• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » از فرش بافی تا کشت زعفران/ وقتی بانوان به دست خود صاحب صندوق کارآفرینی می شوند
  کد خبر : 2002629

  از فرش بافی تا کشت زعفران/ وقتی بانوان به دست خود صاحب صندوق کارآفرینی می شوند

  از فرش بافی تا کشت زعفران/ وقتی بانوان به دست خود صاحب صندوق کارآفرینی می شوندReviewed by on Feb 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از منار، طی سال های اخیر و با شدت گرفتن تحریم های یک جانبه و محدودیت های مالی وتجاری غیرانسانی نظام سلطه…

  از فرش بافی تا کشت زعفران/ وقتی بانوان به دست خود صاحب صندوق کارآفرینی می شوندReviewed by on Feb 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از منار، طی سال های اخیر و با شدت گرفتن تحریم های یک جانبه و محدودیت های مالی وتجاری غیرانسانی نظام سلطه با هدف فشار به جمهوری اسلامی ایران و متوقف کردن فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران؛ برای اولین بار واژه «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر انقلاب به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شد.

  توسعه کارآفرینی و فرهنگ کارآفرینی اولین اصل از ۲۴ اصل سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری در بهمن ماه سال ۹۲ بود و البته در سال ۸۹ نیز برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل " فشار اقتصادی دشمنان " و "آمادگی کشور برای جهش" را معرفی کردند.

  کارآفرینان موتور توسعه اقتصادی هر کشور

  کارآفرینان موتور توسعه اقتصادی یک کشور هستند و بسیاری از محققان تفاوت نرخ رشد را در کشورهای توسعه یافته بر اساس سطح کارآفرینی آنها بیان می کنند که همین امر سبب شد به سراغ یک بانوی کارآفرین و موفق هم استانی رفته و با وی به گفتگو بپردازیم.

  بانوی کارافرین لرستانی

  آمار بالای بیکاری در و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آمده ناشی از آن در استان لرستان، لزوم توجه مسئولان استان به کارآفرینی و کارافرینان را دوچندان می کند.

  فاطمه اسماعیل پور بانوی بیرانشهری که در سال ۱۳۵۲ چشم به جهان گشود و تحصیلات خود را تا دیپلم ادامه داد، در گفتگو با خبرنگار منار اظهار داشت: سه سال است اقدامات خود را در راستای توانمندسازی زنان روستایی آغاز کرده ام.

  اقدام به کشت زعفران در کنار فرش بافی

  وی که از بانوان موفق استان لرستان در زمینه کارآفرینی محسوب می شود، ادامه داد: کار خود را با فرش بافی آغاز کردیم به این نحو که یک مربی از فنی و حرفه ای دعوت کردیم به بانوان روستا فرش بافی  را آموزش داد و پس از آن یک کارگاه قالی بافی راه اندازی کردیم.

  اسماعیل پور از انگیزه بالای خود و بانوان روستا برای گام های بلندتر سخن گفت و افزود: با توجه به تجارب خوب کشت زعفران در لرستان، به فکر کشت این گیاه افتادیم و از جهاد کشاورزی برای آموزش کشت زعفران کمک خواستیم و به این عرصه وارد شدیم که در روستای خودمان نیم هکتار و در روستاهای مجاور در یک هکتار زمین، زعفران کشت می کنیم.

  ایجاد صندوق کارآفرینی برای بانوان

  این بانوی کارآفرین از یک صندوق برای بانوان همکار خبر داد و تصریح کرد: ابتدا با ۲۵ بانو صندوق را راه اندازی کردیم اما در حال حاضر ۵۳ بانو عضو صندوق هستند که هر کدام ۲۳۰ هزار تومان سرمایه دارند و در مجموع ۱۴ میلیون تومان سرمایه صندوق است.

  اسماعیل پور عنوان کرد: هر بانویی تصمیم به خوداشتغالی می گیرد از صندوق به وی وام پرداخت می کنیم و در حال حاضر حدود ۲۰ بانو وام یک میلیون تومانی از صندوق دریافت کرده اند.

  وی ادامه داد: در حال حاضر در کنار فرش بافی و کشت زعفران، به همراه بانوان همکار بسته بندی حبوبات و گیاهان دارویی را نیز انجام می دهیم.

  این بانوی کارآفرین توانمندسازی زنان روستایی را هدف اصلی خود از این فعالیت ها دانست و یادآور شد: معتقدم بانوان و به طور خاص بانوان روستایی توانایی بسیار بالایی داشته و در بسیاری از زمینه ها موفق خواهند بود.

  بانوی کارافرین لرستانی

  نبود بازار و وجود واسطه برای فروش محصولات

  اسماعیل پور وجود برخی مشکلات را منعی برای رسیدن به نقطه ایده آل و هدف اصلی خود و گروه ۵۳ نفری شان دانست و ادامه داد: ما فقط در نمایشگاه ها می توانیم محصولات خود را به فروش برسانیم و نبود بازار برای فروش محصولات ما مهمترین مشکل مجموعه است و برای فروش محصولات ما دست واسطه در میان است.

  وی بر لزوم توجه مسئولان به ایجاد بازار برای این گونه محصولات تاکید کرد و گفت: به  بانوان هم استانی توصیه می کنم زندگی خود را بدون فعالیت سپری نکنند چراکه مطمئنم بانوان هم استانیم در هر سن و مکان و موقعیتی که باشند، می توانند پا به عرصه فعالیت گذاشته و با سرمایه کم می توانند کاری شروع کنند که زمینه ای برای کارهای بزرگ باشد.

  با توجه به اینکه کارآفرینان از عناصر بسیار مهم برای حفظ عزت و استقلال کشور در برابر بیگانگان بوده و مجاهدانه در خط مقدم مشکلات اقتصادی کشور به تلاش و کوشش می پردازند، انتظار می رود مسئولان استان به این قشر کوشا و توقعات بسیار پایین آنها از مسئولان توجه بیشتری داشته باشند چراکه همین کارآفرینان با توسعه فعالیت خود، آمار اشتغال استان را بالا برده و در آماردهی صحیح، به مسئولان کمک شایان توجهی می کنند!

  معصومه نوروزپور

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.