• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است؟
  کد خبر : 2002185

  چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است؟

  چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است؟Reviewed by on Feb 7Rating: چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است ؟ بر اساس گزارشی که به تازگی در یک مجله ی امریکایی منتشر شده است، اگر دولت های کشورهای آسیای میانه همچنان وضعیت اسفبار شهروندان…

  چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است؟Reviewed by on Feb 7Rating:

  چرا داعش اقدام به جذب نیرو از شهروندان کشورهای آسیای میانه کرده است ؟

  بر اساس گزارشی که به تازگی در یک مجله ی امریکایی منتشر شده است، اگر دولت های کشورهای آسیای میانه همچنان وضعیت اسفبار شهروندان خود را نادیده بگیرند ، باید شاهد پیوستن روز افزون آنها به صفوف داعش باشند.

   مجله ی "The National Interest"، در گزارش خود آورده است: مشارکت شهروندانی از کشورهای آسیای میانه، بویژه ازبکستان و قرقیزستان، در حملات تروریستی استانبول، مانند حمله به فرودگاه آتاتورک و کلوپ شبانه در ابتدای سال نو میلادی، بیانگر وضعیت فوق است.

  این مجله در گزارش خود به این نکته اشاره می کند که در حال حاضر تعیین شمار شهروندان قرقیزستان وازبکستان ودیگر کشورهای منطقه، که به داعش پیوسته وهمراه آنها در عراق می جنگند، امر مشکلی است، که بر اساس خبر سایت " The Diplomat"" این افراد دراصل به عنوان بمب های انفجاری در اعمال انتحاری تروریستی؛ به کار گرفته می شوند.

  در بخش دیگری از این گزارش آمده است: داعش با جذب نیرو از شهروندان ازبکی و قرقیزی برای اجرای حملات تروریستی درترکیه، از برگ برنده ی اشتراکات زبانی و فرهنگی این افراد که دارای اصالت ترکی نیز بوده و تشخیص آنها از شهروندان ترکیه بر خلاف شهروندان عرب، مشکل است، نهایت بهره برداری را انجام می دهد.

  این گزراش آورده است، از آنجا که کشورهای آسیای میانه بعد از دوران فروپاشی شوروی شاهد  ناآرامی وتنش های پی در پی بوده است، زمینه ای مناسب برای فعالیت وجذب نیرو توسط داعش به وجود آمده است.

  به باور این مجله، فروپاشی اتحادیه ی جماهیر شوروی در شروع جنگ داخلی در افغانستان و شروع کشمکش در تاجیکستان سهم بسزایی داشته است. اقدامات نظامی طالبان و جنبش اسلامی ازبکستان ( سازمان غیر معروف) و اقدامات نهاد های موجود در این کشورها، که گفته شده بر اثر وضعیت نابسامان معیشتی و از بین رفتن خدمات اساسی بویژه آموزش، تشدید شده است، راه را برای بروز تنش در این کشورها هموار کرده است.

  این گزارش تاکید می کند: طفره رفتن کشورهای آسیای میانه از اجرای اصلاحات سیاسی واقتصادی، وعدم تمایل به کاهش تنش ها با احزاب اسلامی، می تواند در تقویت منازعه به راه انداخته شده توسط داعش در منطقه و افزایش تلفات حملات تروریستی توسط شهروندان این کشورها در خارج ، سهم بسزایی داشته باشد.

  بر این اساس، حوادث اخیر استانبول بیانگر این نکته است که شهروندانی که از کشورهای آسیای میانه به داعش پیوسته اند، برای جنگ در سوریه و اقدامات خرابکارانه در ترکیه، از این مناطق به آنجا منتقل شده اند.

  بخش پایانی گزارش مجله بر این  نکته تاکید دارد که با ادامه روند فعلی اوضاع نابسامان در کشورهای آسیای میانه، مسیر جذب نیروی بیشتر توسط داعش در این مناطق را هموار می کند.

  این مجله گزارش خود را به مقاله ای که احمد رشید در ۱۷ سال پیش نوشته بود مستند کرده است. احمد رشید در آن مقاله آورده است: " آینده ی آسیای میانه می تواند در آینده ی سایر کشورهای دنیا تاثیر گذار باشد." این مجله به این نکته اشاره دارد که این گفته در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگر به حقیقت پیوسته که برای درک آن می توان از شهروندان ترکیه این موضوع را جویا شد.   

  مترجم: سید محمود عربی

  منبع: صحیفه روسیا الیوم

  مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.