• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » تأمین امنیت شهری؛ از ژاندارم‌های پهلوی تا پلیس انقلابی
  کد خبر : 2002196

  تأمین امنیت شهری؛ از ژاندارم‌های پهلوی تا پلیس انقلابی

  تأمین امنیت شهری؛ از ژاندارم‌های پهلوی تا پلیس انقلابیReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح محلات، این روزها در سالگرد پیروزی انقلاب و ایجاد تحولی بنیادی در سیستم اداری و سیاسی کشور فرصتی مناسب برای بررسی اساسی جنبه‌های تغییر و تحول در…

  تأمین امنیت شهری؛ از ژاندارم‌های پهلوی تا پلیس انقلابیReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح محلات، این روزها در سالگرد پیروزی انقلاب و ایجاد تحولی بنیادی در سیستم اداری و سیاسی کشور فرصتی مناسب برای بررسی اساسی جنبه‌های تغییر و تحول در کشور و نظام است، امنیت یکی از مهمترین مقوله‌های حیاتی برای هر کشور و نظام سیاسی و اجتماعی ست و پلیس نیز یکی از مقوله‌های اساسی همین ایجاد امنیت است.

  اما آنچه حائز اهمیت است تفاوت های ماهیتی پلیس انقلابی با ژاندارم های دوران پهلوی است.

  رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه سال ۱۳۷۰ در جمع فرماندهان و مسولان عقیدتی و سیاسی فرماندهی انتظامی کشور فرمودند: میشود گفت و دانست که امروز نیروی انتظامی، یک نهاد انقلابی است؛ مجموعه‌یی است که انقلاب آن را خواسته و به وجود آورده است؛ طبعاً توقعات انقلابی هم از این مجموعه‌ی عظیم میرود. وقتی ما تشکیلات و مجموعه‌یی را نهاد انقلابی دانستیم، این بدان معناست که توقعات متناسب با وضع انقلابی – که طبعاً خصوصیات خود را دارد – از آن مجموعه داریم؛ امروز بحمداللَّه نیروی انتظامی این‌گونه است.فراتر از تفکیک مسؤولیتها و مأموریتها و جدایی بین بخشهای مختلف، مأموریتی هست که آن مأموریت، مسأله‌ی اساسی است. برای انجام آن مأموریت، نیروی انتظامی و روحانیون محترمی که در این نیرو مشغول انجام خدمتند، همه باید مجتمعاً و مشترکاً کار کنند. آن مأموریت، عبارت است از حفظ امنیت اسلامی در محیط جامعه؛ این اساسی‌ترین کار نیروی انتظامی است؛ کار بسیار بزرگی هم هست.

  ایشان همچنین در اردیبهشت سال گذشته در جمع فرماندهان نیروی انتظامی، اقتدار را لازمه کار پلیس دانستند و فرمودند: مظهر امنیت و عامل وسطِ میدانِ امنیت، نیروی انتظامی ست؛ بنابر این(پلیس) بایستی اقتدار داشته باشید؛ باید بتوانید مقتدرانه عمل کنید؛ باید بتوانید با قاطعیّت عمل کنید. منتها نکته‌ی کار این است که اقتدار را با ظلم نباید اشتباه کرد؛ اقتدار را با حد و مرز نشناختن و بی‌مهار حرکت کردن نباید اشتباه کرد. مثلاً فرض کنید در بعضی از کشورها – فرضاً در آمریکا – پلیس خیلی مقتدر است؛ آدمهای عضلانی را هم پشت دوربین‌ها و مانند اینها نشان میدهند که اینها به‌عنوان پلیس آمده‌اند وسط میدان و دارند قبض و بسط می کنند؛ خب بله؛ لکن می زنند بی‌گناه‌ها را میکُشند؛ کسی را به‌عنوان اینکه مثلاً میخواسته اسلحه بکِشد، پانزده شانزده گلوله میزنند و پدرش رادرمی‌آورند، نابودش میکنند – این اقتدار اقتدار مطلوبی نیست؛ اقتدار همراه با ظلم است؛ این اقتداری است که درنهایت، ایجاد امنیت نمیکند، ایجاد ناامنی میکند؛ خود این، عامل ناامنی می شود.

  تعریفی که ایشان از اقتدار و قدرت مناسب برای نیروی انتظامی مطرح می کنند همان تجلی ارزش های انقلابی در این حیطه است. حاکم شدن امنیت در جامعه همیشه مساوی با زور و ظلم نیست. اگر پیش از این با شنیدن نام ژاندارم و ساواک لرزه بر تن مردم می افتاد اما اکنون باید پلیس نیروی انتظامی تداعی کننده آرامش و امنیت باشد.

  اگر پیش از این ساواک عامل ایجاد فضای اختناق در میان مردم بود اما امروز طرح پلیس جامعه محور برای برقراری امنیت اجتماعی با مشارکت مردم مطرح است. امروز پلیس مسلمان و انقلابی ایران با تکیه بر موازین شرعی و قانونی به دنبال خدمت به مردم انقلابی ایران است.

