• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » «نظربایف» سعی در توزیع قدرت بین قبایل قزاقستان و اتحاد نخبگان دارد
  کد خبر : 2002204

  «نظربایف» سعی در توزیع قدرت بین قبایل قزاقستان و اتحاد نخبگان دارد

  «نظربایف» سعی در توزیع قدرت بین قبایل قزاقستان و اتحاد نخبگان داردReviewed by on Feb 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، پیام اخیر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در خصوص لزوم توزیع مجدد اختیارات بین ۳ قوه، واکنش‌های مختلفی را در میان کارشناسان سیاسی قرقیز در پی داشته…

  «نظربایف» سعی در توزیع قدرت بین قبایل قزاقستان و اتحاد نخبگان داردReviewed by on Feb 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، پیام اخیر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در خصوص لزوم توزیع مجدد اختیارات بین ۳ قوه، واکنش‌های مختلفی را در میان کارشناسان سیاسی قرقیز در پی داشته است.

  «عادل عثمان بتاف» کارشناس سیاسی قرقیزستان معتقد است که تصمیم قزاقستان برای تلاش در جهت پاسخگویی به مسائل مهم جهان با موفقیت‌هایی همراه بوده است.

  وی افزود: تجربه قرقیزستان در این زمینه برای کشورهای همسایه ارزشمند است.

  این کارشناس سیاسی ادامه داد: تمام کشورهای آسیای مرکزی در ۲۵ سالی که مستقل شدند، مسیر سیاسی خود را انتخاب کرده، ساختارها و نهادهای سیاسی خود را ساخته و طبق مسیر انتخاب شده حرکت کردند. 

  وی ادامه داد: قرقیزستان از این نظر مسیر مترقی برای توسعه انتخاب کرد و در طی این ۲۵ سال مدل حکومتی خود را از ریاست جمهوری به مدل نیمه ریاستی تغییر داد و در حال حاضر سعی دارد تا نظام حکومتی پارلمانی را ایجاد کند.

  این کارشناس سیاسی قرقیز گفت: مراحل سیاسی که قرقیزستان در طی ۲۵ سال اخیر طی کرده می‌تواند برای تمام کشورهای آسیای مرکزی و حتی کشورهای مستقل هم‌سو، الگو باشد.

  عثمان بتاف در این‌باره تصریح کرد: اشتباهات و مشکلاتی در داخل کشور وجود داشت، قرقیزستان ۲ انقلاب را پشت سر گذاشت و نهایتا تجربه سیاسی لازم  را برای اداره کشور به‌دست آورد.

  وی با اشاره به اتفاقات اخیر در ازبکستان، گفت: بعد از اینکه «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان از دنیا رفت، همه به خوبی متوجه شدند که قدرت و ریاست کشور باید از طریق برگزاری انتخابات باز و شفاف به رهبر بعدی و نه به جانشین سیاسی واگذار شود.

  این کارشناس سیاسی افزود: در حال حاضر اوضاع در عرصه سیاسی، ژئوپولیتیک و اقتصادی ازبکستان تغییرات اندکی داشته است.

  عثمان بتاف گفت: در سال ۲۰۱۷ تمام کشورهای جهان، به خصوص کشورهای آسیای مرکزی با چالش‌های جدید و جدی نه فقط تروریسم بلکه بی‌ثباتی سیاسی و بحران اقتصادی رو به ‌رو می‌شوند.

  این کارشناس سیاسی بیان کرد: در پائیز سال گذشته شاهد واگذاری قدرت سیاسی در ازبکستان بودیم که موجب نگرانی همه در مورد اتفاقات پس از مرگ کریم‌اف شد.

  وی ادامه داد: در نتیجه، ما می‌بینیم که نخبگان سیاسی توانستند به توافق برسند و انتقال قدرت به رئیس جمهور جدید به طور آرام و شفاف انجام گرفت.

  عثمان بتاف افزود: در حال حاضر ازبکستان وارد سیستم سیاسی، اقتصادی و ژئوپولیتیک کاملا جدیدی شده است. با روی کار آمدن رهبر جدید، ازبک‌ها با در نظر گرفتن جمیعت نسبتا زیاد این کشور و دیگر معیارها توانستند از بی‌ثباتی سیاسی جلوگیری کنند.

