• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , بین الملل , سیاسی » نسبت به حل بحران سوریه خوشبینم/تلاش‌های گسترده تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحران
  کد خبر : 2002681

  نسبت به حل بحران سوریه خوشبینم/تلاش‌های گسترده تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحران

  نسبت به حل بحران سوریه خوشبینم/تلاش‌های گسترده تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحرانReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو در گفت‌وگو با رادیو وستی اف ام روسیه که دوشنبه شب به صورت زنده پخش شد، گفت:…

  نسبت به حل بحران سوریه خوشبینم/تلاش‌های گسترده تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحرانReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو در گفت‌وگو با رادیو وستی اف ام روسیه که دوشنبه شب به صورت زنده پخش شد، گفت: مشارکت تهران، مسکو و آنکارا برای حل بحران سیاسی بحران سوریه از جمله ابتکار برگزاری نشست سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان، تحولات مثبتی داشته است.

  سنایی افزود: ایران و روسیه برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند.

  سفیر ایران با بیان اینکه تهران، مسکو و آنکارا بانی مذاکرات آستانه بودند، گفت: از این مرحله گفت‌وگوها نباید انتظار نتایج نامنتظره و بزرگ داشت، زیرا در سوریه سال‌ها مسائل و مشکلات انباشته شده است.

  وی افزود: از سوی دیگر، شاهد نتایج مثبت در این نشست بودیم. برگزاری مذاکرات سوری – سوری در آستانه و مذاکره مستقیم هیأت معارضان و گروه‌های مسلح و نمایندگان دولت سوریه که برای نخستین بار انجام شد، یک موفقیت است.

  سفیر ایران اظهار داشت: نتیجه دیگر نشست آستانه، تقویت آتش‌بس است که بسیار جدی بود. باید توجه کرد، اجلاس‌های ژنو ۱ و ژنو ۲ برگزار شد، ولی از آتش‌بس در سوریه خبری نبود، اما اکنون ایران، روسیه و ترکیه مشارکت کرده و شاهد نتیجه مثبت بودیم.

  وی جدا کردن معارضان مسلح از گروه‌های تروریستی را نتیجه مهم دیگر اجلاس آستانه خواند و افزود: تفکیک گروه‌های مسلح از تروریست‌ها کار بسیار دشواری بود، اما در نشست آستانه تاکید شد که این اقدام باید صورت گیرد.

  سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه همکاری‌ها برای حل مسئله سوریه یک چارچوب و الگو برای حل مسائل دیگر است، اظهار داشت: برای حل مسئله سوریه بسیار خوش‌بینم و شاهد هستیم مذاکره در این باره گسترش می‌یابد.

  وی در بخش دیگر از سخنان خود درباره مواضع دونالد ترامپ مربوط به سوریه نیز گفت: نمی‌خواهم به مواضع ترامپ در این مسئله توجه کنم. کسانی که به وی رای دادند، خواستند تا او به مسائل داخلی آمریکا توجه کند.

  سنایی افزود: ترامپ هم در دوره مبارزات انتخاباتی گفته بود، به جای هزینه‌های سرسام‌آور در خاورمیانه، بودجه آمریکا را صرف حل مسائل داخلی می‌کند، اما در این دو هفته سخنان کاملا متفاوتی با آنچه اظهار کرده بود، داشته است.

  سفیر جمهوری اسلامی در ادامه مصاحبه رادیویی به تشریح مواضع ایران در مسائل خاورمیانه پرداخت و گفت: تهران از ابتدا مخالف انجام اقدام‌های خارجی به بهانه برقراری دموکراسی در کشورهای خاورمیانه بود.

  وی افزود: این مشکل فقط مختص سوریه و عراق نبود. به بهانه‌های مختلف در امور داخلی منطقه مداخله شد که از آن جمله لیبی و همچنین برخی کشورهای دیگر خاورمیانه و شمال آفریقا است.

  سنایی تاکید کرد: ایران همواره این باور را دارد که این مسئله (دموکراسی) یک فرآیند داخلی است و با مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای در امور داخلی کشورهای منطقه فرق می‌کند.

  وی همچنین با بیان اینکه ایران هشت سال جنگ تحمیلی از سوی صدام را تحمل کرد، گفت: با وجود این مسئله، تهران مخالف ایجاد بی ثباتی در عراق بود. در سوریه هم شاهد مداخله خارجی بودیم. از سوی دیگر، این موضوع پنهان نیست که سال ۲۰۱۲ نارضایتی‌هایی در سوریه بود، اما افراد مسلح و تروریست‌ها از خارج این کشور را هدف قرار دادند.

