• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » افراط‌گرایی، آسیای مرکزی و ساختارهایی که حکم کاتالیزور دارند
  کد خبر : 2001589

  افراط‌گرایی، آسیای مرکزی و ساختارهایی که حکم کاتالیزور دارند

  افراط‌گرایی، آسیای مرکزی و ساختارهایی که حکم کاتالیزور دارندReviewed by on Feb 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، آسیای مرکزی اخیرا  به دلیل حضور شهروندانش در حملات تروریستی ترکیه، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. برخی از کارشناسان پیش‌بینی کردند که در این منطقه ممکن…

  افراط‌گرایی، آسیای مرکزی و ساختارهایی که حکم کاتالیزور دارندReviewed by on Feb 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، آسیای مرکزی اخیرا  به دلیل حضور شهروندانش در حملات تروریستی ترکیه، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است.

  برخی از کارشناسان پیش‌بینی کردند که در این منطقه ممکن است گروه‌های هم‌نوا با  «داعش» ظهور پیدا کنند.

  در این راستا، بررسی مسائل مربوط به قاچاق انسان در آسیای مرکزی، استخدام قربانیان آن و همچنین افزایش پیروان داعش در این منطقه مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

  به نظر می‌رسد نشان دادن علل اساسی این مسئله، مهم‌تر از بررسی حقایق نامشخص درباره استخدام و تجارت این افراد است.

  کشورهای آسیای مرکزی از رژیم‌های «نئوپدر سرور» که در آنها کل سیستم اقتصادی و پست‌های پردرآمد دولتی بین گروه‌های اصلی نخبگان تقسیم می‌شوند، تشکیل شده‌اند و سایر افرادی که مشمول این روابط اجتماعی نمی‌شوند، شانسی برای داشتن کار مناسب و تجارت آرام و سود آور ندارند و همچنان فقیر باقی می‌مانند.

  «تالگات مامیرایموف» کارشناس سیاسی قزاق ضمن تجزیه و تحلیل دلایل این پدیده خاطرنشان می‌سازد که این سیستم‌های مدیریتی شرایط مطلوبی را برای رشد قاچاق انسان و فرستادن آنان برای داعش فراهم می‌آورند.

  در تجزیه و تحلیل عوامل اساسی این رویداد می‌توان به موارد مختلفی اشاره کرد.

  چارچوب سیاسی

  سیستم‌های اجتماعی-سیاسی کشورهای منطقه، مبنای اصلی گسترش قاچاق انسان، استخدام قربانیان آن در نیروهای داعش در آسیای مرکزی هستند.

  تقریبا تمام کشورهای آسیای مرکزی دارای رژیم‌های سیاسی ریاستی که توسط یک حاکم خودکامه که منبع اصلی معرفی نخبگان است، مدیریت می‌شوند.

  در این نوع حکومت «صاحب قدرت» حق استفاده از منابع دولتی که پایه و اساس مالکیت خصوصی هستند را فقط به افراد به اصطلاح مطیع خود می‌دهد.

  افراد رده دوم و سوم حکومت نیز افراد تابع خود را که بدون هیچ سوالی اقدامات روسا را اجرا می‌کنند به خدمت می‌گیرند.

  مواضع و رفاه مادی مقامات پاتریمونیال یا حکومت موروثی به حسن نیت صاحب قدرت اصلی بستگی دارد.

  در نتیجه، کل سیستم اقتصادی و پست‌های دولتی پردرآمد در کشورهای آسیای مرکزی بین گروه‌های اصلی نخبگان تقسیم شده‌اند.

  هر یک از این شبکه‌ها به نوبه خود، شامل گروهی از بستگان و خویشاوندان می‌شوند. بنابراین، مردم عادی که مشمول این شبکه‌ها نمی‌شوند، نمی‌توانند یک کار پردرآمد پیدا کرده و به راحتی تجارت کنند.

  بر این اساس، این اقشار اجتماعی به دلیل فقر و عدم امید به زندگی خوب به قربانیان بالقوه و شریکان قاچاق انسان تبدیل می‌شوند. در چنین سیستمی حل و فصل هر گونه مشکلی غیرممکن است.

  این سیستم علی‌رغم لطمه‌ای که به منافع برخی از گروه‌های نخبه مانند روابط متقابل آنها در سراسر آسیای مرکزی وارد می‌آورد، به لطف پشتیبانی یک سازمان بزرگ دولتی، همچنان وجود دارد.

  علاوه بر این، در قرقیزستان و تاجیکستان، بسیاری از نمایندگان دولت، همکاری‌های نزدیکی با جنایتکاران دارند، بنابراین، گاهی اوقات تشخیص مقامات دولتی از جنایتکاران دشوار است.

  در قزاقستان، وضعیت تا حدی متفاوت است. این کشور به دلیل پنهان‌کاری‌های ساختارهای دولتی مربوطه، به مصرف کننده اصلی «تجارت برده» در منطقه تبدیل شده است.

  کارگران مهاجر بومی آسیای مرکزی به استثنای قرقیزستان به عنوان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، می‌توانند در قزاقستان تنها براساس سهمیه اشخاص حقیقی در یک خانه کار کنند.

  بنابراین، مهاجران بومی ازبکستان و تاجیکستان در شرکت‌های ساختمانی به طور غیرقانونی کار می‌کنند.

