• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » نگاهی به موفقیت‌های ورزش کشورمان پس از پیروزی انقلاب
  کد خبر : 2004966

  نگاهی به موفقیت‌های ورزش کشورمان پس از پیروزی انقلاب

  نگاهی به موفقیت‌های ورزش کشورمان پس از پیروزی انقلابReviewed by on Feb 10Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نگاهی به موفقیت‌ها و  تلاش های صورت گرفته در سال‌های پیروزی پس از انقلاب، نشان از روند صعودی ورزش کشور در عرصه‌های مختلف دارد. روزهای غرورآفرین دهه فجر در حالی…

  نگاهی به موفقیت‌های ورزش کشورمان پس از پیروزی انقلابReviewed by on Feb 10Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نگاهی به موفقیت‌ها و  تلاش های صورت گرفته در سال‌های پیروزی پس از انقلاب، نشان از روند صعودی ورزش کشور در عرصه‌های مختلف دارد. روزهای غرورآفرین دهه فجر در حالی یادآور پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کشورمان است که در ۳۸ سال گذشته می‌توان برکت‌های انقلاب را در ورزش کشور مانند سایر بخش‌ها دید. همچنین بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هم بارها در سخنان خود توجه به فعالیت‌های ورزشی را گوشزد کرده و جمله معروف "من خودم ورزشکار نیستم اما ورزشکارها را دوست دارم" بیانگر اهمیت ورزش برای ایشان است. مقام معظم رهبری هم جمله معروف "امر به ورزش، امر به معروف است" را برای این مقوله مهم اجتماعی به کار برده که میزبان اهمیت ورزش برای مردم کشور را بیان می‌کند.قطعا ورزش ایران در این سال‌ها با دستاوردها و چالش‌های بسیاری در دو بخش همگانی و قهرمانی روبرو بوده است اما در سایه مشکلاتی از جمله جنگ تحمیلی و تحریم‌های غیر منطقی بین‌المللی امروز در برخی از رشته‌ها ایران حرف اول را در دنیا زده و در برخی از رشته‌ها در حال پیشرفت‌های چشمگیر است.

  Image result for ‫ورزش در روستا‬‎

  ورزش به روستاها رسید

   در حالی انقلاب اسلامی پیروز شد که ورزش در دوران حکومت پهلوی گستردگی امروز نداشت و بخش زیادی از جامعه از امکانات ابتدایی برای ورزش محروم بودند، این مسئله سبب شده بود تا زمینه برای گسترش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه به وجود بیاید و خیلی‌ها امکان دسترسی به امکانات اولیه ورزش را هم نداشته باشند. با این حال با پیروزی انقلاب و سقوط حکومت دست نشانده پهلوی، ورزش هم مانند تمامی بخش‌های کشور دچار تحول شد و پیشرفت‌های شگرفی را در ۳۸ سال گذشته شاهد بوده است که سبب شده تا برخلاف روزهای حکومت نظام ستمشاهی، بخش وسیعی از جامعه ایران فرصتی برای ورزش پیدا کنند. افزایش زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی، طوری که در دورترین مناطق هم حداقل امکانات ورزشی وجود دارد، سبب شده شاخص‌های سلامت در کشور بالا برود، امری که با کاهش هزینه‌های درمان همراه است، طوری‌که می‌شود، گفت توسعه ورزش همگانی از شاخصه‌هایی است که در سال‌های بعد از انقلاب رشد قابل‌توجهی داشته، هرچند هنوز تا رسیدن به میانگین‌های جهانی فاصله وجود دارد.

  براساس آمارهای موجود در سال ۵۸ تنها در ۱۲ روستا زمین‌های ورزشی وجود داشت اما تاکنون بیش از ۲هزار و ۲۰۰ روستای کشور از زمین‌های ورزشی برخوردار شده‌اند. همچنین تعداد سالن‌های ورزشی روستایی در سال ۵۸ تنها ۵ مورد بود اما هم اکنون بیش از ۴۰۰ روستا دارای سالن ورزشی استدر سال‌های پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و بعد از جنگ تحمیلی، پروژه‌های عمرانی رشد چشمگیری داشته و تاکنون حدود ۳۰۰ پروژه ورزشی در سطح کشور افتتاح شده است. طبق اعلام مراجع رسمی، تا به امروز فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته بالغ بر ۵۳۲۳۳۸ متر مربع فضای سرپوشیده و ۱۲۹۵۳۳۷ مترمربع فضای ورزشی روباز به سرانه قبلی ورزشی کشور افزوده که در مجموع ۲۴۳ سانتی‌متر مربع بر سرانه ورزشی ایران اضافه کرده است.

