• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » سفیر ایران در دوشنبه با معاون رئیس مجلس تاجیکستان دیدار کرد
  کد خبر : 2002210

  سفیر ایران در دوشنبه با معاون رئیس مجلس تاجیکستان دیدار کرد

  سفیر ایران در دوشنبه با معاون رئیس مجلس تاجیکستان دیدار کردReviewed by on Feb 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر ایران در تاجیکستان با «خیرالنسا یوسفی» معاون رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. بر اساس این گزارش، در این دیدار معاون رئیس…

  سفیر ایران در دوشنبه با معاون رئیس مجلس تاجیکستان دیدار کردReviewed by on Feb 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر ایران در تاجیکستان با «خیرالنسا یوسفی» معاون رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

  بر اساس این گزارش، در این دیدار معاون رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان وضعیت روابط دو جانبه تهران و دوشنبه را مورد بررسی قرار داد و بر توسعه روابط ۲ کشور در زمینه‌های مختلف از جمله روابط پارلمانی و اقتصادی تاکید کرد.

  وی ادامه داد: ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت، سفارت خودرا در دوشنبه افتتاح کرد و روابط تنگاتنگی با دولت و مردم تاجیک برقرار کرد.

  یوسفی هم زبانی و اشتراکات فرهنگی و دینی تاجیکستان و ایران را مهم‌ترین عوامل برقراری این پیوند و توسعه عنوان کرد و تصریح کرد: دلائل فوق باعث شد تا ۲ کشور در چند سال گذشته روابط خود را گسترش دهند و در این مدت نیز بین تهران و دوشنبه ۱۷۰ سند همکاری به امضا رسد.

  وی افزود: تهران و دوشنبه همواره در مجامع بین المللی و منطقه‌ای از یکدیگر حمایت کرده اند. ایران اولین کشور در شروع همکاری‌ها با تاجیکستان مستقل و نخستین سرمایه گذار در این کشور بوده است.

  معاون رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان ادامه داد: روسای جمهور ۲ کشور با ارج گذاشتن به سنن نیاکان، نقش مشترک مهمی در ثبت جهانی نوروز و گرامیداشت همه ساله آن ایفا کردند.

  وی افزود: عضویت پیوسته برخی از استادان برجسته تاجیک در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تقدیر از مشایخ تاجیک در ایران، بزرگداشت مفاخر مشترک، نظیر «میر سید علی همدانی»، «جامی»، «کمال خجندی» و .. از جمله همکاری های ارزشمند فرهنگی ۲ کشور می‌باشد.

  فغانی از پیشنهاد معاون رئیس مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان در مورد فعال شدن روابط اقتصادی و تجاری بین دوشنبه و تهران استقبال و از سطح همکاری های بین پارلمانی ۲ کشور اظهار رضایت کرد.

  در این ملاقات همچنین «مرادالله دولت زاده» رئیس گروه دوستی پارلمانی تاجیکستان با پارلمان جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت.

  حضور ایران در تاجیکستان پس از استقلال

  در بعد اقتصادی ایران یکی از شرکای بزرگ تجاری و اقتصادی تاجیکستان بوده و از اولین کشورهایی است که در احداث پروژه های بزرگ برای توسعه و رفاه این کشور مشارکت داشت.

  احداث تونل استراتژیک «استقلال» که کمک موثری به برقراری ارتباط همیشگی مناطق شمالی و جنوبی تاجیکستان کرده و ساخت نیروگاه برق آبی ۲۲۰ مگاوات «سنگتوده-۲» را در واقع می‌توان آن را یکی از مسیر های دسترسی تاجیکستان به استقلال واقعی انرژی عنوان کرد.

  ایجاد بیمارستان «ابن سینا» احداث پل ها و جاده ها، تاسیس کارخانه های ماشین آلات، نظیر کارخانه مشترک تراکتورسازی «ایرتاج»، کارخانه های تولید مواد شیری و غذایی از جمله دیگر طرح‌های ایران می‌باشند که در تاجیکستان راه اندازی شده‌اند.

  ایران در زمینه کشت مکانیزاسیون و پرورش ماهی در تاجیکستان نیز مشارکت سازنده ای دارد و از معدود کشورهایی است که دفتر اقتصادی خود را در شهر «خجند» ولایت سغد افتتاح کرده و روابط اقتصادی تنگاتنگی با استان های «سغد» و «ختلان» این کشور دارد.

  حدود ۲۰۰ شرکت ایرانی در تاجیکستان فعال است و در همه زمینه‌ها از احداث صدها و نیروگاه ها گرفته تا ساختمان، ماشین آلات و محصولات غذایی همکاری دارند.

  در بعد فرهنگی روابط ایران و تاجیکستان قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست، زیرا ایران و تاجیکستان در کنار افغانستان ۳ کشور فارس زبان می‌باشند که دارای سوابق تاریخی و تمدنی مشترک و باستانی هستند.

  ایران برای ترویج فرهنگ نیاکان و آموزش خط فارسی در تاجیکستان کمک موثری کرده است. پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت ایران در دوشنبه در همکاری تنگاتنگ با وزارتخانه ها و سازمان های فرهنگی تاجیکستان تاکنون صدها اثر فرهنگی مشترک را تولید و یا برگردان به خط سیرلیک نموده و به فرهنگ دوستان دو کشور و جهان عرضه کرده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.