• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پرده ها از چهره بزک کرده آمریکا می افتد/ ضرورت خروج دستگاه دیپلماسی از انفعال و خوش بینی
  کد خبر : 1999903

  پرده ها از چهره بزک کرده آمریکا می افتد/ ضرورت خروج دستگاه دیپلماسی از انفعال و خوش بینی

  پرده ها از چهره بزک کرده آمریکا می افتد/ ضرورت خروج دستگاه دیپلماسی از انفعال و خوش بینیReviewed by on Feb 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «تیتریک»، بعد از صدور فرمان اجرایی برای محدود کردن سفر اتباع مسلمان به خاک آمریکا طی روزهای اخیر…

  پرده ها از چهره بزک کرده آمریکا می افتد/ ضرورت خروج دستگاه دیپلماسی از انفعال و خوش بینیReviewed by on Feb 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «تیتریک»، بعد از صدور فرمان اجرایی برای محدود کردن سفر اتباع مسلمان به خاک آمریکا طی روزهای اخیر چند پیام بسیار قابل تامل از کاخ سفید برای تهران صادر شد.

  ترامپ روز پنج‌شنبه در صفحه شبکه مجازی خود با وحشتناک خواندن برجام گفت: "ایران نفس‌های آخرش را می‌کشید و در آستانه فروپاشی بود تا اینکه امریکا به میان آمد و با توافق هسته‌ای به این کشور زندگی دوباره‌ای بخشید؛ ۱۵۰ میلیارد دلار."

  وی با انتشار پیام دیگری با انتقاد از موضع باراک اوباما در مقابل ایران، افزود: "ایران در حال بازی کردن با آتش است. ایرانی‌ها از مهربانی‌هایی که رئیس‌جمهور اوباما در قبال آنها داشت، قدردانی نمی‌کنند. اما من چنین نیستم"!

  و مدعی شد: "ایران باید به خاطر این توافق وحشتناک از امریکا سپاسگزار می‌بود. ما این کشور را از بابت شلیک موشک بالستیک رسماً تحت نظر قرار می‌دهیم."

  در کنار این اظهارات برنامه ریزی شده وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم ۱۳ نفر و ۱۲ شرکت حقوقی رو نمایی کرد و ادعا شد که در کنگره نیز برنامه های جدید برای تحریم جدید ایران در راه است که حتی می تواند منجر به حمله نظامی شود.

  ترامپ در اظهاراتی صراحتاً اعلام کرد که هیچ گزینه ای از روی میز کاخ سفید برای ایران حذف نشده و همه گزینه ای روی میز است.

  چند نکته درباره این اتفاقات لازم به ذکر است:

  ۱- بسیار بعید است که دولت و مجموعه تصمیم گیری در آمریکا به این سرعت و در حالی که هنوز تعدادی از وزرا و اعضای کابینه تایید کنگره را نگرفته اند، به جمع بندی درباره ایران و سیاست های خود با ایران رسیده باشند، بر این اساس تحلیلی وجود دارد که این رفتار تیم حاکمه جدید آمریکا را برای سنجش و محک زدن ایران می دانند و معتقد اند این گونه تحرکات برای شناخت حریف و عکس العمل او خواهد بود.

  ۲- دیدگاه دیگری در این باره می گوید که ترامپ برنامه مفصل خود را برای مقابله با ایران و مقاومت در منطقه آغاز کرده و اتفاقات اخیر ابتدای راه است و ادامه خواهد داشت.

  ۳- نکته دیگری که مطرح است این است که بعد از فرمان اجرایی ترامپ برای محدودیت سفر و صدور ویزا برای مسلمان هفت کشور، موجی گسترده ای از اعتراضات و انتقادات به وی آغاز شد و ترامپ برای اینکه افکار را منحرف کند و نقطه فشار بر خود را کاهش دهد سعی دارد اذهان را به سمت ایران و تروریسم و برنامه موشکی معطوف کند.

  اما با این وجود نتایجی هم از هر تحلیل در این باره می توان داشت. این اقدامات قطعاً برای عده ای در داخل که به دنبال بزک کردن چهره آمریکا و نفی دشمنی ریشه دار او بودند بسیار ناگوار است، چرا که مهر تاییدی بر حقد و کینه افسار گسیخته همه سیاست مداران آمریکایی است و نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که دشمنی اینها ادامه دارد و فقط پرده از روی آن برداشته شده و علنی تر شده است.

  از طرفی این ضرورت که تصمیم گیران و مسئولین کشور در چنین وضعیتی حتماً باید از موضع انفعالی چند سال اخیر خود دست کشیده و به سمت عمل متقابل بروند نیز انکار ناپذیر است، با شرایطی که دولت جدید در حال آزمون و خطاست و یا به دنبال یک برنامه مفصل برای تقابل است، ضعف، انفعال و خوش بینی می تواند خسارت بسیار ناگواری بر کشور وارد کند و حتی احتمال جنگ را نیز بالا ببرد.

  شاید سیاستی که امروز بتوان آنرا پیگیری نمود و حداکثر استفاده را از آن برد توجه به اختلاف بین اروپا و روسیه با ترامپ است، پس از رای آوردن ترامپ اروپا نشان داده که چندان از این وضعیت خوشحال نیست و در چند مورد صراحتاً با اقدامات وی ابراز مخالفت کرده است، این مسئله به طور قطع می تواند در ایجاد یک اجماع جهانی بر علیه ایران در هر زمینه ای جلوگیری کند، پس می تواند نتیجه گرفت که شکاف موجود بین اروپا، روسیه با ترامپ فرصت تاریخی کشور است.

  در پایان باید اشاره کرد که هیچ تفاوتی بین جناح های سیاسی در آمریکا برای ما وجود ندارد و صرفاً صراحت و در لفافه عمل کردن هر کدام تفاوت دارد، ترامپ این روزها آیینه تمام نمای آمریکا است که در دوره پیش پرده ای بر روی آن کشیده بودند و امروز دیگر خبری از آن نیست.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.