  هرچند برخی از فضاهای ورزشی در سایه مشکلات مدیریتی نتوانسته خدمات رسانی لازم را برای جامعه ورزشی کشور در پی داشته باشد اما این پروژه‌ها قابلیت آن را دارد که با مدیریت مناسب، در آینده‌ای نزدیک به اماکنی برای پرورش قهرمانان ورزشی در ایران اسلامی کمک کند.در این بین ساخت ۱۸ استادیوم ۱۵ هزار نفری، ۸ سالن مسابقاتی ۶ هزار نفری با قابلیت بهره‌برداری، ۴ پیست دوچرخه‌سواری، ۲ استخر قهرمانی، ۳ سالن تخصصی دوومیدانی، ۴ ورزشگاه ۵ هزار نفری در این پروژه‌های ورزشی دیده می‌شود.

  به گفته مدیر شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در نخستین سال های پیروزی انقلاب به ازای هر فرد تنها ۲ سانتی متر بود، اما پس از گذشت ۳۸ سال این سرانه ورزشی به متوسط ۷۶ سانتی متر رسیده است که نشان دهنده رشد تقریبا ۳۸ برابری استساخت ۱۸ استادیوم ۱۵ هزار نفری، ۸ سالن مسابقاتی ۶ هزار نفری با قابلیت بهره‌برداری، ۴ پیست دوچرخه‌سواری، ۲ استخر قهرمانی، سه سالن تخصصی دوومیدانی، چهار ورزشگاه ۵ هزار نفری در این پروژه‌های ورزشی از مهمترین کارهای زیربنایی است که پس از انقلاب اسلامی در کشور انجام شده است.

   

  Image result for ‫درخشش ایران در المپیک‬‎

   

  درخشش در المپیک

  علاوه بر این در بعد ورزش قهرمانی هم انقلاب برای ورزش ایران منشأ برکت‌های زیادی بوده و در سه دهه گذشته ورزشکاران کشورمان به مدد توجهاتی که به امر ورزش در جمهوری اسلامی شده، توانسته گام‌های بلندی را در ورزش دنیا بردارند و قهرمانان کشورمان افتخارات زیادی را در میادین بین‌المللی برای کشورمان به ارمغان بیاورند. هرچند در مقال شرح این موفقیت‌ها به دلیل گستردگی آن ممکن نیست، اما تأثیر انقلاب در توسعه ورزش قهرمانی سبب شده تا ورزش دنیا به احترام ورزشکاران ایرانی بایستد و پرچم سه‌رنگ کشورمان در مسابقات مختلف به اهتزار در بیاید. مانند رقابت‌های المپیک که در هر دوره شاهد موفقیت‌های ورزشکاران ایرانی بوده و ملی‌پوشان رشته‌های مختلف توانسته‌اند با توجه به فرصتی که به دلیل پیروزی انقلاب برایشان به وجود آمده در این رقابت‌های که بزرگ‌ترین جشنواره ورزشی دنیاست، بدرخشند و روی سکوی قهرمانی بروند.

   اگر تا پیش از انقلاب، همه نگاه‌ها به رشته کشتی برای کسب مدال بود، در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب شاهد هستیم که رشته‌های بیشتری به جمع رشته‌های مدال‌آور کشورمان اضافه شده‌اند و تکواندو و دوومیدانی هم در جریان المپیک‌های بعد از انقلاب، به جمع رشته‌های مدال‌آور کشورمان در المپیک اضافه شده‌اند و از المپیک سیدنی هم رشته وزنه‌برداری پس از چند دهه که از آخرین مدال‌آوری ایران در المپیک می‌گذشت، دوباره با حمایت‌ها و پشتوانه‌سازی که در این رشته ورزشی شد، به جمع رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک بازگشت تا دیگر مانند قبل از انقلاب نگاهمان برای کسب مدال، تنها به کشتی نباشد.

