• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفر قریب‌الوقوع «پوتین» به بیشکک با انتخابات آتی قرقیزستان مرتبط است
  کد خبر : 2000581

  سفر قریب‌الوقوع «پوتین» به بیشکک با انتخابات آتی قرقیزستان مرتبط است

  سفر قریب‌الوقوع «پوتین» به بیشکک با انتخابات آتی قرقیزستان مرتبط استReviewed by on Feb 5Rating: «مارس ساریف» کارشناس سیاسی آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، سفر قریب الوقوع «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «بیشکک» را با توجه به برگزاری انتخابات آتی ریاست جمهوری قرقیزستان مهم ارزیابی کرد. ساریف گفت: بررسی…

  سفر قریب‌الوقوع «پوتین» به بیشکک با انتخابات آتی قرقیزستان مرتبط استReviewed by on Feb 5Rating:

  «مارس ساریف» کارشناس سیاسی آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، سفر قریب الوقوع «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «بیشکک» را با توجه به برگزاری انتخابات آتی ریاست جمهوری قرقیزستان مهم ارزیابی کرد.

  ساریف گفت: بررسی روابط دوجانبه و منطقه‌ای و همچنین موضوع ریاست دوره‌ای قرقیزستان در اتحاد اقتصادی اوراسیا از اصلی‌ترین محورهای مذاکرات پوتین با «الماس بیک آتامبایف» و سایر مقامات عالی قرقیز خواهد بود.

  با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان در سال جاری میلادی، برای مسکو انتخابات و چگونگی خط مشی سیاسی رهبر بعدی این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین بدون تردید این موضوع نیز مورد توجه جدی پوتین قرار خواهد گرفت.

  وی ادامه داد: حتی برخی از رسانه‌های گروهی قرقیزستان معتقدند که با بازدید پوتین از بیشکک مبارزات سیاسی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور آغاز خواهد شد.

  این احتمال نیز می‌رود که رئیس جمهور روسیه با حضور در بیشکک کاندید مورد نظر «کرملین» را انتخاب خواهد کرد.

  این کارشناس مسائل منطقه برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قرقیزستان را بعید ندانست و اظهار داشت: در حال حاضر سیستم سیاسی قرقیزستان با برخی چالش‌های جدی رو به رو شده و رقابت بین نخبگان سیاسی و منطقه‌ای نیز شدت گرفته است.

  وی افزود: به همین دلیل است که در فضای داخلی کشور شاهد جنگ‌های به اصطلاح اطلاعاتی هستیم. شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی که قصد ورود به مبارزات انتخاباتی با هدف در اختیار گرفتن قدرت را دارند، با استفاده از رسانه‌ها و سایر فن‌آوری‌های جدید اطلاعاتی علیه یکدیگر اقدام می‌کنند.

  ساریف با بیان اینکه فضای باز سیاسی قرقیزستان نقش بازیگران داخلی را برجسته کرده، افزود: بدون تردید سرنوشت انتخابات در داخل قرقیزستان تعیین خواهد شد ولی نقش عوامل خارجی نیز مهم و تاثیرگذار است.

  این کارشناس مسائل منطقه ادامه دارد: در این راستا روسیه در قیاس با سایر طرف‌های خارجی هنوز هم از موقعیت بهتری برخوردار است که بدون تردید کرملین از این موضوع در رابطه با انتخابات آتی ریاست جمهوری قرقیزستان بهره‌برداری خواهد کرد به خصوص اینکه وضعیت اقتصادی کشور چندان مناسب نبوده و نیاز به حمایت‌های مالی خارجی دارد.

  وی افزود: روند تحولات قرقیزستان به گونه‌ای است که احتمالا شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام خواهیم بود بنابراین از همین حالا می‌توان فهرستی از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری را در نظر گرفت اما نامزدهای اصلی بیش از ۳ یا ۴ نفر نخواهند بود.

  ساریف در پاسخ به این پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس که مسکو از چه نامزدهای احتمالی حمایت خواهد کرد، گفت: به نظر من شخصیت‌هایی که به عنوان نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری مورد توجه مسکو قرار دارند «تیمور ساری اف» نخست وزیر پیشین و رئیس حزب «آق شمقار»، «تیموربیک جمعه قادراف» دبیر شورای دفاع قرقیزستان و احتمالا «آموربیک بابانف» نخست وزیر پیشین و رئیس حزب «ریسپوبلیکا آته ژورت» خواهند بود.

  وی ادامه داد: در رابطه با بابانف باید گفت که از همین حالا علیه وی تبلیغات منفی شروع شده و موضوع به این بر می‌گردد که در قرقیزستان تمایلات ملی گرایانه بسیار قوی بوده و به این دلیل که بابانف به اصطلاح «نیمه قرقیز» می‌باشد و مادر وی غیر قرقیز است، با مخالفت ملی گرایان روبه‌رو است.

  به گفته ساریف، طی ماه‌های اخیر برخی از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان به مسکو سفر کردند تا بلکه موفق به جلب حمایت‌های کرملین شوند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.