• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » گسترش روابط همه جانبه با ایران از اهداف مهم سیاست خارجی تاجیکستان است
  کد خبر : 2005050

  گسترش روابط همه جانبه با ایران از اهداف مهم سیاست خارجی تاجیکستان است

  گسترش روابط همه جانبه با ایران از اهداف مهم سیاست خارجی تاجیکستان استReviewed by on Feb 10Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان با حضور در مراسم سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سخنرانی خود در این مراسم، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی…

  گسترش روابط همه جانبه با ایران از اهداف مهم سیاست خارجی تاجیکستان استReviewed by on Feb 10Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان با حضور در مراسم سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سخنرانی خود در این مراسم، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به دولت و مردم دوست ایران تبریک گفت.

  وی با اشاره به همزمانی جشن روز ملی ایران با رویداد دیگر مهم تاریخی – بیست و پنجمین سالگرد برقراری مناسبات سیاسی بین تاجیکستان و ایران، اظهار داشت: طی این مرحله ما توانستیم با تلاش‌های مشترک و در جهت تحقق سیاست های دوراندیشانه مقامات عالی تاجیکستان و ایران در زمینه ای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به دستآوردهای برجسته نایل شویم. ما بطور مشترک سعی کردیم تا روابط دو کشور بر اصل برابری، حسن تفاهم کامل و دیدگاه های یکسان و سازنده به نفع مردم تاجیکستان و ایران و صلح و ثبات منطقه همواره توسعه یابد.

  اصل اف در بخش دیگری از سخنرانی خود نقش نمایندگان دوایر اقتصادی، علمی، ادبی و فرهنگی دو کشور در روند توسعه و گسترش همکاری های متقابل و تعاملات بین مردم تاجیکستان و ایران را موثر و چشمگیر توصیف کرد.

  وزیر امور خارجه تاجیکستان ادامه داد: امید داریم که در آینده نزدیک در پرتو ارزش‌های مشترک فرهنگی و تمدن آفرین که اساس شکست ناپذیری مناسبات میان مردم تاجیکستان و ایران را تشکیل می‌دهد، شاهد توسعه بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه باشیم.

  وی ادامه داد، یکی از اهداف مهم سیاست خارجی کشور ما گسترش همکاری‌های اقتصادی، سرمایه گذاری، تجاری، فرهنگی و ادبی با ایران برادر است. ما در تاجیکستان در واقع علاقه مندیم تا در این راستا سطح مناسبات کشورهایمان بر اصل مشارکت و احترام منافع یکدیگر بیش از پیش بالا برود.

  اصل اف گفت: برای رسیدن به این هدف نیک کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی و فنی تاجیکستان و ایران و کمیته‌های پیگیری جهت اجرای توافقات حاصل شده نقش کلیدی دارند. ما از نتایج یازدهمین نشست کمیسیون مشترک که در ۷-۸ نوامبر در تهران برگزار شد، احساس رضایت می‌کنیم و انتظار داریم که این کمیسیون برای توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های تجاری، سرمایه گذاری، جهانگردی، انرژی، صنایع و دیگر بخش‌های مورد توجه مشترک فعالیت‌های مطلوب و هماهنگ انجام خواهد داد.

  اصل اف همکاری دو کشور در چهارچوب سازمان ملل متحد، ساختارهای تخصصی آن و دیگر سازمان های بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه سازمان همکاری‌های اقتصادی و سازمان همکاری‌های اسلامی را در راستای منافع ملی دو کشور و صلح و ثبات منطقه‌ای عنوان کرد.

  وی اظهار داشت: تاجیکستان و ایران با هدف تبلیغ بیشتر میراث مشترک مادی و معنوی دو کشور که اهداف انسانی، دوستی، صلح آفرینی و حفظ و احترام تاریخ و تمدن اقوام و ملت‌های گوناگون را تجسم می‌کند، در چارچوب سازمان یونسکو نیز با دیگر کشورهای دوست و شریک همکاری های سازنده انجام می‌دهند.

  وزیر امور خارجه تاجیکستان با تاکید بر حساسیت شرایط کنونی و نگران کننده بودن تحولات سطح جهانی و منطقه‌ای گفت: این تحولات خطرناک پیامدهای غیر قابل پیش بینی داشته و امنیت و رشد با ثبات جوامع را به چالش می‌کشند. بنابراین، کشورهای ما به همکاری‌های نزدیک تر و با اعتماد تر در جهت مبارزه علیه افراط گرایی و تروریسم نیازمند می‌باشند. مطمئنم که در سنگر مقاومت علیه چالش‌های امنیت ملی و منطقه‌ای در کنار هم خواهیم بود و از با دیدگاه مشترک چالش‌ها را ارزیابی خواهیم کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.