• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » گزارش باورنکردنی وزارت اقتصاد از جذب سرمایه‌گذاری خارجی
  کد خبر : 2002977

  گزارش باورنکردنی وزارت اقتصاد از جذب سرمایه‌گذاری خارجی

    به گزارش ایران ویج، وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی مدعی شد «با تلاش‌های سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در پسابرجام باعث شد ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در ۶ ماه نخست سال جذب شود». طبق این اطلاعات وزارت اقتصاد آورده است ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در قالب ۶۶ طرح…

  ۷۰

   

  به گزارش ایران ویج، وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی مدعی شد «با تلاش‌های سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در پسابرجام باعث شد ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در ۶ ماه نخست سال جذب شود».

  طبق این اطلاعات وزارت اقتصاد آورده است ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در قالب ۶۶ طرح با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی عملیاتی شده است. همچنین ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۲۴ پروژه صنعتی انجام شده است.

  وزارت اقتصاد در بخش دیگری از گزارش خود نوشت دولت به واسطه برجام ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب می‌کند.

  ۷۱

  این آمارها در حالی مطرح شده که نیمه دی‌ماه امسال دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت این حجم از سرمایه خارجی را مربوط به طرح‌های مصوب دانسته بود.

  در گزارش دولت عنوان شده بود که از دی ماه سال ۹۴ تا دی ماه سال ۹۵ در مجموع ۱۱۳ طرح جدید با حجم سرمایه مصوب ۱۱ میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در بنگاه‌های موجود سرمایه‌پذیر ۴۹۶ میلیارد دلار است، حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره پسابرجام در مجموع ۱۱ میلیارد و ۸۰۲ میلیون دلار گزارش شد.

  چند روز پیش نیز محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در مراسم افتتاح یک کارخانه در استان فارس رقم جذب سرمایه را ۷میلیارد دلار بیان کرده بود.

  به گزارش ایران ویج، بازی با ارقام و ادبیات سرمایه‌گذاری از سوی مسئولان و تکرار آن از سوی وزارت اقتصاد به عنوان یک دستاورد جدید با جایگزین کردن واژگان آمارسازی تلقی می‌شود، زیرا با اذعان دولت نسبت به آمار مصوب این حجم از سرمایه، عملا این وزارتخانه آن را در زمره عملکرد و جذب قرار داده است که جای تامل دارد.

  کارشناسان و سازمان‌های بین‌المللی تفاوت فاحشی میان آمارهای مصوب با سرمایه جذب شده قائل هستند. بنابراین به نظر می‌رسد خطای گذشته که از سوی سخنگوی دولت مطرح شد، توسط وزارت اقتصاد تکرار شده است.

  همچنین کارشناسان اقتصادی در خوش‌بینانه‌ترین حالت معتقدند ۱۰ تا ۱۵ درصد ارقام مصوب در سال جاری جذب خواهد شد و اینکه تمامی آمارهای مصوب را رقم جذب شده جا بزنیم، نادرست است.

  در این باره احمد جمالی مدیرکل سرمایه گذاری‌های سازمان سرمایه گذاری‌های خارجی بیان می‌کند: به طور متوسط در دنیا ۱۰ تا ۱۵ درصد این منابع در سال اول جذب می‌شود و برای جذب کامل آن به تناسب بخش‌ها ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. تا پایان سال حدود ۱۰ درصد طرح‌های تصویب شده به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم جذب می‌شود.

  به گزارش ایران ویج، نگارنده از جذب منابع خارجی در اقتصاد کشور به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی استقبال کرده و آن را مایه افتخار می‌داند، اما این موضوع نباید دستاویزی برای ارائه گزارش غیرواقعی توسط دستگاه‌ها شود.

  منبع: فارس
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.