• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فائزه هاشمی و گفته های ناصحیح او درباره ائتلاف اسلامی زنان
  کد خبر : 2001252

  فائزه هاشمی و گفته های ناصحیح او درباره ائتلاف اسلامی زنان

  فائزه هاشمی و گفته های ناصحیح او درباره ائتلاف اسلامی زنانReviewed by on Feb 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از زنان خبر؛ توران ولی مراد دبیر ائتلاف اسلامی زنان، نوشت: در خبرها آمد که تعدادی از زنان نماینده ادوار مجلس روز دوشنبه در محل کمسیون اصل ۹۰…

  فائزه هاشمی و گفته های ناصحیح او درباره ائتلاف اسلامی زنانReviewed by on Feb 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از زنان خبر؛ توران ولی مراد دبیر ائتلاف اسلامی زنان، نوشت: در خبرها آمد که تعدادی از زنان نماینده ادوار مجلس روز دوشنبه در محل کمسیون اصل ۹۰ یک نشست داشته اند. فائزه هاشمی در این نشست گفته هایی مرتبط به ائتلاف اسلامی زنان داشته است که بعضی از آنها ناصحیح بوده و لازم است اینجانب به عنوان پایه گذار فکر و ایده، آغاز کننده کار در تلویزیون با برنامه "زنان اهل قلم" و بعد محور اصلی عملیاتی شدن و دبیر این ائتلاف مطالب ناصحیحی را که به ائتلاف نسبت داده می شود، مطرح کنم.

  فائزه هاشمی در نشست ادعا کرده است که "ائتلاف اسلامی زنان که در گذشته میان نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب زن مجلس برگزارمی شد" و گفته است "در آن ائتلاف خانم مرحومه بهروزی و چند نماینده اصولگرا و از این سو نمایندگان اصلاح طلب ". این گفته ها ناصحیح است و اعضای ائتلاف فقط نمایندگان مجلس نبودند.

  ائتلاف اسلامی زنان متشکل بود از اعضایی که جایگاه شان در حوزه زنان تعریف شده بود بی آنکه همه آنها جزء نمایندگان ادوار مجلس باشند. خانم هایی که خودشان دبیرکل حزب بودند، خانم هایی که مسئولیت شاخه زنان احزاب را به عهده داشتند و در واقع حزب خودشان را نمایندگی می کردند، خانم هایی از شورای شهر، خانم هایی که در پست های عالی مدیریتی بوده اند، خانم های در پست های عالی رسانه ای، خانم هایی از اساتید دانشگاهی مطالعات زنان با سابقه بالای کاری و تحقیقاتی از جمله اعضای ائتلاف اسلامی زنان بودند که از نمایندگان ادوار مجلس نبودند.
  نمایندگان ادوار مجلس تنها بخشی از اعضای ائتلاف اسلامی زنان بودند. با این تعریف که ایشان از ائتلاف داده اند ظاهرا ائتلاف را مبتنی بر حضور و دلیل حضور خودشان تعریف کرده اند.

  ایشان نه محور اصلی ائتلاف بوده است و نه دعوت کننده و نه سخنگو بلکه خود ایشان هم به عنوان یک عضو به ائتلاف دعوت می شده اند.

  هر چه را فراموش کرده باشند دفتر خانم ایلشاهی که پایگاه مرکزی نشست ها و افطاری های ائتلاف اسلامی زنان بود را که نباید فراموش کرده باشند. خانم ایلشاهی و خود من که دبیر و هماهنگ کننده بودم وتمامی مستندات از بیانیه ها و نامه ها را نوشته و تنظیم و در عمل پیگیری می کردم تا به نتیجه برسد، همه اعضا را دعوت می کردم و تلاش مجدنا می کردم بر این که ائتلاف اسلامی زنان برقرار باشد، از همه مهمتر سعی در حفظ چارچوب و وفاق ائتلاف داشتم مبنی بر این که ائتلاف به عنوان یک تشکل صنفی که پی گیری مطالبات زنان را عملیاتی می کند و ممانعت مجدانه و پیشگیری از سیاسی شدن و سیاسی کردن و بهره برداری سیاسی از امور زنان؛ ما از نمایندگان ادوار نبودیم.

