• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار خودرو , اقتصاد داخلی , اقتصادی » تفاوت امنیت خودروها در ۲ دهه گذشته! (+فیلم)
  کد خبر : 2000605

  تفاوت امنیت خودروها در ۲ دهه گذشته! (+فیلم)

  تفاوت امنیت خودروها در ۲ دهه گذشته! (+فیلم)Reviewed by Aryan♥ on Feb 5Rating: خودروها هر سال کمی امن‌تر از سال قبل ارائه می‌شوند. نگاهی دقیق به دو دهه گذشته حکایت از مجموعه پیشرفت‌های کوچک اما ملموس دارد. به گزارش ایران ویج به نقل از گروه خودروی عصر ایران به نقل از “ویرد”، سازمان برنامه ارزیابی…

  تفاوت امنیت خودروها در ۲ دهه گذشته! (+فیلم)Reviewed by Aryan♥ on Feb 5Rating:

  خودروها هر سال کمی امن‌تر از سال قبل ارائه می‌شوند. نگاهی دقیق به دو دهه گذشته حکایت از مجموعه پیشرفت‌های کوچک اما ملموس دارد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه خودروی عصر ایران به نقل از “ویرد”، سازمان برنامه ارزیابی خودروهای جدید در اروپا، آزمایش خودروهای ۲۰ سال گذشته را در یک هفته آغاز کرد. در این آزمایش یک روور ۱۰۰ مدل ۱۹۹۷ و همتای مدرنش مورد بررسی قرار گرفتند. هوندا جاز که در آمریکا با نام فیت شناخته می‌شود در قالب همتای مدرن روور ظاهر شد . این خودروها با سرعت ۶۴ کیلومتر بر ساعت با یک مانع فلزی برخورد کردند. نتایج این آزمایش مهیج و قابل بررسی است.

  روور متعلق به دهه‌های قدیمی در حفاظت از سرنشینان بسیار بد عمل کرد. مسلما این خودرو از ایربگ بهره می‌برد، اما تست تصادف نشان داد که کیسه‌های هوای درون خودرو به سختی و با ضعف بسیار از لغزیدن راننده ممانعت کردند. در هنگام حرکت ضربه ناشی از محفظه موتور به ناحیه پای مسافران نیز منتقل شده.از طرفی خم شدن درها و چرخش آنها سختی‌های زیادی را برای گروه‌های امداد و نجات به منظور ورود به خودرو ایجاد کرد.

  شرایط ادمک‌ها در هوندا بسیار بهتر بود. با اینکه تست یک تصادف پیچیده‌ را نشان می‌دهد، کیسه‌های هوا جانبی یا پرده‌ای، تکیه‌گاه کمکی خوبی برای حفظ راننده محسوب شدند. از طرفی ساختارهای فلزی به دور سرنشین پیله کرده و شکل بدنی آدمک‌ها را حفظ کرد. فشار ناشی از ضربه تصادف روی سر آدمک‌ها نیز زیاد بود.

  نتیجه آزمایش مشابهی در آمریکا بسیار عجیب‌تر بود. موسسه بیمه و امنیت بزرگراهی آمریکا (IIHS)تصویر دراماتیک‌تری از تحول خودروهای امروزی و خودروهای دهه‌های گذشته را ارائه کرد. در این تست یک مدل ۱۹۵۹ شورلت بلایر و یک مدل مالیبو ساخت ۲۰۰۹ با یکدیگر برخورد کردند. در این تست تصادف خودروی جدید اثر ضربه را به شکلی مدرن روی سطح بدنه توزیع کرد. برخلاف مدل بل‌ابر ادمک درون مالیبو بین تکیهگاه صندلی و کیسه‌های هوا مصون ماند.

  نیازی به گفتن نیست که آمار مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات به شکل قابل ملاحظه‌ای در ۲۰ سال گذشته کاهش یافته است. در آمریکا آمار مرگ‌و میر ناشی از تصادفات به ازای هر ۱۶۰ میلیون کیلومتر از شاخص ۱.۷۳ در سال ۱۹۹۴ به ۱.۰۸ در سال ۲۰۱۴ کاهش نشان می‌دهد. توسعه ساختاری و ارتقای فناوری مانند کیسه‌های هوا به تنهایی می توانند جان‌های بسیاری را نجات دهند. برای حذف کامل تلفات ترافیکی، خودروسازها به دنبال استفاده ازویژگی‌های خودران‌ها و بهره‌گیری از قابلیت‌های کاراتر برای به حداقل رساندن خطاهای انسانی هستند. هدف خودروسازان در ابتدا ساخت خودروهای امن‌تر و در قدم بعد ممانعت از ایجاد تصادف است.

  برخی از ویژگی‌های خودران‌ها درچندسال آینده در طیفی گسترده از راه می‌رسند. به عنوان مثال سامانه‌های ترمز خودکار در مواقع اضطراری تا سال ۲۰۲۲ روی تمام خودروهای جدید در آمریکا به عنوان گزینه استاندارد قرار خواهند گرفت. البته گزینه‌های دیگری نیز رانندگان را امن‌تر خواهند کرد. در ماه گذشته، انجمن امنیت ترافیکی بزرگراه‌های آمریکا به این نتیجه دست یافت که خودروهای تسلا با فناوری “اتواستیر” قادر به کاهش ۴۰ درصدی تصادفات در این مدل‌هاست.

  احتمالا روزی از راه خواهد رسید که آزمایسش‌های برخورد منسوخ خواهند شد و تا آن زمان ما با پیشرفت تدریجی در سلامت خودروها روبه‌رو هستیم. البته شاسی‌های ارتقاء یافته یا الگوریتیم تشخیص راندن بین خطوط نیز مرتبا در حال ارتقاء هستند.


  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.