  حجت الاسلام یداله گوهری مدیر عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان محلات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: در نظام اسلامی، میان کارگزاران و مردم، پیوند خاصی جاری ست و پلیس اداری و انتظامی که به منظور ایجاد نظم خاص و ثبات در جامعه بوجود آمده است و پلیس مکتبی ایران برای مهیا ساختن زمینه پیوند مردم با مردم و مردم با خدا آماده است.

  وی ادامه داد: امروز تلاش پلیس مکتبی و مسلمان در کشور جمهوری اسلامی در جهت تحقق پیدا کردن رفتارهای صحیح، سالم و خداپسندانه است و به طبع پلیس مسلمان انقلابی ایرانی به دنبال جلب رضایت و خرسندی عامه مردم بر اساس موازین شرعی، اخلاقی و قانونی است و اجرای صحیح این موازین و جلب رضایت مردم مسلمان و متدین و ولایت مدار و انقلابی قطعا جلب رضایت خداوند را در به دنبال خواهد داشت.

  گوهری، شناخت فضائل اخلاقی و تقویت بنیادهای اعتقادی را برای پلیس مکتبی در جمهوری اسلامی ضروری برشمرد و بیان کرد: پلیس با شناخت فضایل اخلاقی و تقویت بنیادهای اعتقادی خود خدمتگزاری بهتر و شایسته‌تر برای مردم خوب و عزیز خواهد بود و با جدیت بیش از پیش برای ایجاد امنیت در همه مقوله‌ها تلاش خواهد کرد.

  مدیر عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان محلات رفتار، منش، عمل و برخورد پلیس مسلمان انقلابی با مردم را با رفتار سایر پلیس‌های جهان متفاوت دانست و افزود: پلیس مسلمان به دنبال کسب فضائل اخلاقی و تقویت باورهای دینی از راه حاکمیت دین و ارزش‌های دینی و ایجاد آرامش و امنیت برای اقشار مختلف مردم با سلایق متفاوت است.

  وی همچنین اظهار کرد: پلیس مسلمان، مکتبی و انقلابی با این تفکر و احساس کار می‌کند که تحت امر ولی فقیه است و این ولی هم فرمانده، هم مرجع تقلید و هم نائب امام معصوم زمان اوست و لذا کار، تلاش، زحمت و از خودگذشتگی با این تفکر و اعتقاد رنگ بویی خدایی می‌گیرد و خستگی و واماندگی ندارد و هر فردی در کسوت پلیس به دنبال کسب ثواب و پاداش به وسیله خدمت به مردم است.

  گوهری مهربانی با مردم را یک اصل اساسی برای پلیس مسلمان و انقلابی معرفی کرد و افزود: پلیس در تلاش است تا با رافت و مهربانی با مردم مصداق آیه ۳۷ سوره حدید باشد که در آن خداوند می‌فرماید«در دل کسانی که از پیامبر و امام وقت خود تبعیت می‌کندد رافت و رحمت قرار دادیم».

  ‌وی با اشاره به خشم و ناراحتی عده‌ای از برخورد یا اعمال قانون پلیس گفت: مردم باید بدانند این برخوردها و تنبیه‌های پلیس برای حفظ جان، مال و سلامتی آنهاست و امروز پلیس در جمهوری اسلامی به دنبال خیر خواهی برای همه آحاد جامعه است.

  گوهری با اشاره به این که اجرای قانون از وظایف همه مردم و بخصوص مامورین نیروی انتظامی است، اظهار کرد: پلیس در جمهوری اسلامی تلاش می‌کند قانون را نه در قالب یک دستور خشک و نظامی بلکه همراه با حسن خلق، چهره گشاده و برخورد فروتنانه همراه با محبت به مردم اجرا کند.

  مدیر عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان محلات همچنین بیان کرد:‌ پلیس در جمهوری اسلامی امروز حفظ حرمت مردم، فروتنی و خدمت به مردم، گشاده رویی، پاسداری از ارزشهای دینی و انقلابی، ایجاد امنیت مطلوب و قاطعیت در برخورد با مجرمین و برهم زنندگان نظم عمومی را یک واجب دینی می‌داند چرا که به دنبال رعایت اخلاق اسلامی در اجرای قانون است.

  وی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص پلیس مکتبی و انقلابی در جمهوری اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا نیروی انتظامی را مظهر دیانت، اقتدار و هوشیاری می‌داند چرا که پلیس امروز علاوه بر اخلاق نیک، پاکدستی و امانت داری، با اقتدار کامل در مقابل متخلفین ایستادگی می‌کند تا به زیان دیدگان از متخلفین احساس امنیت و امیدواری بدهد.

  مدیر عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان محلات امنیت را یک نیاز اجتماعی معرفی و خاطر نشان کرد: برای تامین امنیت اعمال قدرت از طرف حاکمیت لازم و ضروری است و حکومت جمهوری اسلامی که مظهر قدرت الهی و قدرت مردمی است باید این خواسته عمومی را با اقتدار تامین کند و امروز شاهد آن هستیم که مجموعه پلیس با همکاری و همدلی دیگر عوامل موثر در ایجاد امنیت توانسته این نعمت بزرگ و خفیه خداوند را به مردم هدیه کند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.