• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » قضاوت و داوری در خصوص حادثه پلاسکو در صلاحیت دستگاه قضایی است
  کد خبر : 2001036

  قضاوت و داوری در خصوص حادثه پلاسکو در صلاحیت دستگاه قضایی است

  شهردار تهران در ادامه گزارش خود در خصوص حادثه پلاسکو در شورای اسلامی شهر تهران گفت: قضاوت و داوری در این خصوص بر عهده دستگاه قضایی است. به گزارش ایران ویج، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در بخش دیگری از ارائه گزارش حادثه پلاسکو به شورای اسلامی شهر تهران به چند نکته اشاره کرد. وی گفت:…

  ۴۵

  شهردار تهران در ادامه گزارش خود در خصوص حادثه پلاسکو در شورای اسلامی شهر تهران گفت: قضاوت و داوری در این خصوص بر عهده دستگاه قضایی است.

  به گزارش ایران ویج، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در بخش دیگری از ارائه گزارش حادثه پلاسکو به شورای اسلامی شهر تهران به چند نکته اشاره کرد.

  وی گفت: در حوادث رخ داده گاهی عموم مردم نکته‌ای را می‌گویند اما گاهی هم کسانی موضوعی را مطرح می‌کنند که شناخته شده‌اند و طرح برخی مسائل توسط اینگونه افراد حواشی را با خود همراه دارد.

  شهردار تهران در ادامه به موضوع زنده بودن افرادی در زیر آوار ساختمان پلاسکو پرداخت و گفت: براساس عادتی که از دوران دفاع مقدس داشتم پس از رسیدن به محل حادثه پلاسکو توجه داشتم که اول باید حادثه را خوب بشناسیم و بدانیم که تهدیدها و فرصت‌ها در محل حادثه چیست. در بدو ورود به بازدید میدانی از کل حادثه پرداختیم، از جبهه جنوبی و رو به شمال ورود مقدور نبود و در آن آتش و حرارت زیاد امکان دنبال کردن امکان دنبال کردن آن افراد وجود نداشت. برخی می‌گفتند که چرا با هلی‌کوپتر آوار برداشته نمی‌شود، من در آن شرایط چطور توضیح بدهم حداکثر توانی که یک هلی‌کوپتر می‌تواند بلند کند حدود ۲۰ تن است در حالیکه ما در آنجا جرثقیلی با توان ۳۶۰ تن داشتیم و کاری از آن جرثقییل هم بر نمی‌آمد.

  قالیباف سوالی مطرح کرد و پرسید آیا برای آتش‌نشانی هلی‌کوپتر لازم است، حتما لازم است. آیا به سمت تهیه هلیکوپتر برای آتش‌نشانی برویم، حتما برویم اما نه توسط آتش‌نشانی، هلی‌کوپتر باید خلبانی داشته باشد که حداقل ۶ هزار ساعت پرواز داشته باشد حتماً بهترین گزینه برای این موضوع سازمان امداد و نجات و هلال احمر است.

  وی در ادامه تاکید کرد: هلی‌کوپتر برای اطفای این آتش باید واترگان داشته باشد. هلیکوپتر باید می‌توانست در آسمان بایستد و به همان نقطه که آتش هست آب بزند و اینکه آب فله‌ای و از روی ساختمان ریخته شود بی‌فایده بود.

  شهردار تهران برخی حاشیه‌های ایجاد شده در حادثه پلاسکو را موجب بروز فشار روانی برای مدیران بحران دانست و گفت: همسر شهیدی در آنجا بود و به من می‌گفت می‌شود همسرم را بیرون بیاورید.

  قالیباف افزود: در آن شرایط حتی به این فکر می‌کردیم که اگر امکان اسلیم‌ کردن یک نفر وجود دارد فردی را بفرستیم پایین تا احیانا افرادی که پایین زنده مانده‌اند بالا آورد. اما دیدند که حداقل حرارت ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه است و امکان این کار نیست. به برادر شهیدی گفتم اینکه اینجا ایستاده‌ام مثل این است که بچه خودم اینجاست اما پیام آوردند که پیام آمده و گفتند که ما اینجا زنده هستیم و عجله نکنید آب و غذا هست و اینها به ما فشار می‌آورد.

