• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اقتصادی , حوادث » تا ۳ دقیقه؛پلاسکویی دیگر در راه است/ دولت به گوش باشد
  کد خبر : 1999498

  تا ۳ دقیقه؛پلاسکویی دیگر در راه است/ دولت به گوش باشد

  تا ۳ دقیقه؛پلاسکویی دیگر در راه است/ دولت به گوش باشدReviewed by Aryan♥ on Feb 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پیمان بیگدلی در یادداشتی نوشت،از اولویت های کاری هر دولتی تلاش برای ایجاد ثبات  و دوام در زندگی خانواده های آن  کشور هست، زیرا  با فروپاشی یک…

  تا ۳ دقیقه؛پلاسکویی دیگر در راه است/ دولت به گوش باشدReviewed by Aryan♥ on Feb 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پیمان بیگدلی در یادداشتی نوشت،از اولویت های کاری هر دولتی تلاش برای ایجاد ثبات  و دوام در زندگی خانواده های آن  کشور هست، زیرا  با فروپاشی یک خانواده، جامعه  باید با آسیب ها و تهدیدهای جدی  و اساسی  حاصل از این فروپاشی دست و پنجه نرم  کند که یکی از این آسیب ها افزایش زنان مطلقه و همچنین به وجود آمدن معظل دیگری به نام کودکان کار و نیز بدتر از همه این ها بی پناه ماندن کودکان معصومی است که  پس از جدایی پدر و مادر  ممکن است با هر نسیمی به هر سویی غیر از مسیر حرکت درست جامعه وزیدن کنند.

  دولت یازدهم،  پس از گذشت  قریب به سه سال و نیم از آغاز به کار خود آمار خوبی را در این زمینه به جای نگذاشته و در واقع نتوانسته است در مقابل جنگ نرم دشمن در زمینه فروپاشی و انحراف در زندگی مردم ایران گام های موثری را بر دارد و  طوری که  در مقابل افزایش آمار طلاق در ایران، آمار ازدواج در سال‌های اخیر کاهش داشته است، و بر اساس اعلام رئیس سازمان ثبت احوال در مرداد امسال، چهارماهه اول امسال شاهد ثبت نزدیک به ۲۳۵ هزار ازدواج بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲٫۲ درصد کاهش داشته است.

  مقام معظم رهبری  درباره اهمیت  تحکیم بنیاد خانواده می فرمایند:

  « مسئله‌ی زن و خانواده برای کشور، جزو مسائل درجه‌ی یک است… مسئله‌ی خانواده، مسئله‌ی بسیار مهمی است؛ پایه‌ی اصلی در جامعه است، سلول اصلی در جامعه است. نه اینکه اگر این سلول سالم شد، سلامت به دیگرها سرایت میکند؛ یا اگر ناسالم شد، عدم سلامت به دیگرها سرایت میکند؛ بلکه به این معناست که اگر سالم شد، یعنی بدن سالم است. بدن که غیر از سلولها چیز دیگری نیست. هر جهازی، مجموعه‌ی سلولهاست. اگر ما توانستیم سلولها را سالم کنیم، پس سلامت آن جهاز را داریم. مسئله اینقدر اهمیت دارد».
   
  دولت یازدهم، در این مدتی که از عمر خود گذشته  اقدام جدی در راستای تحکیم بنیاد خانواده برنداشته و حاصل  این  سهل انگاری در برنامه ریزی و عمل چیزی نیست جز اینکه،  با رسیدن به سال ۹۴، میزان طلاق در هر دو جنس به دلیل تغییرات هرم سنی جمعیت در کشور، «یک پله ارتقا» یافته است و در مورد رشد آمار طلاق در ایران، پیشتر در مرداد ماه رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفته بود که تنها در چهار ماهه اول سال ۵۵ هزار و ۷۱۸ طلاق ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲٫۲ درصد رشد کرده است.

  همچنین بر پایه گزارش  های اداره ثبت و احوال کشور در سال ۱۳۹۰ در مقابل هر ۱۰۰ ازدواج ۱۶ طلاق ثبت شده، در سال ۹۴ از ۲۳ طلاق در مقابل ۱۰۰ ازدواج ثبت شده است و   از  ثبت ۱۳۵ هزار و ۶۷۷ مورد طلاق در نه ماهه نخست سال جاری در استان‌های مختلف این نتیجه حاصل می شود که در هر ساعت بیش از ۲۰ رویداد طلاق در کشور اتفاق می‌افتد.

  با اتفاق افتادن  20 طلاق در هر ساعت  در واقع ما روزانه شاهد  480 طلاق در کشور هستیم، این تعداد طلاق در یک روز در واقع  نشان از به وقوع پیوستن حادثه هایی به مراتب فجیع تر و مخرب تر  از آتش سوزی ساختمان پلاسکو در کشور هست که آوارهای حاصل از آن تا سالیان سال از جامعه ایران پاک نخواهد شد  زیرا این آتش سوزی  آوارهایی را بر دوش جامعه می گذارد که برای  برداشتن آن صرف هزینه های هنگفت لازم است .

  دولت یازدهم،   باید برای جبران زمان از دست رفته سریعا در جهت نیل به سیاست های کلی نظام خانواده که امسال توسط رهبری ابلاغ شد اقدام نماید.

  لذا دولت یازدهم باید تلاش خود را برای احرای سیاست های ذیل  که همان سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در  زمینه خانواده است را به کار گیرد، که عبارتند از:
  ۱. ایجاد جامعه‌ای خانواده‌محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به‌عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش‌بخش.
  ۲. محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.
  ۳. برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.
  ۴. ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.
  ۵. تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودّت و رحمت با تأکید بر:
  به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.
  فرهنگ‌سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.
  مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.
  ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.
  ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.
  ۶. ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی با:
  ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.
  پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.
  مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.
  اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته‌سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.
  ۷. بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل‌ّوفصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.
  ۸. ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.
  ۹. ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.
  ۱۰. ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی-ایرانی در جهت استحکام خانواده.
  ۱۱. تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.
  ۱۲. حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت‌پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.
  ۱۳. پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده به‌ویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.
  ۱۴. حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.
  ۱۵. اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.
  ۱۶. ایجاد سازوکارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه‌جانبه خانواده‌ها به‌ویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.