• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » قدرت چانه‌زنی نمایندگان تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری خواهد بود/هندی‌ها در توسعه اقتصادی کردستان سهیم می‌شوند
  کد خبر : 1999857

  قدرت چانه‌زنی نمایندگان تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری خواهد بود/هندی‌ها در توسعه اقتصادی کردستان سهیم می‌شوند

  قدرت چانه‌زنی نمایندگان تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری خواهد بود/هندی‌ها در توسعه اقتصادی کردستان سهیم می‌شوندReviewed by on Feb 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، استان کردستان با منابع سرشار آب و وجود ده‌ها هزار هکتار خاک حاصلخیز در کنار مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارای ظرفیت ویژه‌ای در حوزه اقتصادی…

  قدرت چانه‌زنی نمایندگان تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری خواهد بود/هندی‌ها در توسعه اقتصادی کردستان سهیم می‌شوندReviewed by on Feb 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، استان کردستان با منابع سرشار آب و وجود ده‌ها هزار هکتار خاک حاصلخیز در کنار مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارای ظرفیت ویژه‌ای در حوزه اقتصادی است.

  وجود تشکل‌هایی همچون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نیز به عنوان بزرگترین پارلمان بخش اقتصادی در استان که بخش خصوصی آن را اداره می‌کند می‌تواند در راستای توسعه اقتصادی استان تسهیل‌گر باشد.

  برای آشنایی هرچه بیشتر با فعالیت‌ها و تلاش‌های اتاق بازرگانی استان مصاحبه‌ای را با حامد رنجبر نایب‌رئیس اتاق بازرگانی استان کردستان در بخش اقتصادی انجام داده‌ایم که در ادامه خواهد آمد.

  فارس به عنوان سوال نخست چه استراتژی‌هایی برای پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در روند توسعه استان دارید؟

  صحبت‌ها و تلاش‌های بسیاری برای پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در اقتصاد استان صورت گرفته است، اما چون ساختار اقتصادی ما دولتی است به خوبی نمی‌تواند هدایت‌گر اقتصاد باشد.

  در تمام دنیا هم این امر به اثبات رسیده است که اقتصاد دولتی نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازها باشد و باید نقش نظاره‌گر را ایفا کند.

   اگر می‌خواهیم در استان اقتصاد ما پویاتر شود، نباید دوباره به سوی اقتصاد دولتی برویم و باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کنیم به شرطی که زیرساخت‌های نقش‌آفرینی و حضور بخش خصوصی فراهم شود.

  مرز مشترک ۲۴۰ کیلومتری با کشور عراق، کشاورزی غنی، حق آبه بالا در استان، کشاورزی، ذخایر معدنی غنی و ظرفیت‌های گردشگری همگی در کنار وجود جنگل‌ها و منابع آبی فراوان همگی ظرفیت‌هایی است که با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به استان جذب کنیم.

  در جلسات و کارگروه‌های مشترک که در استانداری و یا در دستگاه‌های دیگر تشکیل شده است نظرات کارشناسی توسط اتاق بازرگانی ارائه شده  و نمایندگان ما اهداف اقتصادی اتاق را تبیین کرده و مشاوره‌هایی ارائه داده‌اند.

  فارس: در این خصوص چه اقداماتی انجام شده و گره کار در کجاست؟

  یکی از مباحثی که در قالب شورای گفت وگو درگیر آن هستیم، فضای کسب و کار در استان است که متأسفانه وضعیت خوبی در کشور نداریم، از این رو در اتاق بازرگانی بر ۱۰ شاخص که فضای کسب و کار بر اساس آن‌ها سنجیده می‌شود زوم کرده‌ایم مخصوصا در خصوص صدور مجوز و فرایند سرمایه‌گذاری فعالیت‌های خویش را منسجم کرده‌ایم و همچنین جلسات شورای گفت‌وگو را برای حل و فصل این مشکلات هدایت کرده‌ایم.

  باید به این مهم توجه کرد که زمین کافی در استان وجود ندارد، وجود معارضین و منابع طبیعی نیز یکی دیگر از مشکلات این عرصه است که همواره مطرح بوده است و شهرک‌های صنعتی‌ موجود در استان از لحاظ ارایه زمین مناسب به سرمایه‌گذاران بسیار ضعیف هستند.

  *دستگاه متولی برای تملک و تغییر کاربری اراضی در کردستان وجود ندارد

  نایب‌رئیس اتاق بازرگانی استان کردستان: هم‌اکنون در استان دستگاه متولی مناسبی برای مبحث تملک، خرید و تغییر کاربری نداریم، لذا طی جلسات کارشناسی متعدد با ستاد سرمایه‌گذاری سعی کرده‌ایم این ستاد را به عنوان پنجره واحد تمام دستگاه‌های مرتبط برای بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از زمین مناسب در نظر بگیریم.

  فارس: میانگین زمانی برای بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از زمین مناسب چقدر است؟

  حداقل زمان ممکن ۷ ماه است، اما این امر تا ۲ سال در برخی شرایط به طول می‌انجامد که بخشی از طولانی‌شدن این فرایند برای طرح‌های بزرگ مقیاس است که فراتر از اختیارات استان است و ما سعی کرده‌ایم در جلسات آتی سقف اختیارات استانی را افزایش دهیم.

