• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جزئیاتی جدید از همکاری آمریکا و اسرائیل در حمله به تاسیسات ادعایی اتمی سوریه
  کد خبر : 2001565

  جزئیاتی جدید از همکاری آمریکا و اسرائیل در حمله به تاسیسات ادعایی اتمی سوریه

  جزئیاتی جدید از همکاری آمریکا و اسرائیل در حمله به تاسیسات ادعایی اتمی سوریهReviewed by on Feb 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ژنرال «مایکل هِیدن» رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) جزئیات جدیدی را از همکاری و هماهنگی سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» با ایالات متحده جهت…

  جزئیاتی جدید از همکاری آمریکا و اسرائیل در حمله به تاسیسات ادعایی اتمی سوریهReviewed by on Feb 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ژنرال «مایکل هِیدن» رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) جزئیات جدیدی را از همکاری و هماهنگی سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» با ایالات متحده جهت حمله به آنچه «پروژه رآکتور اتمی مخفی» ادعا می‌کنند، آشکار کرد.

  هِیدن در گفت‌وگویی مفصل با خبرنگار روزنامه «یدیعوت آحارونوت» چاپ فلسطین اشغالی با بیان اینکه «مئیر داگان» رئیس پیشین موساد چند ماه در سال ۲۰۰۷ برای مشاوره، بررسی وضعیت و تعیین راهکاری جهت حمله به تاسیساتی که مدعی بود راکتور مخفی اتمی است، به اتاق او در طبقه هفتم ساختمان سیا رفت‌وآمد می‌کرد، گفت: داگان عکس‌هایی را از یک تاسیات محرمانه نشان می‌داد.

  وی با اشاره به اینکه بحث اصلی حول «چگونه آن چیز را بدون آغاز کردن جنگی تمام عیار در خاورمیانه، نابود کرد» می‌چرخید، مدعی شد: «و آن چیز راکتور هسته‌ای سوریه بود که بصورت مخفیانه در دیرالزور ساخته می‌شود… آمریکا و اسرائیل عملیات اطلاعاتی گسترده‌ای را برای آشکار کردن راز تصاویر آغاز کردند…دستگاه‌های اطلاعاتی آن دو به این جمع‌بندی رسیدند که کره‌شمالی در حال تاسیس راکتور هسته‌ای در سوریه، مشابه آنچه که در پیونگ‌یانگ وجود دارد، است تا سلاح اتمی بسازند.»

  در ادامه صحبت‌های هیدن به درخواست داگان از آمریکا جهت اعزام اسکادرانی از بمب‌افکن‌های پنهان‌کار «بی‌2» جهت حمله به راکتور ادعایی اشاره شده است: «مطمئن بودیم اگر آمریکا چنین کاری را انجام دهد، «بشار اسد» (رئیس جمهور سوریه) جنگی تمام عیار را به راه می‌اندازد. اما مشخص شد که داگان درباره خودداری نشان دادن اسد بجای انتقام گرفتن، درست می‌گفت».

  هیدن توضیح می‌دهد: «داگان عکس‌هایی را از این تاسیسات نشان داد که می‌گفت از لپ‌تاپ "ابراهیم عثمان" رئیس وقت کمیسیون انرژی هسته‌ای سوریه در لندن به سرقت برده بودند. ادعاها بر این مسئله که راکتور مذکور در مرحله پیشرفته از ساخت به سر می‌برد تاکید می‌کرد. با اینکه مقامات امنیتی اسرائیل می‌گفتند حتی رئیس وقت ستاد مشترک ارتش سوریه نیز از ساخت این راکتور اطلاعی نداشتند، اما مطلع نشدن اسرائیل از ساخت آن برای چندین سال، شکست آشکار برای دستگاه اطلاعاتی آنها بود.»

  رئیس پیشین سیا با بیان اینکه آمریکا از چند ماه پیش از مطلع شدن رژیم صهیونیستی، از ساخت تاسیساتی مشکوک در دیرالزور آگاه شده بود، افزود: «ایهود اولمرت (نخست وزیر پیشین اسرائیل) یگان عملیات ویژه‌ای را برای جمع‌آوری خاک و آب نزدیکی این راکتور، تا یک مایلی آن اعزام کرد تا مطمئن شود تاسیسات عملیاتی شده یا نه. در کنار بررسی‌های سیا روی عکس‌های ادعایی اسرائیل، کاخ سفید هم جلساتی را با حضور اولمرت جهت یافتن راهکاری برای نابودی راکتور برگزار کرد.»

  در پایان صحبت‌های هِیدن، مشخص شد در حالی که آمریکا هنوز مشغول ارزیابی اعزام بمب‌افکن‌های رادارگریز و پیشرفته «بی‌2» را از پایگاهی در مدیترانه یا خلیج فارس، برای نابودی تاسیسات مذکور بود اما نیروی هوایی رژیم صهیونیستی بدون صبر کردن، در سپتامبر ۲۰۰۷ جنگنده‌هایش را برای بمباران منطقه ارسال کرد.

  علاوه بر اینکه دولت سوریه هنوز هم وجود چنین تاسیساتی را تکذیب می‌کند، بازرسان سازمان ملل نیز مدرکی دال بر فعالیت هسته‌ای در سایت ذکر شده در دیرالزور پیدا نکردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.