• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » جاده ای که ناله مردم روستاهای دل و دله مرز را درآورده است /وعده هایی که هرگز عملی نشد
  کد خبر : 2001638

  جاده ای که ناله مردم روستاهای دل و دله مرز را درآورده است /وعده هایی که هرگز عملی نشد

  جاده ای که ناله مردم روستاهای دل و دله مرز را درآورده است /وعده هایی که هرگز عملی نشدReviewed by on Feb 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  اورامانات، یکی از مهم ترین فرصت های پیش رو برای شهرستان سروآباد، عرصه ها گردشگری این منطقه است زیرا…

  جاده ای که ناله مردم روستاهای دل و دله مرز را درآورده است /وعده هایی که هرگز عملی نشدReviewed by on Feb 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  اورامانات، یکی از مهم ترین فرصت های پیش رو برای شهرستان سروآباد، عرصه ها گردشگری این منطقه است زیرا تمدن چندین هزار ساله این منطقه آثار تاریخی بی بدیلی را به جا گذشته که هر گردشگر و رهگذری را به وجد می آورد.

  در این گزارش می خواهیم به یکی از زیر ساخت های مهم توسعه این عرصه یعنی جاده های مواصلاتی اشاره کند که امروزه در این شهرستان وضعیت برخی از آنها بسیار نامناسب است به طوریکه مسئولین استانی و شهرستانی در بسیاری از جلسات به این موضوع اعتراف کرده و رتبه ی این شهرستان را از این لحاظ رتبه پایینی تلقی کرده اند.

  بی شک زمانی که بخواهیم از گردشگر و سرمایه گذاری برای بازدید از مکان دیدنی و تاریخی یا اقتصادی دعوت شود اولین سوال پیش رویش چگونگی وضعیت جاده هاست.

  در ادامه به وضعیت جاده ای می پردازیم که روستاهای تاریخی، گردشگری و گاهاً دارای موقعیت مناسب اقتصادی و استراتژیک دل، دله مرز، زوم، رودبار(روآر)و جدیداً روستای عباس آباد و غالباً دو روستای دیوزناو و جولانده را به یکدیگر متصل می کند.

  روستاهایی که به آنها اشاره کردیم از توابع شهرستان سروآباد بوده و اهالی این روستاها به دلیل ناهمواری جاده و صعب العبور بودن آن با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

  روستای دل که مهد گیوه در استان کردستان و قطب اصلی ساخت این نوع کفش که یکی از صنایع دستی مردم اورامانات در کردستان نامیده شده می باشد و امورات زندگی مردم این روستا با ساخت این نوع صنایع دستی می گذرد و با آن امرار معاش می کنند.

  مردم این روستا برای تهیه ی مواد اولیه و نیاز های روزانه خود مدام در این مسیر در رفت و آمد می باشند و این راه ناهموار را که در فصول بارش غیرقابل تحمل می شوند مدام باید تحمل کنند.

  همین موضوع باعث شده که بسیاری از این اهالی برای رونق شغل خود و این تفکر که شاید در جاهای دیگر دارای درآمد بیشتری باشند به حاشیه شهرهای همجوار مهاجرت کنند امام غافل از اینکه در این شهرها هزینه های بالای اجاره مغازه و سایر هزینه ها گریبان گیرشان خواهد شد.

  یکی دیگر از روستاهایی که مردمانش مدام از این محور ناهموار تردد می کنند مردم شهید پرور روستای حدودآ ۱۱۸ خانواری دله مرز هستند که علارغم اینکه مدرمی مرزدار و غیور بوده و شهدای بسیاری را تقدیم این انقلاب نموده اما مردمی قانع و کم توقع هستند چراکه تا کنون با وعده وعید های مسئولینی که چندیدن بار از این روستا بازدید و چیزی عایدشان نشده اما همچنان صبوری پیشه کرده اند اما این صبر آنها آیا باید عرصه ای برای سوء مدیریت این افراد باشد.

  روستای دیوزناو و شلات مشهور این روستا یکی دیگر از قربانیان جاده ی ناهموار این محور است با وجود اینکه این روستا و روستای همجوارش جولانده دارای جاده ارتباطی دیگری هستند اما این دو مسیر یکی از یکی ناهموارتر و نامناسب تر هستند به طوری که خریداران ماهای های قزل آلا که به این روستا مراجعه می کنند یا نصف قیمت ماهی ها را خریداری می کنند و یا اینکه می روند و دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند.

  در صورتی هم که خود اهالی بخواهند ماهی را به بازار عرضه کنند با هزینه های بالای حمل و نقل و از دست دادن فرصت و زمان و خطرات جاده ای روبرو خواهند شد.

  دی ماه سال گذشته معاون عمرانی استاندار کردستان در جلسه شورای اداری که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد به مردم این شهرستان وعده هایی را در مورد آسفالت جاده های روستایی زیر یک کیلومتر را در سال ۹۵ داده بود دقیقا در جلسه مذکور این وعده یکی از خبر های خوب ایشان برای مردم این شهرستان بود و گفته بود که دیدن زیبائی های شهرستان سروآباد و توسعه گردشگری آن نیاز به جاده های مطلوب دارد. اما شنیدیم کهه وعده سال ۹۵ ایشان به سال ۹۶ موکول شد البته به شرط ….

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.