  وی با اشاره به اوضاع سیاسی در ترکمنستان و تاجیکستان، گفت: در ترکمنستان انتقال قدرت کمی زودتر انجام شد و تغییرات اندکی در زندگی مردم و اجتماع صورت گرفت اما در تاجیکستان این فرایند صورت نگرفته است و همچنان امامعلی رحمان رئیس جمهور این کشور است.

  این کارشناس افزود: جامعه کارشناسی و سیاسی قزاقستان در سال‌های اخیر به قرقیزستان توجه جدی دارند، چون تجربه این کشور برای آنان جالب است.

  وی در این باره اظهار داشت: انتقال قدرت در انتظار قزاقستان است و این کشور با دیدن اوضاع سیاسی در کشورهای دیگر آسیای مرکزی سعی دارد انتقال قدرت را به طور آرام و شفاف انجام دهد و به همین دلیل انتقال اختیارات سیاسی به پارلمان و دولت انجام می‌شوند.

  این کارشناس علوم سیاسی افزود: قرقیزستان توانست نشان دهد سیستم نظام حکومت پارلمانی اگر درست پیاده شود به نیروهای سیاسی اجازه جلوگیری از اقتدارگرایی و رویکردهای خانواده‌‌ای و قبیله‌ای در اداره کشور را می‌دهد.

  وی با اشاره به تجربه قزاقستان، بیان کرد: نحوه انتقال قدرت در این کشور و تعیین جانشین سیاسی رئیس جمهور فعلی هنوز معلوم نیست.

  «مارس ساریف» کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان نیز گفت: نظربایف به دلیل ترس و نگرانی‌ تصمیم به انتقال قدرت در قزاقستان را گرفته است.

  وی در این‎باره گفت: بالاخره زمان حکومت نظربایف به اتمام می‌رسد و کسی نمی‌تواند تضمین کند که انتقال قدرت در قزاقستان مانند ازبکستان بدون سر و صدا و آرام انجام شود.

  این کارشناس سیاسی افزود: اوضاع در قزاقستان سخت‌تر است زیرا تناقضات فراوانی در این کشور وجود دارد برای مثال تظاهرات «آکتائو» در بهار ریشه در تناقضات موجود بین نخبگان سیاسی داشت، علاوه بر این در حال حاضر نظربایف سعی دارد از مدل چینی انتقال قدرت پیروی کند.

  وی ادامه داد: مدل حکومت چینی، ریاست دسته جمعی در کشور را ارائه می‎دهد و نظربایف ریاست راهبردی کشور را بر عهده می‌گیرد و نقش سیاستمدار محترم و پیر را ایفا خواهد کرد.

  ساریف افزود: همچنین نظربایف سعی دارد قدرت را بین گروه‌های قبیله‌ای تقسیم کند تا عدالت برقرار شده و منافع قبیله‌ها نقض نشود، وی همچنین تلاش می‎‌کند تا روابط بین قبیله‌ها را حسنه کند.

  این کارشناس قرقیزی ادامه داد: در این مدل توزیع قدرت طوری انجام می‌شود که بخش ناراضی نخبگان سیاسی بتواند روی حوزه‌های مشخصی تأثیر داشته و در ریاست کشور مسئولیتی داشته باشد.

  وی افزود: انحصار قدرت توسط یک قبیله مانند «شاپراتنی» که نظربایف متعلق به آن است می‌تواند در آینده منجر به بی‌ثباتی و تجزیه طلبی گردد و بازیگران سیاسی خارجی از آن سوءاستفاده کنند به همین دلیل رئیس جمهور قزاقستان سعی دارد نخبگان سیاسی این کشور را متحد سازد و «آستانه» را به سمت رهبری دسته جمعی راهنمایی و منابع کشور را به طور هماهنگ توزیع کند.

  ساریف ادامه داد: نظربایف چنین صحبت‎هایی را بعد از اظهارات «آی سلطان نظربایف» نوه وی در صفحه «فیسبوک» مطرح کرد.

  وی افزود: نوه رئیس جمهور قزاقستان در اظهارات خود به عده‌ای از مقامات دولتی فعلی اشاره کرده و آنان را دشمن ملت نامید که باعث رادیکال‌سازی بخشی از نخبگان سیاسی شدند.

  به همین دلیل رئیس جمهور قزاقستان تصمیم گرفت که با سخنرانی خود موج نارضایتی را فرو نشاند. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.