  سنایی افزود: بر این باوریم که کشورهای منطقه باید مسائل خود را بدون مداخله خارجی حل و فصل کنند.

  وی همچنین با زیانبار خواندن مداخله غرب به پیشگامی آمریکا در خاورمیانه گفت: در خوش بینانه‌ترین نگاه می‌توان گفت که آنها از وضعیت منطقه خبر ندارند و برای حل مسائل کشورهای منطقه از دیدگاه خود اقدام می‌کنند که اوضاع نابسامان کنونی عراق، لیبی و افغانستان گواهی بر بطلان دخالت خارجی است.

  سنایی افزود: بسیار امیدوارم، اوضاع کنونی منطقه حل و فصل شود و با واقع بینی به این مسائل توجه شود. امیدوارم غرب در رویکرد خود برای مسائل منطقه تجدیدنظر کند تا از نقطه نظر خطر مشترک تروریسم به این مسئله توجه شود و همه کشورها علیه این پدیده شوم منسجم شوند.

  سفیر جمهوری اسلامی در فدراسیون روسیه در پاسخ به پرسشی درباره روابط شیعیان و اهل سنت در ایران، گفت: این تبلیغات که بین شیعیان و اهل سنت مبارزه جریان دارد، از خارج از منطقه هدایت می‌شود و ما مخالف چنین اختلافی هستیم.

  وی با بیان اینکه شیعیان و اهل تسنن زندگی مسالمت‌آمیزی در جمهوری اسلامی با هم دارند، اظهار داشت: اقلیت‌های دینی از جمله مسیحی و یهودی نیز در ایران در صلح و آرامش زندگی می‌کنند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از فارس، سنایی در ادامه مصاحبه با رادیو وستی اف.ام گفت: ایران دوره‌های متفاوتی را سپری کرده و در ۲۰ سال اخیر وضعیت‌های مختلفی را شاهد بوده است، اما همیشه در مورد برنامه هسته‌ای اعلام کرده که حقوق خود را نادیده نمی‌گیرد.

  وی ادامه داد: تهران همواره تاکید داشته که در پی ساخت سلاح اتمی نیست. روسیه و چین در مذاکرات هسته‌ای مشارکت فعال کرده‌اند و مسکو سهم قابل توجهی در برجام داشت.

  سفیر ایران گفت: باید در نتیجه اجرای برجام تحریم‌ها علیه ایران لغو شود. باید امیدوار بود که غرب واقع بینانه‌تر رفتار کند و صبر خواهیم کرد.

  سفیر ایران در روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: ممکن است تعجب کنید، اما مسائلی که در خاورمیانه به وجود می‌آید، پیامد رویکردهای خارجی برای حل مسائل منطقه است.

  وی افزود: تا زمانی که برخی کشورهای منطقه برای حل مسائل به قدرت‌های خارجی مراجعه کنند، شاهد چنین وضعیتی (نابسامانی) خواهیم بود.

  سنایی گفت: تهران هیچگاه خواهان چنین روابطی با ریاض نبوده است. معتقدیم که عربستان سعودی کشور بزرگ جهان اسلام است و اماکن مقدس مکه و مدینه زیارتگاه‌های بزرگ مسلمانان در این کشور قرار دارد.

  وی با تاکید بر اینکه ایران خواهان حل مسائل مطرح با عربستان است، گفت: اما برخی کشورهای منطقه در ائتلاف‌های غیرمنطقه‌ای وارد می‌شوند و در سوریه نیز شاهد چنین مسئله‌ای بودیم و این یک مداخله خارجی است.

  سفیر ایران در روسیه همچنین با اشاره به خیزش‌های مردمی در برخی کشورهای منطقه از جمله مصر و بحرین، گفت: چرا در مصر از این انقلاب حمایت شد، اما در بحرین پشتیبانی نشد. در سوریه نیز جنگ شد، چه نتیجه‌ای داشت؟ اما با همکاری کشورهای منطقه شاهد تحولات مثبت در این کشور بودیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • محسن

   اخه مصر تماما اهل سنت است ولی ۳ میلیون حوثی پا پتی مفلس اون هم با کمک علی صالح مخلوع کودتا کردند کارنشناس تا بیت بگم سوریه هم ۲۴ میلون جمعیت با ۳ میلون نصیری تفاوت ره از کجا تا به کجا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.