• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ۸۰ هزار هکتار از باغات مرکبات مازندران براثر سرما خسارت دیدند
  کد خبر : 2000717

  ۸۰ هزار هکتار از باغات مرکبات مازندران براثر سرما خسارت دیدند

  ۸۰ هزار هکتار از باغات مرکبات مازندران براثر سرما خسارت دیدندReviewed by on Feb 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار صبح یکشنبه در هفدهمین همایش ملی برنج با اشاره به اهمیت تغییر آب‌وهوا و توجه ویژه به آن، یادآور شد: در ابتدای آذرماه سال جاری شاهد سرمای هوای…

  ۸۰ هزار هکتار از باغات مرکبات مازندران براثر سرما خسارت دیدندReviewed by on Feb 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار صبح یکشنبه در هفدهمین همایش ملی برنج با اشاره به اهمیت تغییر آب‌وهوا و توجه ویژه به آن، یادآور شد: در ابتدای آذرماه سال جاری شاهد سرمای هوای منفی پنج درجه در جلگه‌های مازندران بوده‌ایم که بیش از ۸۰ هزار هکتار از مرکبات روی درختان آسیب جدی دیده که همین امر هشداری جدی بوده است.

  وی بابیان اینکه، سیاست کنترل واردات و توزیع همواره باید در دستور کار باشد، افزود: ما تاکنون مشکل دغدغه فروش برنج طارم نداشتیم اما در سال ۹۲ با ایجاد دامپینگ و باوجود تمام زحمات برنج‌کاران مسائلی رخ دادکه با اخذ مصوبه از دولت و باقیمت توافقی وارد بازار شدیم و در طی این سه سال ما پیگیر این موضوع بوده‌ایم.

  استاندار مازندران با اشاره به مسئله امنیت غذایی گفت: با توجه به تهدیداتی که ما در سطح جهانی داریم و محدودیت کشت برنج در نقاط مختلف جهان و بهبود زندگی مردم پس از انقلاب و تغییر ذائقه مردم به برنج باید این محصول به‌عنوان دومین محصول استراتژیک کشور مدنظر قرار گیرد.

  وی با تأکید بر اتمام سدهای نیمه‌تمام استان گفت: ۹/۶ میلیارد مترمکعب آب سطحی و زیرزمینی در استان داریم و برای مهار این آب در استان که نقش مهم در کشاورزی کشور دارد باید پَروَنجا جدیدی بازگردد و این امر اولویت اول کشور باشد.

  وی گفت: سطح زیر کشت برنج در استان مازندران حدود ۲۱۰ هزار هکتار است که علی‌رغم همه کمبودها در رابطه با تأمین نهاده‌ها و وجود مشکلات به‌عنوان کشت اول و دوم است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ماندابی است که امکان کشت دوباره ندارد.

  وی بابیان اینکه باید به ساختار بخش کشاورزی نیز توجه شود و دولت نباید در همه کارها نباید درگیر شود، افزود: در ترویج تحقیقات نیز باید بخش خصوصی وارد شود ووجود اختیار در یکجا و نیروها در جای دیگر نمی‌توان به لحاظ ساختاری آن‌ها را فعال کرد، ازاین‌رو برای تحرک بیشتر باید یک سری تغییرات ساختاری صورت گیرد

  فلاح گفت: حدود هشت درصد مردم استان در روستا زندگی می‌کنند و شرایط روستا و شهرها زیاد متفاوت نیست و اگر برخی زیرساخت‌ها فراهم گردد، زندگی در روستاها به نسبت شهرها راحت‌تر است و باید روستاها حفظ گردد.

  وی با اشاره به اینکه تغییر کاربری در استان کنترل‌شده افزود: این کنترل موقتی است و همواره نمی‌توان این نوع مدیریت را ادامه داد و باید مزیت‌هایی را ایجاد کرد که کشاورزان و روستاییان احساس کند که کشاورزی برای آن‌ها باصرفه است.

  وی در رابطه بازار گفت: ما نباید کشاورز را رها کنیم و واردات جمعی انجام دهیم و مشوق‌هایی که در واردات وجود دارد در بخش تولید و کشاورزی نیست.

  استاندار مازندران گفت: ضمن اینکه افراد در بخش کشاورزی بسیار فعال‌اند اما همچنان مسائلی وجود دارد و اگر سیاست بخش کشاورزی مازندران کنترل شود، پنجاه‌درصد از واردات مازندران کاهش می‌یابد و اگر سیاست محصول گندم برای برنج نیز اعمال شود در برنج خودکفا خواهیم شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.