  در قزاقستان افراد ذینفع می‌توانند با پرداخت هزینه، کارگران ازبک و تاجیک را برای ساخت خانه، فعالیت در مراکز غیر اخلاقی و غیره خریداری کنند.

  در منطقه آسیای مرکزی گروه‌های اجتماعی که به دنبال ترک کشور خود برای فرار از آزار و اذیت و فشار دولت هستند، تحت فشارهای مختلفی قرار دارند.

  در کشورهای آسیای مرکزی با حجاب مبارزه می‌کنند و مقامات تاجیکستان برای افرادی که ریش دارند مالیات تعیین کرده و مردم به زور ریش‌هایشان را می‌زنند، در این کشور بیشتر مردم را به افراط گرایی و تروریسم متهم می‌کنند.

  علاوه بر این، به گفته برخی از کارشناسان، مقامات این کشورها دائما از اتهام افراطی علیه مخالفان استفاده می‌کنند.

  نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی خطرات و تهدیدهای افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه را بزرگنمایی می‌کنند.

  مقامات محلی عمدتا از مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی به عنوان بهانه‌ای برای تشدید کنترل و فشار بر جامعه و مخالفان استفاده می‌کنند.

  این مقامات بارها و بارها پرونده‌هایی به بهانه‌های ساختگی ایجاد کرده و آنها را به پدیده افراط‌گرایی نسبت می‌دهند.

  بنابراین، برای نمایندگان جنبش‌های غیر سنتی اسلامی در منطقه، فضای غیر قابل تحملی ایجاد شده و خیلی‌ از آنان را مجبور به مهاجرت کرده است.

  بدین ترتیب، آنان در ابتدا مانند بسیاری از هموطنان خود، به مهاجران کاری روسیه تبدیل خواهند شد و برخی از آنان از آنجا به صفوف داعش می‌پیوندند.

  برخی از افراد که از منطقه خارج می‌شوند گرفتار داعش شده و برخلاف میل خود در آنجا باقی می‌مانند.

  آنان اغلب فریب استخدام‌کنندگانی را می‌خورند که وعده کار در ترکیه را به آنان می‌دهند اما در نهایت، گروه‌های افراطی آنان را مجبور به مبارزه، کار یا تحمل بردگی جنسی در سوریه می‌کنند.

  برای بسیاری از آنان، دریافت کار خوب و بهبود وضع زندگی‌، از عوامل تعیین‌کننده در تصمیم‌گیری برای پیوستن به صفوف داعش است.

  انتخاب داوطلبانه قربانیان

  در یک سری موارد، قربانیان تجارت برده با فریب، درگیر این فرآیند شده و به دلیل نیاز به یک کار خوب در خارج از کشور مجذوب وعده‌های استخدام‌کنندگان می‌شوند.

  قزاقستان یک مرکز پیشرو در منطقه برای جذب کارگران مهاجری است که آماده انجام هر کاری هستند و اغلب در دام قاچاقچیان انسان که کارگران را به مشتریان مختلف تحویل می‌دهند، می‌افتند.

  با این کارگران در اکثر موارد، مانند برده رفتار می‌شود، در واقع آنها جزء اموال افراد صاحب قدرت هستند.

  برای چنین مهاجرانی، توافق برای بهره‌کشی، اغلب تنها مزیت در مبارزه برای کسب جایگاه‌های شغلی است.

  به عبارت دیگر، کارگران مهاجر در قزاقستان هیچ حقی نداشته و تنها به موفقیت خود و مهارت‌های مختلف‌شان امید دارند.

  برخی از شهروندان ازبکستان که در بازداشت موقت قرار دارند عذاب و ناامیدی شدیدی احساس می‌کنند. آنان به زندگی بهتر، امید داشته و می‌ترسند در مورد چگونگی رفتار پلیس با دیگران صحبت کنند.

  این واقعیت نشان می‌دهد که اغلب توافق برای برده شدن به خاطر ناامیدی، از دست دادن امید به آینده خوب و تمایل به مرگ حتی به خاطر «داعش» روی می‌دهد.

  انحطاط فرهنگی-اجتماعی

  بسیاری از افراد گرفتار بردگی کاری و پیروان داعش محصول عوامل اجتماعی-فرهنگی مانند تبعیض، بحران فرهنگی و اخلاقی جوامع آسیای مرکزی هستند.

  روستاییان مهاجر در شهرهای بزرگ منطقه به دلیل شهرنشینی نادرست، به افراد سربار جامعه، رقیبان بازار کار و مانعی برای زندگی راحت‌تر تبدیل شده‌اند.

  دلیل دیگر، نگرش غیردوستانه بسیاری از شهروندان نسبت به مهاجران روستایی در شهرهاست که روش زندگی روستاییان و رد فرهنگ سنتی از این نگرش‌ها است.

  به همین دلیل، جدا از مسائل مربوط به کنترل جابه‌جایی جمعیت، در قزاقستان نهادی وجود دارد که مهاجران داخلی آسیب‌پذیر را که بودجه‌ای برای خرید مسکن و ثبت قانونی محل اقامت خود ندارند و نمی‌توانند به شهروندانی با حقوق کامل تبدیل شوند را جدا می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.