  باید توجه کنیم که سقف اختیارات استانی برای واگذاری زمین یک هکتار است و اگر طرح بزرگ مقیاس باشد باید به کمیسیون‌های کشوری ارجاع داده‌شود.

  *کارشناسان در کردستان دست به عصا راه می‌روند

  در برخی جاها نگاه‌های محدودکننده به آن استان‌ها وجود ندارد، مثلا در استان‌های کویری همچون سمنان و اصفهان این مشکلات وجود ندارد، چون در کردستان شرایط طبیعی همچون جنگل و مرتع خود محدودکننده بوده و کارشناسان دست به عصاتر کار می‌کنند.

  البته قدرت چانه‌زنی مدیران استانی و نمایندگان استان می‌توانند تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری و اختصاص زمین مناسب در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد.

  رنجبر، متأسفانه ما در استان طرح‌هایی داشته‌ایم که ۹ ماه زمان برده تا تنها این طرح مطرح شود، انتظار داریم که نگاهی ویژه به استان در این خصوص صورت بگیرد؛ چراکه اگر با نسخه واحد کشوری به کردستان نگاه نشود نمی‌توان به رفع مشکلات امیدوار شد چون کردستان محدودیت‌ها و حساسیت‌های خود را دارد.

  فارس: طی روزهای اخیر مباحثی پیرامون حضور سرمایه‌گذاران هندی به استان مطرح شده است آیا این مهم صحت دارد؟

  در جلساتی که با سفیر هند در تهران داشته‌ایم پس از گفت‌وگو با ایشان مواردی مطرح شد که حضور سرمایه‌گذاران هندی در کردستان یکی از این موارد بود.

  باید به این مهم توجه کرد که هند بالاترین رشد اقتصادی در دنیا را دارد و برای فروش خدمات و کالاهای خویش نیاز به بازارهای جدید دارد و ما بر اساس سرمایه‌گذاری هندی‌ها در منطقه آزاد تجاری چابهار به آن‌ها پیشنهاد کردیم که اگر در منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان هم سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند در بازار عراق نیز حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

  طرف هندی نیز علاقه‌مند شدند در صنایع و معادن و مباحث زیرساختی کردستان سرمایه‌گذاری کنند و تمایل خود را نشان دادند و در این خصوص ما نیز دعوت‌نامه‌ای را برای آنان ارسال کردیم که به دلیل عدم حضور استاندار در استان این سفر به تعویق افتاد و ما سعی داریم در شرایط آب و هوایی مناسب میزبان سرمایه‌گذاران هندی باشیم.

  همچنین در قالب طرح تکاپو نیز سعی داریم که در حوزه آی‌سی‌تی کاروانی از سرمایه‌گذاران استان را به هندوستان اعزام کنیم.

  در بخش آی‌سی‌تی نیز چندین شرکت برتر را در نظر گرفته‌ایم که از سفیر هندوستان درخواست کرده‌ایم که نمایندگان این شرکت‌ها در استان حضور یابند.

  ما باید با توجه به منابع غنی معدنی و آب فراوانی که داریم از فرصت‌های به وجود آمده برای جذب سرمایه‌گذاری در استان بهترین استفاده را نمائیم.

  * ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کردستان مربوط به بخش کشاورزی است

  حدود ۳۰درصد تولید ناخالص داخلی استان مربوط به بخش کشاورزی است و این درحالی است که تنها ۱۰ تا ۱۵ هزار هکتار از اراضی استان آبی هستند و با انتقال منابع آبی سرشار استان به دشت‌های حاصلخیز و ارتقای بهره‌وری در مصرف آب و تولید محصولات کشاورزی می‌توانیم تحولی بزرگ در اقتصاد و معیشت مردم استان به وجود آوریم.

  باید از آخرین شیوه‌های دنیا در حوزه مدیریت منابع آب استفاده کنیم و الگوی کشت را تغییر دهیم و از منابع آب و خاک استان بهترین استفاده نماییم.

  در سفری که چندی پیش هیأت بازرگانی استان به کشور فنلاند داشت یکی از مباحث اصلی مذاکرات گروه سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی بر حوزه آب و ارتقای بهره‌وری در حوزه کشاورزی بود.

  فارس: چاره کار برای رفع موانع پیش روی توسعه سرمایه‌گذاری در استان را در چه می‌دانید؟

  ما باید قبل از هر چیز فضای کسب و کار را متحول کنیم همچنین اعتقاد به سرمایه‌گذاری در بدنه کارشناسی ادارات استان شکل گیرد و احترام و عزت به افراد سرمایه‌گذار در سطح استان با فرهنگ‌سازی در بین اقشار مختلف مردم با بهره‌مندی از همه ابزارها به ویژه صدا و سیما مورد توجه قرار گیرد.

  کردستان دارای منابع غنی بسیاری است و می‌تواند با سرعت هرچه تمام‌تر پله‌های ترقی را طی کند و به قطب اقتصادی کشور تبدیل شود البته این مهم در گرو استفاده بهینه از ظرفیت‌های استان به ویژه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در آینده خواهد بود که این مهم تحولی شگرف را در حوزه سرمایه‌گذاری و توسعه استان به دنبال خواهد داشت و موجب رونق اقتصاد ملی خواهد شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.