  وی در ادامه صحبت‌هایش به کمک برخی از اقشار مردم اشاره کرد و گفت: افرادی از برخی استان‌ها آمدند. فردی با سابقه ۴۰ سال برشکاری آمده بود و زمانی که برای برشکاری طول می‌داد یک‌سوم دیگران بود. در حادثه پلاسکو از تکنولوژی برش پلاسما و تکنولوژی‌های دیگر استفاده شد.

  شهردار تهران در ادامه تاکید کرد: از دوستان قرارگاه خاتم‌الانبیا هم باید تشکر کرد.

  قالیباف ادامه داد: از همان ساعت اول همه آمدند، در شب اول از برشکاران و مردم ورزقان آمده بودند و گفتند در زلزله ورزقان مردم و شهرداری تهران بودند که به ما کمک کردند، این دسته از مردم با هوابرش و برای کمک به آواربرداری آمده بودند.

  وی تاکید کرد: شنیده‌ام گفته می‌شود که در ۴۸ ساعت اول کار کند بود، یک لحظه هم کار کند نبود.

  شهردار تهران گفت: در سال ۹۳ در شورای شهر تهران برخی ساختمان‌ها را از جمله پلاسکو اسم بردم و تاکید کردم که به آنها اخطار داده شده است. به مستاجر، مالک، وزارت کار و… توسط شهرداری اخطار داده شده بود.

  قالیباف در ادامه به موضوع توجه مدیریت بحران در حوزه حریق و آموزش اشاره کرد و گفت: در همین ساختمان پلاسکو مانور برگزار کردیم، از عزیزان‌مان در پلاسکو چند نوبت دعوت کردیم که آموزش دهیم. آخرین جلسه‌ای که آمدند از ساختمانی که چندصد نفر دائم در آن کار می‌کنند تنها ۱۷ نفر آمدند.

  وی خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: خود شما شاهد بوده‌اید که برای ساختمان علاءالدین هنوز ما داریم دنبال می‌کنیم، آیا برای تمام ساختمان‌ها باید اینطور دنبال کنیم. کاری که در علاءالدین انجام دادیم براساس کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام دادیم. در همین ساختمان علاءالدین برخی رفتند و اخطارهای انجام شده را اصلاح کردند. آتش‌سوزی که شد آتش دیگر به مغازه‌ها منتقل نشد.

  شهردار تهران در ادامه به سازمان آتش‌نشانی و تجهیز آن اشاره کرد و گفت: در خصوص سازمان آتش‌نشانی تهران حدود ۱۹ هزار آتش‌نشان داوطلب داریم که قبل از سال ۸۴ در این خصوص هیچ سابقه‌ای نداشته‌ایم. در حوزه کادر آتش‌نشانی قبل از سال ۸۴، ۲۸۶۵ نیرو داشته است که هم‌اینک ۴ هزار و ۸۸۵ نفر در آتش‌نشانی تهران داریم و همانطور که ایستگاه‌ها رشد کرده‌اند منابع انسانی آتش‌نشانی تهران نیز رشد داشته است.

  قالیباف تصریح کرد: پیش از سال ۸۴ هر ایستگاه ۱۰.۷ کیلومتر مربع را باید پوشش می‌داد که با توسعه ایستگاه‌ها این وسعت به ۶.۳ کیلومتر مربع رسانده شده است.

  وی تاکید کرد:‌ آتش‌نشانی اولویت لحظه‌ای برای شهرداری تهران نبوده و بلکه اولویت روندی شهرداری تهران بوده است.

  شهردار تهران در ادامه صحبت‌های خود به کاهش بروز آتش‌سوزی در سطه شهر تهران در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: حریق خودرویی از ۱۵ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است و حریق ساختمان مسکونی از ۲۱ درصد به ۱۳ درصد کاهش داشته است.

  قالیباف در خصوص کاهش حریق خودرویی گفت: در سال ۸۶ به راننده‌های تاکسی شهر تهران آموزش اطفای حریق داده شد و در تاکسی‌های کفپسول آتش‌نشانی تعبیه شد و از دارندگان تاکسی خواستیم در صورت آتش‌سوزی در سایر خودروها نیز اقدام به اطفای حریق کنند و شارژ کپسول اطفای حریق آنها را خودمان انجام دهیم.

