• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » زمین‌های قزاقستان سکوی پرش «پکن» به بازار جهانی غلات
  کد خبر : 2000715

  زمین‌های قزاقستان سکوی پرش «پکن» به بازار جهانی غلات

  زمین‌های قزاقستان سکوی پرش «پکن» به بازار جهانی غلاتReviewed by on Feb 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیزاویسیمایا گازیتا» در شماره اخیر خود نوشت: چین با در اختیار گرفتن زمین‌های قزاقستان می‌خواهد دهلیز غلات خاص خود را در آسیای مرکزی ایجاد کند. این دهلیز سالانه توان صادرات…

  زمین‌های قزاقستان سکوی پرش «پکن» به بازار جهانی غلاتReviewed by on Feb 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیزاویسیمایا گازیتا» در شماره اخیر خود نوشت: چین با در اختیار گرفتن زمین‌های قزاقستان می‌خواهد دهلیز غلات خاص خود را در آسیای مرکزی ایجاد کند.

  این دهلیز سالانه توان صادرات ۱۶۰ میلیون تن غلات قزاقستان به آفریقا، آسیا و چین را دارد و در صورت ایجاد آن تولیدکنندگان غلات «آستانه» نقش بزرگی در این طرح بازی خواهند کرد.

  در حال حاضر در آسیای مرکزی ۳۸ میلیون هکتار زمین‌های زراعی وجود دارد که ۲۸ میلیون هکتار یا ۷۴ درصد آنها به قزاقستان تعلق دارند.

  علاوه بر این در آینده مساحت کل زمین‌های قابل کشت در آسیای مرکزی تا ۶۰ میلیون هکتار افزایش می‌یابد.

  چین با در اختیار گرفتن زمین‌های قزاقستان و تحقق برنامه‌های خود، بازار جهانی غلات را آشفته خواهد کرد.

  حداکثر صادرات غلات از روسیه در حدود ۳۷.۵ میلیون تن است و چین قصد دارد صادرات خود را به بازار جهانی ۴ برابر افزایش دهد.

  اگر این طرح چینی اجرا شود روسیه باید برنامه‌های توسعه کشاورزی خود را مجددا بررسی کند زیرا در بازار جهانی قیمت غلات سقوط خواهد کرد و صادرات غلات از مسکو به خارج با ورشکستگی مواجه خواهد شد.

  اگر چین به قزاقستان ۲ برابر بیشتر از روسیه غلات صادر کند، چه اتفاقی برای درآمد ناشی از صادرات غلات در روسیه رخ خواهد داد؟ 

  تولید ۱۶۰ میلیون تن غلات در یک سال می‌تواند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت غلات را پایین آورد.

  تولید جهانی غلات به طور متوسط در سال ۱.۳ درصد افزایش می‌یابد، در حالی که جمعیت جهان ۱.۱۲ درصد افزایش دارد، یعنی در حال حاضر هنوز در مورد کمبود ۱۶۰ میلیون تن غله در جهان سخنانی مطرح می‌شود.

  به احتمال زیاد طرح «دهلیز غلات» چین در حال حاضر اجرایی نخواهد شد و آمریکا برای جلوگیری از این طرح دولت‌های ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و تاجیکستان را تحت فشار قرار خواهد داد.

  افزایش تولید غلات در آسیای مرکزی توسط چین در حالی مطرح می‌شود که این منطقه با کمبود شدید آب و مسایل اختلاف برانگیز آبی روبرو است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.