  ادعای دیگر ناصحیح ایشان در مورد زمان کار ائتلاف است که ایشان مدعی شده است با فوت مرحوم بهروزی کار ائتلاف تمام شد. ایشان گفته است "متاسفانه بعد از فوت خانم بهروزی جلسات ادامه پیدا نکرد." جلسات ائتلاف تا مرداد ۹۲ ادامه داشت و همین نشان می دهد که قطع جلسات به دلیل فوت خانم بهروزی نبود. حتی فائزه هاشمی خود در آخرین جلسه هم حضور داشت و عجیب است که مدعی شده بعد از فوت خانم بهروزی دیگر جلسات ادامه نداشت.

  دلیل قطع جلسات ائتلاف اسلامی زنان در مرداد ۹۲ این بود که خانم های اصلاح طلب ائتلاف به پست و امکانات و فرصت ها دست یافتند. بهره برداری های سیاسی این جریان به اسم "زنان" دوباره به صحنه آمد همان طور که کارنامه عملی خانم های این جریان در این مدت نشان داده است. تا قبل از سال ۹۲ و قبل از دستیابی این بخش از بدنه ائتلاف اسلامی زنان به پست ها و امکانات، اساسنامه و وفاق ائتلاف که پیگیری مطالبات زنان بود و یک "نه" به بهره برداری سیاسی از "امور زنان" بود و همچنان هست حفظ شده بود ولی از آن سال به بعد دوستان اصلاح طلب ائتلاف، ائتلاف را هم همانند "مطالبات زنان" ابزاری برای انجام کارهای سیاسی خود می خواستند که از طرف ائتلاف به آنها این اجازه داده نشد و به همین دلیل بود که اجازه داده نشد تا ائتلاف اسلامی زنان هم ابزار بهره برداری های سیاسی شود.

  فائزه هاشمی گفته است "ما به دنبال ادامه این جلسات بودیم ولی دیگر از سوی طرف مقابل اراده ای برای پیگیری جلسات نبود و دیگر ما جلسات واقعی و مفیدی نداشتیم." این گفته و این ادعا کاملا ناصحیح است. در آخرین جلسه یعنی در مرداد ۹۲ مصوب شد که از طرف ائتلاف برای پی گیری مطالبات زنان با وزرا و مقامات عالی رتبه نشست هایی داشته باشیم. موضوعاتی که باید مطرح می شدند، رابط ها و اعضای دیدار کننده در آن دیدارها هم مشخص شدند. قرار هم بر پی گیری شد. کلیه خانم های اصلاح طلب عضو ائتلاف اسلامی زنان منهای خانم کولایی دیدارهایی را که ترتیب دادند حتی یک نفر از اعضای اصولگرا را از آن دیدارها مطلع نکرده و به آن دیدارها دعوت نکردند.

  به عبارت دیگر به اسم ائتلاف اسلامی زنان وقت ها گرفته شد و دیدارها برقرار گردید ولی دیدار کننده ها از یک جریان خاص سیاسی بودند. عملکرد این سال های این جریان سیاسی نشان داده که همه امکانات و فرصت هایی که به نام زنان از پست ها و امکانات ملی گرفته شده در جهت توان افزایی همان جریان سیاسی خاص بوده است. دقیقا یعنی به نام زنان و به کام تقویت یک جریان سیاسی و این همان مبنایی بوده است که ائتلاف از اساس با آن مخالف بوده و برای مخالفت با آن روند شکل گرفته بود. وقتی اساس کار تغییر می کند خوب بدیهی است که کار متوقف می شود. خانم های جریان ارزشی که با دوستان اصلاح طلب در یک چارچوب و آن هم پی گیری مطالبات زنان منهای هدف بهره برداری های سیاسی به نام زنان با هم ائتلاف کرده بودند همه مخالف بهره برداری سیاسی به نام زنان بوده و همچنان بر همان پیمان هستند و همچنان فعال در صحنه هستند.

