on Feb 11Rating: زهرا کیان بخت در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: در کشور ما وقتی سانحه و حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، بلافاصله ضعف‌ها و مشکلاتی که وجود داشته و منشأ بروز آن حادثه شده، از سوی رسانه‌ها و مسئولان بیان می‌شود. بعد از حادثه پلاسکو، همه ما گویی…

  نوشدارویی که همیشه با تأخیر می‌رسد!Reviewed by on Feb 11Rating:

  زهرا کیان بخت در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت:

  در کشور ما وقتی سانحه و حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، بلافاصله ضعف‌ها و مشکلاتی که وجود داشته و منشأ بروز آن حادثه شده، از سوی رسانه‌ها و مسئولان بیان می‌شود. بعد از حادثه پلاسکو، همه ما گویی تازه از خواب عمیق بیدار شده و درمورد بافتهای فرسوده و تبعاتی که عدم رسیدگی به آنها ممکن است رقم بزند، هشدار دادیم. نبودن فرهنگ چگونگی رفتار در مواقع بحران و همکاری عمومی در مواجهه با حوادث را گوشزد کردیم و از ضرورت آموزش اصول شهروندی و رفتارهای درست در هنگام بروز بحرانها سخن گفتیم. بحث آشنا نبودن عموم جامعه با نحوه امدادرسانی و رفتار صحیح در زمان بحران و پسابحران را یادآور شدیم و از گنجاندن این دروس در واحدهای دانشگاهی خبر دادیم.

  این مسأله فقط خاص حادثه پلاسکو نبود. همیشه وقتی اتفاق تلخی در جامعه ما می‌افتد، کمبودها و نقصهایی که علت بروز آن شده، مورد توجه قرار می‌گیرد. کمبودهایی که اگر پیش‌تر، مورد توجه و دقت‌نظر قرار می‌گرفتند، چه بسا بروز تعداد زیادی از سوانح و حوادث، به کل از موضوعیت می‌افتاد و اصلا اتفاق نمی‌افتاد.

  بعد از تکرار بارها و بارهای این مسأله و عدم توجه شایسته و کافی به مقوله پیشگیری در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف، سوال اصلی این است که چرا اصولا ما به واکاوی مسائلی که منجر به بحران می‌شوند، درست بعد از وقوع آنها، علاقه‌مندیم!؟

  چرا قبل از بروز حوادث، خطرات احتمالی را که وجود دارد و می‌تواند حوادث تلخی را رقم بزند، کند و کاو نمی‌کنیم و از اتفاق افتادن آنها پیشگیری نمی‌کنیم؟

  یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های جوامع موفق با سایرین، در این است که در گروه اول، همیشه «مرحله پیشگیری» در اولویت توجه قرار دارد و بررسی مسائل خطرساز، قبل از اینکه منجر به پیامدها و تبعات سوء شود، مورد مداقه و توجه قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد در مورد بسیاری از مسائل، این مورد صدق می‌کند و ما آن قدر در بررسی عوامل خطرساز، به دلایل مختلف، تعلل و تأخیر روا می‌داریم که همیشه، می‌شود آنچه نباید بشود! بعد از دادن تلفات و متحمل شدن خسارات، که خسارات جانی در آن از همه تأسف‌برانگیزترند، تازه علل بروز حادثه برایمان پررنگ می‌شود و ای کاش، این علل و عوامل، بعد از بروز یک و چند حادثه، برطرف شوند و پروسه تأخیرها آن قدر ادامه پیدا نکند که همچنان منجر به بروز حوادث و سوانح مشابه و بعدی شود.

  کشور ما کشوری حادثه‌خیز است و ما هر ساله، در جریان حوادث جاده‌ای و رانندگی، حوادث کار، آتش‌سوزی، غرق‌شدگی، گازگرفتگی‌، چهارشنبه آخر سال، و غیره و غیره، عده زیادی از هموطنان‌مان را از دست می‌دهیم. حوادثی که به جرأت می‌توان گفت درمورد بسیاری از آنها، اگر پیش از وقوع، به پیشگیری و حذف عوامل خطرزا، توجه می‌شد، کار به مرحله اتفاق افتادن و مصدوم شدن یا فوت هموطنان نمی‌کشید. بعد از بروز تعداد زیادی حوادث این‌چنینی، ای کاش مسأله پیشگیری در کشور ما به گونه دیگری مورد عنایت و دقت‌نظر قرار بگیرد تا خبرهای ناگوار رسانه‌ها از سوانح و قربانیان آنها، کم‌تر و کم‌تر کام جامعه‌مان را تلخ سازد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.