• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار خودرو , حوادث » دومینوی شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های اصفهان
  کد خبر : 1999983

  دومینوی شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های اصفهان

  دومینوی شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های اصفهانReviewed by Aryan♥ on Feb 4Rating: خبرگزاری مهر، گروه استان ها – عاطفه قلعریز: از حدود سه هفته پیش شاهد شیوع روز افزون بیماری فوق حاد پرندگان در سطح استان بودیم به طوری که تاکنون شهرستان های خمینی‌شهر، کاشان، گلپایگان، نجف آباد، خوانسار ، دهاقان و…

  دومینوی شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های اصفهانReviewed by Aryan♥ on Feb 4Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه استان ها – عاطفه قلعریز: از حدود سه هفته پیش شاهد شیوع روز افزون بیماری فوق حاد پرندگان در سطح استان بودیم به طوری که تاکنون شهرستان های خمینی‌شهر، کاشان، گلپایگان، نجف آباد، خوانسار ، دهاقان و روستای جرقویه درگیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شده است.

  رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به حساسیت بیشتر برخی شهرستان های استان همچون کاشان و گلپایگان به مهر گفت: به منظور تشدید اقدامات بهداشتی قرنطینه ای با هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی و سایر مسئولین ذی ربط در استان و شهرستانهای کاشان و گلپایگان اقدام به راه اندازی اکیپ های سیار قرنطینه در این دو شهرستان شد.

  منصور کیمیایی با بیان اینکه  این اکیپ ها با استقرار و گشت زنی در محورهای مواصلاتی بین استانی بر تردد خودروهای یاد شده به خصوص خودروهای حامل پرندگان، کود مرغی و سایر فرآورده های مرتبط نظارت دارند، اظهار داشت: از تردد خودروهای فاقد گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای حمل جلوگیری و مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهیم کرد.

  وی گفت: کنترل تردد خودروهای حمل دام و طیور و فرآورده های خام دامی در شهرستان های مختلف استان را در دستور کار قرار دادیم.

  رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان عنوان کرد: با توجه به گستردگی استان اصفهان و حجم وسیع و روز افزون حمل و نقل دام زنده و فرآورده های خام دامی در کشور و لزوم پیشگیری از سرایت بیماری های واگیر دام وطیور و حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور و نهایتا ارتقاء بهداشت عمومی جامعه بیش از پیش کنترل آنفلوانزای در این استان احساس می‌شود.

  تمام شهرهای هم مرز و اطراف اصفهان درگیر بیماری آنفلوانزای پرندگان شده است بنابراین این مسئله سختی کار را در این استان افزایش داده است چراکه امکان تشدید شدن روند بیماری در این استان وجود دارد

  وی بیان داشت: به منظور کنترل آنفلوانزای فوق حادد پرندگان، کلاس‌های آموزشی در رابطه با بیماری مذکور و ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای سازمان دامپزشکی در هشت منطقه در سطح استان برگزار و حدود ۳۰۰ نفر از پرسنل مرتبط در ۲۴ شهرستان استان آموزش های مربوطه را فرا گرفتند.

  ۵۷۰ هزار طیور مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شدند

  با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، بزرگترین مجتمع مرغداری استان نیز به تعطیلی کشیده شد و بیش از نیم میلیون مرغ تخم گذار، آلوده و تلف شدند که به خارج از شرکت انتقال یافت.

  اگر تا قبل از درگیری بزرگترین مجتمع مرغداری استان در اشترجان فلاورجان تعداد طیور مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر می‌رسید اما با درگیری شدن این مجتمع ، ۵۸۰ هزار طیور معدوم شدند.

  معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان در ارتباط با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به مهر گفت: در حال حاضر بالغ بر ۵۸۰ هزار طیور مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شدند.

  امیرحسین، افیونی با بیان اینکه اصفهان دوازدهمین استان در کشور بود که درگیر این بیماری شد، ادامه داد: از بین ۱۴ استانی که در سطح کشور با این بیماری درگیر شدند اصفهان دوازدهمین استان است.

  وی اضافه کرد: خمینی شهر، فلاورجان، نجف آباد، جرقویه و دهاقان از شهرستان‌هایی است که با این بیماری درگیر شده است.

  تمام شهرهای هم مرز اصفهان مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

  با توجه به اظهارات مدیر کل دامپزشکی اصفهان در این خصوص که در زمان حاضر تمام شهرهای هم مرز و اطراف اصفهان درگیر بیماری آنفلوانزای پرندگان شده است بنابراین این مسئله سختی کار را در این استان افزایش داده است چراکه امکان تشدید شدن روند بیماری در این استان وجود دارد.

  مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در ارتباط با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: ۲۴ دی ماه نخستین مورد گزارش شده مبتلا به ویروس H۵N۸ در استان اصفهان در بخش محمدآباد جرقویه در طیور روستایی و در یک خانه توسط کارشناسان دامپزشکی تشخیص داده شد که پس از آن اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای برای مقابله انجام گرفت؛ تاکنون موارد دیگری در ۶ شهرستان استان گزارش و اقدامات لازم انجام شده است.

  در استان اصفهان ۲۴ میلیون قطعه طیور در بخش صنعتی وجود دارد که بیشتر نگرانی ما هم از این بخش است

  وی با بیان این که هرجایی بیماری شناسایی شود به نام کانون شناخته می‌شود تصریح کرد: نجف‌آباد و بوئین و میانداشت از شهرستان‌های کانون بیماری هستند و قابل توجه این که نظارت دامپزشکی تا آنجا دقیق و حساس دنبال می‌شود که تنها موردی که در بوئین و میاندشت گزارش شده در یک روستای بسیار دور در یک خانه ۴ پرنده وجود داشت که یکی از آن‌ها مبتلا بود که توسط کارشناسان دامپزشکی شناسایی شد.

  موحدی در خصوص میزان شیوع بیماری در بین پرندگان گفت: در استان اصفهان ۲۴ میلیون قطعه طیور در بخش صنعتی وجود دارد که بیشتر نگرانی ما هم از این بخش است، عدد مبتلایان در مرغ‌های محلی و خانگی ناچیز بوده و در این بخش با رعایت اقدامات بهداشتی جای نگرانی نیست.

  وی افزود: در این راستا، در واحد صنعتی سیمرغ اشترجان فلاورجان چند مورد تلفات گزارش شده بود که پس از نمونه‌گیری و مثبت بودن نتیجه، وجود بیماری در این واحد تأیید شد؛ پس از تائید وجود بیماری قرنطینه سازی انجام گرفته و ۵۱۰ هزار مرغ تخم‌گذار این واحد با انجام سلسله اقداماتی معدوم می‌شود.

  مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در پاسخ به این سؤال که خسارت متحمل شده واحدها به چه صورت جبران می‌شود، بیان داشت: تقریباً همه واحدهای مرغداری صنعتی بیمه هستند و در زمینه پرداخت خسارت مشکل خاصی نداریم.

  وی همچنین با اشاره به تلاش تمامی همکاران گفت: امسال نیز دقیقا دو ماه پس از گزارش اولین کانون در برابر ویروس مقاومت کردیم اما متاسفانه ماهیت ویروس اجازه مقاومت بیشتر را نداد. با این وجود بسیاری از شهرهای هم مرز ما با استان های درگیر با مراقبت های ویژه درگیر نشده و فعالیت ها ادامه دارد.

  موحدی بیان داشت: تاکنون هیچ مورد از ابتلای انسان به آنفلوآنزای فوق حادپرندگان تاکنون نداشتیم.

  اما با وجود همه اظهارات برای ایجاد آرامش در جو عمومی در خصوص این بیماری، مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان چند روز پیش و در گفت و گو با مهر از قرنطینه ۱۴ روزه روستای همت آباد نجف آباد خبر داد و گفت: این تنها روستایی در استان است که قرنطینه شده که آن هم به خاطر عدم سرایت به روستاهای کناری آن بوده است.

  وی با بیان اینکه روستای همت آباد به دلیل اینکه طیور بومی آن مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شده است، به طور کامل قرنطینه شد، ادامه داد: این روستا به مدت ۲۱ روز در قرنطینه خواهد بود.

  در شرایطی که دومینوی شیوع آنفلوانزای پرندگان، شهرستان های استان اصفهان را یکی پس از دیگری درنوردیده است و در این مدت کوتاه بسیاری از مرغ‌ها و طیور تلف شد اما جهاد کشاورزی استان و اداره کل دامپزشکی اصفهان مدعی هستند که مردم هیچ نگرانی از خرید مرغ و تخم مرغ نداشته باشند و تمام این محصولات در بازار سالم است.

  البته در این میان جهاد کشاورزی اصفهان ادعا دارد که در سطح بازار با کاهش مرغ و تخم مرغ مواجه نیستیم و این در حالی است که آنفلوآنزای فوق حادپرندگان بهانه‌ به دست بازاریان داده است که با وجود عدم کاهش عرضه مرغ و تخم مرغ در بازار، قیمت آن این اقلام را افزایش دهند که البته جهاد کشاورزی این جهش نرخ را مربوط به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و فرارسیدن سال نو می داند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.