  گفته های فائزه هاشمی در ارتباط با زمان توقف کار ائتلاف کاملا ناصحیح است و فعالیت های ائتلاف اسلامی زنان بعد از خانم بهروزی هم همچنان ادامه داشت. بعضی از این فعالیت ها در رسانه ها انعکاس داشته است و بعضی نداشته است. مثلا اعتراض به قانون ازدواج با فرزندخوانده که با نامه من به عنوان دبیر ائتلاف اسلامی زنان و با هماهنگی کمیته حقوقی ائتلاف به معاون حقوقی رئیس جمهور. کلا اعتراض ها به این قانون با نامه ائتلاف شروع شد و در قالب های دیگر ادامه پیدا کرد که با پست گرفتن خانم مولاوردی مسول کمیته حقوقی ائتلاف عملا کار متوقف و بی نتیجه شد.

  از دیگر فعالیت ها نشست های مطبوعاتی ائتلاف بود از جمله نشستی که بعد از خرداد ۹۲ و برای دادن راهبرد به رئیس جمهور منتخب آقای روحانی و مطالبات زنان از ایشان برگزار شد. در آن نشست من از رئیس جمهور خواسته ای مطرح کردم که انعکاس رسانه ای داشت و به نتیجه هم رسید. در آن نشست خواستم که "سخنگوی دولت یک خانم باشد". همین تقاضا در دیداری که از طرف ائتلاف با آقای ظریف وزیر امور خارجه داشتیم مطرح شد که در نهایت سخنگوی وزارت خارجه از میان خانم ها انتخاب شد.

  نشست دیگر مطبوعاتی ائتلاف اسلامی زنان در اعتراض به سهمیه بندی جنسیتی زنان در دانشگاه ها بود. کمیته هنر و ادبیات ائتلاف شرکت فعال در نقد و بررسی فیلم های دهه فجر داشته است برای بررسی نقش و جایگاه زن و خانواده در فیلم های سینمایی و جریان سازی های مرتبط با موضوع. بسیاری دیگر از فعالیت ها ائتلاف از بعد فوت خانم بهروزی بوده است از جمله دیدارهایی که با مقامات مسول سیاسی و مدیریتی و شخصیت های تاثیرگذار بوده است برای پی گیری مطالبات زنان که علاوه است بر نامه ها و بیانیه ها و مصاحبه ها و یادداشت هایی که از طرف اعضا برای پی گیری مطالبات زنان نوشته شد.

  ائتلاف اسلامی زنان مطالبات زنان را از منظر استراتژیک در فرم ها و با استفاده از ابزارهای مختلف ادامه می داد. از جمله کارها نشست های مستمر اعضا برای رسیدن به نقطه نظرهای مشترک و تعیین روش کار و تعیین فعالیت های پیش رو، برگزاری نشست های مطبوعاتی، دیدار با شخصیت های علمی و سیاسی و افراد صاحب پست های عالی سیاسی و مدیریتی جهت پیگیری مطالبات، دادن نامه و بیانیه و یادداشت و انجام مصاحبه در راستای اهداف تعیین شده. همه این فعالیت ها تا پست گرفتن دوستان اصلاح طلب از ائتلاف اسلامی ادامه داشت نه این که با فوت خانم بهروزی قطع شده باشد.

  در پایان به یک نکته دیگر اشاره می شود. به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا "از شصت نفر نماینده ادواری که برای حضور در این مراسم دعوت شده بودند حدود نیمی از آنها در این نشست شرکت کرده بودند." در خبر ایسنا هم آمده بود فائزه هاشمی، شهربانو امانی، اکرم مصوری منش، نیره اخوان، رفعت بیات، الهه کولایی، وحیده و اعظم طالقانی از جمله نمایندگان ادوار حاضر در این نشست بودند. نکته این است که ائتلاف اسلامی زنان بنا را بر حضور مساوی اعضا از دو جناح و جریان سیاسی گذاشته بود. آنچه به دید خبرنگار آمده حکایت از حضور مساوی اعضای جریان های مختلف ندارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.