  طلایی شدن رسول خادم در المپیک اتلانتا، طلای علیرضا دبیر در المپیک سیدنی، طلای حسن یزدانی در المپیک ریو در کنار مدال های نقره و برنز بزرگانی مانند علیرضا رضایی، مراد محمدی، عسکری محمدیان و غیره مهمترین افتخارات المپیکی ایران در کشتی آزاد بود.در کنار مدال های المپیکی باید مدال های زرین طلا و نقره و برنز آزادکاران ایران را در رقابت های جهانی و بازیهای آسیایی را نیز افزود.اما در کشتی فرنگی بعد از انقلاب اسلامی، انقلاب بزرگی رخ داد. در حالی که ایران در سطح جهانی و المپیک در این رشته کم مدال محسوب می شد تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن با هدایت «محمد بنا» موفق به کسب ۳ مدال طلا و ایستادن بر سکوی قهرمانی المپیک شد.هفت مدال جهانی حمید سوریان پدیده کشتی فرنگی دنیا و مدال های طلا و برنز جهانی حسن رنگرز از دیگر افتخارات این رشته ورزشی است. قهرمانی کشتی آزاد ایران در چهل و چهارمین دوره مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳ بهترین نتیجه کشتی آزاد ایران بعد از چهل و هشت سال بود.

  Image result for ‫وزنه برداری‬‎

  فدراسیون وزنه برداری نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با سرمایه گذاری روی جوانان و فراخواندن مربیان سطح یک دنیا توانست زمینه را برای افتخار آفرینی پولاد مردان فراهم کند. طلای کورش باقری  و حسین رضازاده  در المپیک سیدنی و رکورد شکنی چندین باره رضازاده از مهمترین افتخارات این رشته ورزشی است. بعد از این نسل نیز بهداد سلیمی، کیانوش رستمی، سهراب مرادی نیز توانستند با کسب چند باره مدال های طلای المپیک رکورد های جهانی را نیز جابجا کنند.

  تکواندو هم یکی از موفقیت‌های برجسته ورزش در سال‌های بعد از انقلاب بود در حالی که تمامی مدال های المپیکی ایران تا قبل از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به کشتی و وزنه برداری اختصاص داشت اما بعد مدال برنز هادی ساعی در این المپیک، تکواندوی ایران رشدی مضاعف پیدا کرد. کسب دو مدال طلای المپیکی دیگر توسط ساعی، نقره محمد باقری معتمد، برنز یوسف کرمی و نایب قهرمانی جهان و کسب نخستین مدال المپیکی زنان ایرانتوسط کیمیا علیزاده در المپیک ریو از افتخارات رشته تکواندو پس از انقلاب اسلامی است. همچنین در این رشته ورزشی، تیم ملی تکواندوی مردان ایران پس از کسب عنوان نایب قهرمانی جهان و بعد از چهل سال به سلطه کره جنوبی پایان داده و بر سکوی قهرمانی جهان قرار گرفت .در دوومیدانی نیز برای اولین بار پس از انقلاب احسان حدادی در المپیک لندن با کسب مدال نقره، اولین مدال این رشته را در تاریخ حضور کشورمان در المپیک کسب کند.

  Image result for ‫والیبال‬‎

  تحول در ورزش‌های تیمی

  علاوه بر این در میادین جهانی همه ورزشکاران کشورمان در رشته‌هایی مانند کاراته، شمشیربازی، فوتسال و والیبال توانسته‌اند در بین کشورهای مدعی جهان قرار بگیرند و نشان داده‌اند که جوانان ایرانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، حضور والیبال در المپیک و همچنین کسب مقام سوم فوتسال در رقابت‌های جام جهانی که اولین مدال رشته‌های تیمی ایران در رقابت‌های جهانی بود از بزرگ‌ترین افتخارات ورزش ایران پس از انقلاب است که سال گذشته به دست آمد. حضور فوتبال کشورمان در سه دوره جام جهانی در ۳۸ سال گذشته آن هم در حالی که پیش از انقلاب تنها یک‌بار فوتبال به جام جهانی صعود کرده بود، از دیگر دستاوردهای ورزش قهرمانی در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب است که ثمره و میوه توجه ویژه نظام جمهوری اسلامی است و سبب شده تا جوانان کشورمان فرصت بیشتری برای ابراز توانایی‌هایشان در مسابقات جهانی داشته باشند. کسب ۲عنوان سومی جام ملت ها، سه قهرمانی بازی های آسیایی، دو حضور در جام جهانی و پیروزی درخشان مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا، ۲ عنوان قهرمانی و چهار عنوان نایب قهرمانی جام باشگاه های آسیا ، کسب دو عنوان قهرمانی جام بین قاره ای در رشته فوتبال ساحلی، ۱۱ عنوان قهرمانی آسیا و یک عنوان سومی جهان در رشته فوتسال و حضور بیش از ۲۰ لژیونر در تیم های بزرگ دنیا مانند بایر مونیخ ، هامبورگ، هرتابرلین، کلن و آرمینابیلفد در آلمان، اوساسونای اسپانیا و رستوفِ روسیه از مهمترین افتخارهای فوتبالی ایرانی بعد از انقلاب اسلامی است. فوتبالیست های ایرانی همچنین در ۳۸ سال گذشته چهار بار به عنوان بهترین بازیکن آسیا انتخاب شده اند.

