• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » جزئیات ورود محموله ۱۴۹ تنی “کیک زرد” به ایران/ حدود ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر کشور افزوده شد
  کد خبر : 2002881

  جزئیات ورود محموله ۱۴۹ تنی “کیک زرد” به ایران/ حدود ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر کشور افزوده شد

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما در طول ۱۳-۱۲ سال گذشته در مجموع ۵۰ تن کیک زرد را از منابع داخلی تولید کردیم، گفت: محموله‌ای که اخیراً وارد شده به تنهایی حدود ۳ برابر تولیدی است که ما در طول این سال‌ها داشته‌ایم. بهروز کمالوندی در اصفهان با اشاره به وارد شدن محموله…

  ۳۶

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما در طول ۱۳-۱۲ سال گذشته در مجموع ۵۰ تن کیک زرد را از منابع داخلی تولید کردیم، گفت: محموله‌ای که اخیراً وارد شده به تنهایی حدود ۳ برابر تولیدی است که ما در طول این سال‌ها داشته‌ایم.

  بهروز کمالوندی در اصفهان با اشاره به وارد شدن محموله کیک زرد به اصفهان اظهار داشت: پیش از این اعلام شده بود قرار است محموله‌ای ۱۴۹ تنی وارد ایران شود و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز روز گذشته این موضوع را اعلام کرد. از ۷ بهمن‌ماه در چند مرحله وارد کردن محموله کیک زرد را آغاز کردیم و محموله آخر اکنون در فرودگاه اصفهان به زمین نشسته است.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این محموله جمعا ۱۴۹ تن کیک زرد است که برای استفاده در تبدیل و فراوری مواد به‌کار خواهد رفت، گفت: اهمیت موضوع از این جهت بوده که ما در طول ۳۷ سال گذشته نتوانسته‎‌ بودیم کیک زرد را وارد کشور کنیم؛ اگرچه تولیداتی در داخل کشور داریم که به اندازه کافی نیست.

  جمعاً حدود ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر کشور اضافه شد

  وی ادامه داد: در طول اجرای برجام، در مقابل موادی که فرستادیم، مقادیر زیادی کیک زرد دریافت کردیم. در گذشته ۲۱۰ تن و اخیراً ۱۴۹ تن وارد شده که جمعاً حدود ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر کشور اضافه شده است.

  کمالوندی با بیان اینکه بنا داریم فعالیت‌های داخلی را برای اکتشاف و استخراج گسترش دهیم، اظهار داشت: البته عیار(پی.پی.ام) موجود در معادن ما نسبت به کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، قزاقستان و برخی کشورهای آفریقایی که معادن با تولید بالا دارند، پائین‌تر است اما این موضوع بدان معنی نیست که نتوانیم از این مواد استفاده کنیم.

  تولید ۵۰ تن کیک زرد از منابع داخلی در سال‌های اخیر

  وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم کار را در این زمینه توسعه دهیم تا تولید قابل توجهی داشته باشیم، گفت: در طول ۱۳-۱۲ سال گذشته، در مجموع ۵۰ تن کیک زرد را از منابع داخلی تولید کردیم و باید گفت محموله‌ای که اخیراً وارد شده، به تنهایی حدود ۳ برابر تولیدی است که ما در طول این سال‌ها داشته‌ایم.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سئوال که تولید و یا واردات کیک زرد کدام یک برای ما صرفه اقتصادی بیشتری دارد؟ گفت: تولید کنونی کشور ما، حداقل حدود ۴ یا ۵ برابر قیمت جهانی هزینه‌بر است. در واقع اگر سئوال این باشد که بهتر است کیک زرد را تولید کرده و یا بخریم، در پاسخ باید گفت “اگر بخریم بهتر است”، با این حال، این مسئله بدین معنی نیست که از منابع داخلی استفاده نکنیم.

  اکتشافات ما باید هزینه تولید را پایین بیاورد

  کمالوندی ادامه داد: اکتشافات و فعالیت‌های استخراجی ما باید به حدی برسد که هزینه تولید را پایین بیاورد، البته هیچ وقت هزینه تولید به حدی نخواهد رسید که با کشورهایی که عیار بالا دارند، رقابت کنیم.

  وی با بیان اینکه پی.پی.ام ما حدود ۵۴۰ بوده اما در قزافستان حدود ۵۰ هزار است، اضافه کرد: به عنوان مثال، ممکن است نیاز باشد که ما برای یک کیلوگرم اورانیوم ۱۰ تن سنگ جابه‌جا کنیم، اما ممکن است آن‌ها همین مقدار اورانیوم را با جابه‌جا کردن ۱۰۰ کیلوگرم سنگ به دست آورند.

  منبع: تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.