• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , بین الملل , سیاسی » بحران تشکیل دولت مغرب وارد پنجمین ماه شد
  کد خبر : 2003593

  بحران تشکیل دولت مغرب وارد پنجمین ماه شد

  بحران تشکیل دولت مغرب وارد پنجمین ماه شدReviewed by Aryan♥ on Feb 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی مغرب در اکتبر سال گذشته و پیروزی حزب عدالت و توسعه به رهبری عبدالإله بنکیران در این انتخابات با کسب ۱۲۵ کرسی، پادشاه مغرب بنکیران را…

  بحران تشکیل دولت مغرب وارد پنجمین ماه شدReviewed by Aryan♥ on Feb 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی مغرب در اکتبر سال گذشته و پیروزی حزب عدالت و توسعه به رهبری عبدالإله بنکیران در این انتخابات با کسب ۱۲۵ کرسی، پادشاه مغرب بنکیران را مامور تشکیل کابینه کرد اما با گذشت ۴ ماه وی هنوز موفق به تشکیل کابینه نشده است.

  بنابر گزارش پایگاه «العین»، در پرتو اصرار حزب عدالت و توسعه و حزب «التجمع الوطنی للأحرار» (تجمع ملی آزادگان) به ریاست «عزیز اخنوش» بر مواضع خود به گونه‌ای که بنکیران با مشارکت «الاتحاد الاشتراکی للقوات الشعبیه» و «الاتحاد الدستوری» در کابینه مخالفت می‌کند در حالیکه حزب التجمع بر ضرورت مشارکت همپیمانان آن در ترکیب کابینه آتی تأکید دارد، اکنون دو طرف منتظر آن هستند که طرف مقابلشان کوتاه بیاید.

  در همین رابطه بنکیران شنبه گذشته در نشست با رهبران حزب خود تأکید کرد که رایزنی‌های مربوط به تشکیل دولت متوقف شده است و افزود که این بحران مادامی که اخنوش از مواضع خود برای پیوستن الاتحاد الاشتراکی و الاتحاد الدستوری به دولت دست برندارد، حل نخواهد شد.

  وی همچنین اخنوش را مسئول بن‌بست در رایزنی‌های مربوط به تشکیل کابینه دانست و تأکید کرد که برای حصول پیشرفت در رایزنی‌ها بایستی وی از شروط غیرقابل قبول خود کوتاه بیاید.

  بر اساس این گزارش، آنچه که باعث پیچیدگی این مسئله شده است، انتخاب «لحبیب المالکی» منتسب به حزب الاتحاد الاشتراکی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان پیش از تشکیل کابینه است و به عقیده ناظران این امر باعث می‌شود که بنکیران یا حزب الاتحاد الاشتراکی را در داخل کابینه بپذیرد به این دلیل که رئیس مجلس نمایندگان بایستی منتسب به یکی از احزاب دارای اکثریت در کابینه باشد و یا اینکه بنکیران این واقعیت را قبول نکند و در نتیجه شکست خود را اعلام کرده و استعفای خود را تقدیم پادشاه کند که در آن صورت پارلمان منحل شده و انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار خواهد شد که البته این امر هنوز بعید به نظر می‌رسد.

  به عقیده ناظران یک سناریوی دیگر که احتمال تحقق آن زیاد است، این است که پس از پیروزی الاتحاد الاشتراکی برای کسب منصب ریاست مجلس نمایندگان، این اتحاد دیگر وارد کابینه نخواهد شد و در مقابل حزب الاتحاد الدستوری بنا به خواسته رئیس حزب الاحرار وارد کابینه می‌شود تا یک راه‌حل میانه برای پایان دادن به اختلافات باشد.

  «محمد الزهراوی» استاد علوم سیاسی دانشگاه مراکش در این باره گفت که واقعیت موجود در مغرب بازتاب ماهیت حزبی و سیاسی این کشور است.

  وی افزود که در درجه نخست این بحران به شیوه مدیریت مذاکرات از سوی بنکیران بازمی‌گردد به گونه‌ای که وی بدون داشتن استراتژی روشن وارد مذاکرات شده است و گذشته از آن وی از ابتدا اعلام کرد که برخی احزاب را به دیگری ترجیح می‌دهد که همین امر در تضعیف مذاکرات موثر بود و تأثیرات منفی بر آن داشت.

  «أمین السعید» پژوهشگر علوم سیاسی و قانون اساسی در دانشگاه محمد الخامس تصریح کرد که بر اساس قانون اساسی سال ۲۰۱۱ بنکیران همچنان برای تشکیل دولت زمان دارد و «مدت زمان مشخصی برای تشکیل دولت در قانون اساسی» تعیین نشده است.

  وی افزود که پایان فرصت برای تشکیل دولت بستگی به دو مسئله دارد: اینکه نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت به طور داوطلبانه استعفا کند و یا اینکه پادشاه مجلس نمایندگان را منحل نماید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.