• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » امنیت شغلی وکلای دادگستری کمتر مورد توجه قرار گرفته است/ کاهش درآمد وکلای جوان
  کد خبر : 1999720

  امنیت شغلی وکلای دادگستری کمتر مورد توجه قرار گرفته است/ کاهش درآمد وکلای جوان

  امنیت شغلی وکلای دادگستری کمتر مورد توجه قرار گرفته است/ کاهش درآمد وکلای جوانReviewed by on Feb 4Rating: امید رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار داشت: وکلا سالانه مکلف به پرداخت هزینه‌های ثابت و اجباری هستند که شامل «هزینه تمدید پروانه، هزینه بیمه صندوق حمایت، مالیات‌های سنگین، هزینه‌های جاری دفتر وکالت و…

  امنیت شغلی وکلای دادگستری کمتر مورد توجه قرار گرفته است/ کاهش درآمد وکلای جوانReviewed by on Feb 4Rating:

  امید رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار داشت: وکلا سالانه مکلف به پرداخت هزینه‌های ثابت و اجباری هستند که شامل «هزینه تمدید پروانه، هزینه بیمه صندوق حمایت، مالیات‌های سنگین، هزینه‌های جاری دفتر وکالت و منشی دفتر» است.

  وی افزود: تقبل این هزینه‌ها برای وکیل جوان با توجه به تعداد کثیر وکلا، عملاً غیرممکن بوده و در برخی مواقع برای کسب درآمد ممکن است شأن وکالت را رعایت نکرده و مورد سوءاستفاده واسطه‌ها و کلاش‌های دادگستری قرار گیرند و حریم‌های اخلاقی و قانونی نقض شود.

  رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان به نکته جالبی اشاره کرد و افزود: در مدت چند سال گذشته ۵ نفر از وکلای پایه یک عضو کانون وکلای کردستان، پروانه وکالت خود را تودیع نموده و به شغل‌های دیگری گرایش پیدا کردند.

  رشیدی یادآور شد: این معضل قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست و باید توسط کانون‌های وکلا و صاحب‌نظران مورد توجه ویژه قرار گیرد تا ضمن حمایت از وکلای جوان و ایجاد امنیت شغلی، شأن و جایگاه وکیل دادگستری در جامعه حفظ شود.

  رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان اضافه کرد: شغل وکالت دادگستری نباید با مشاغل و اصناف تجاری مقایسه شود و این تصور که هر دانش‌آموخته حقوق، باید وکیل دادگستری شود کاملاً غلط است، زیرا «پروانه وکالت» با «پروانه کسب» تفاوت دارد.

  رشیدی عنوان کرد: برای رفع بیکاری هزاران دانش‌آموخته رشته حقوق باید زمینه اشتغال جمع کثیری از آنها از طریق آزمون‌های سردفتری، دفاتر رسمی نکاح و طلاق و آزمون قضاوت اقدام کرد.

  وی تصریح کرد: ضرورت افزایش دفاتر اسناد رسمی با توجه به ضرورت ثبت تمامی معاملات غیرمنقول و لزوم ثبت روابط زوجیت، یکی از نیازهای کشور و جامعه به شمار می‌آید.

  رئیس کانون وکلای دادگستری استان کردستان بیان کرد: این دیدگاه که ظرفیت‌های پذیرش سالانه وکلای دادگستری، صرفاً برای رفع بیکاری فارغ‌التحصیل‌های رشته حقوق، حذف شود، نتیجه‌ای جز تولید وکیل بیکار و ایجاد زمینه فساد مالی و ارتشاء در دادگستری را به دنبال نخواهد داشت.

  رشیدی با بیان اینکه امروزه در شهرهای پرجمعیت ایران، هزاران وکیل دادگستری مشغول فعالیت هستند، افزود: طبق آمار موثق، بسیاری از وکلای جوان با معضل بیکاری وعدم درآمد و تأمین هزینه‌های اولیه مواجه هستند، بنابراین تحلیل صرف اقتصادی و تجاری و بحث از ایجاد زمینه «رقابت اقتصادی وکلا» برای کسب درآمد از طریق  شغل وکالت و استفاده از تئوری‌های علم اقتصاد در این حوزه بحثی باطل و مغایر ذات و شان این  شغل و پیشه است.

  وی تأکید کرد: تولید برنامه‌های زنده تلویزیونی توسط صدا و سیما، نظر‌خواهی اقتصادی و نظرخواهی از شخصی که در آزمون وکالت قبول نشده است و به شغل وکالت فقط به عنوان شغل اقتصادی و تجاری مین‌گرد و در فکر رقابت و کسب درآمد است، فقط التهاب اجتماعی، تهییج کاذب افکار عمومی را به دنبال داشته و ناشی از عدم آشنایی با نهاد وکالت و قوانین و مقررات مربوط به آن است.

  رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان در پایان افزود: معضل بیکاری در ایران، یک معضل فراگیر است و ارتباطی با یک شغل، یک شغل دانشگاهی خاص ندارد و با افزایش تعداد وکلا و یا افزایش کاذب و بی‌ضابطه مشاغل دیگر و یا ایجاد زمینه رقابت اقتصادی صرف و کاذب، قابل رفع نیست بلکه مشکل و مسأله بنیادی اقتصادی و ساختاری است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.