  موفق ترین رشته تیمی پس از انقلاب اسلامی تیم ملی والیبال است. این تیم در کمتر از یک دهه توانست سیر صعودی خود را چند برابر کند. حضور در المپیک، قهرمانی های پی درپی در آسیا، حضور در جام جهانی، جام بین قاره ای و لیگ جهانی از مهمترین افتخارات این فدراسیون فوتبال است. افتخارات این فدراسیون تنها به تیم ملی والیبال ختم نمی شود بلکه تیم های باشگاهی والیبال ایران نیز توانستند پس از انقلاب اسلامی ، ۱۱ عنوان قهرمانی باشگاه های آسیا را از آن خود کرده و چندین بار در جام باشگاه های جهان شرکت کنند.بسکتبال یکی دیگر از رسته های تیمی بود که پس از انقلاب پیشرفت چشمگیری داشت حضور در المپیک و چند قهرمانی آسیا می تواند از مهم ترین افتخارهای این فدراسیون باشد

  Image result for ‫درخشش ایران در المپیک‬‎

  شکوفایی ورزش بانوان

   علاوه بر این ورزش بانوان هم در سال‌های پیروزی بعد از انقلاب تحولات بزرگی را به خودش دیده است و بانوان کشورمان با حجاب اسلامی در رشته‌هایی مانند کاراته، تکواندو و تیراندازی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌اند، آخرین آن هم مدال تاریخی کیمیا علیزاده در المپیک بود که اولین مدال بانوان در تاریخ المپیک محسوب شد، مدالی که با قرار گرفتن بانوی ایرانی با حجاب روی سکوی المپیک، نشان‌دهنده توانمندی‌های بانوان کشورمان بود که انقلاب اسلامی فرصتی را برای بروز دادن آن فراهم کرده بود. بانوان ایرانی همچنین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در رشته هایی مانند دومیدانی و تیراندازی توانست سهمیه کسب کنند و زنان ایران همچنین پس از انقلاب توانستند به عنوان نخستین زنان مسلمان قله اورست را فتح کنند. لاله کشاورز و فرخنده صادق این افتخار را سال ۸۴ ثبت کردند. پرچمداری بانوان در المپیک های آتلانتا۱۹۹۶، پکن ۲۰۰۸ و ریو ۲۰۱۶ از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه ورزش بانوان است. از مهم ترین تحولات ورزش زنان در ایران مساله طراحی لباس های ویژه که به رغم دارا بودن ویژگی پوشش اسلامی، یک لباس ورزشی به شمار بیاید.

  Related image

  فرصت ورزش برای معلولان

  علاوه بر این در ورزش جانبازان و معلولان هم قهرمانان کشورمان بارها در مسابقات جهانی و پارالمپیک افتخارات زیادی را به دست آورده‌اند که در این بین زهرا نعمتی به عنوان شاخص این بخش از جامعه، توانست برای اولین‌ بار در تاریخ ورزش کشور، علاوه بر حضور در پارالمپیک، مجوز المپیک را هم کسب کند تا نشان دهد که معلولیت محدودیت نیست. حضور زنان در بازی های پارالمپیک و پارا آسیایی ، کسب نخستین مدال طلای بانوان کشورمان در تاریخ پارالمپیک توسط زهرا نعمتی همه اینها در کنار هم از برکات انقلاب اسلامی است که روح تازه‌ای در کالبد ورزش ایران دمید و سبب شد تا جوانان ایرانی، توانایی‌هایشان را به رخ جهانیان بکشند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.