  وی به اختصاص بودجه سازمان آتش‌نشانی تهران هم پرداخت و گفت: از سال ۴۶ تا ۹۴ در حالی که بودجه مصوب آتش‌نشانی ۱۸۵۱ میلیارد تومان بوده است عملکرد مالی این دوره ۲ هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان بوده است. رشد بودجه شهرداری از سال ۹۳ به سال ۹۴، ۸.۶ ۶ درصد افزایش داشته ولی رشد بودجه آتش‌نشانی در این دوره ۳۴ درصد رشد داشته است. در سال ۹۵ بودجه شهرداری نسبت به سال ۹۴ دارای رشد ۳.۸ درصد بوده است که در همین دوره بودجه آتش‌نشانی ۱۵ درصد افزایش داشته است.

  شهردار تهران ادامه داد: در لایحه بودجه سال ۹۶ هم بودجه شهرداری با رشد ۳.۴ درصدی مواجه است که در همین دوره بودجه آتش‌نشانی با ۱۵.۸ درصد رشد پیش‌بینی شده است.

  قالیباف یکی دیگر از مزایای آتش‌نشانی تهران را مرکز آموزش این آتش‌نشانی در صالح‌آباد عنوان کرد : مرکز آموزش آتش‌نشانی در صالح‌آباد جزء مراکز استاندارد دنیا است و امروز جایگاه آتش‌نشانی در سایت جهانی آتش‌نشانی با رشد همراه بوده است.

  وی در ادامه به موضوع مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران پرداخت و سوالی مطرح کرد: گفته می‌شود چرا کسی در جایی هست که آشنایی ندارد؟ قالیباف خود در خصوص شریف‌زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران پاسخ داد ایشان مهندس صنایع است و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک می‌باشد. ۷۵ ماه سابقه فرماندهی در جبهه در بحران‌های مختلف داشته، اعم از حوزه‌های مهندسی و حوزه عملیاتی.

  شهردار تهران با اشاره به اینکه شدیدترین حوزه به حوزه‌های نظامی و آتش‌نشانی است گفت: وی حداقل در دو وزارتخانه چند سال معاون وزیر بوده است و از لحاظ آمادگی جسمانی هم جزء ورزشکاران شناخته‌شده رزمی کشور می‌باشد. چرا می‌گوییم این افراد با مسئولیت‌هایشان آشنایی نداشتند.

  قالیباف در ادامه صحبت‌هایش گفت: نمی‌خواهم بگویم که مسئولیتی بر گردن ما نیست. در حوزه مسئولیت اجتماعی همه ما مسئولیم، من به عنوان یک خدمتگذار از شهرداری تهران به خاطر صبر و متانت و تحملی که مردم و به خصوص خانواده‌ها در این حادثه داشتند تقدی رو تشکر می‌کنم.

  وی ابراز عقیده کرد: معتقدم خیلی در قوانین دچار مشکل نیستیم، اما در حوزه آیین‌نامه‌ها و مصوبه‌ها و ساختارهای غلط و در حوزه اجرایی اشکال جدی داریم و این موضوع در نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مشهود است.

  شهردار تهران تاکید کرد: قرار بوده است ۱.۲ درصد از بودجه کشور در حوزه پیشگیری بحران هزینه شود. این مبلغ در کجا هزینه شده است، در مدیریت بحران خود مدیریت بحران دچار بحران است، بله آنجا که باید عذرخواهی کنیم و از مردم حلالیت بطلبیم به خاطر اینگونه مسائل است نه به خاطر پلاسکو.

  قالیباف ادامه داد: الان گروه‌های مختلف جمع شدند که موضوع را بررسی کنند و هر کدام یک وظیفه‌ای دارند و من معتقدم محوریت این کار باید در شورای شهر تهران باشد.

  وی تاکید کرد: در خصوص حادثه پلاسکو قضاوت و داوری نه در صلاحیت گروه‌های ملی و نه ما و نه مجلس است و براساس قانون قضاوت و داوری برعهده دستگاه قضایی است و اگر به دنبال اصلاح فرایندها و پیشگیری هم هستیم با تعدد در بررسی‌ها و عجله این کار عملی نیست.

  منبع: تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.