• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » افتتاح ۱۳۸ پروژه برق‌رسانی با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار در همدان
  کد خبر : 1998507

  افتتاح ۱۳۸ پروژه برق‌رسانی با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار در همدان

  افتتاح ۱۳۸ پروژه برق‌رسانی با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار در همدانReviewed by on Feb 3Rating: حاجی‌رضا تیموری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه استان همدان ۱۹ هزار کیلومترمربع مساحت و یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، بیان داشت: مشترکان برق استان تاکنون ۷۰۰ هزار مشترک است. وی با اشاره به اینکه…

  افتتاح ۱۳۸ پروژه برق‌رسانی با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار در همدانReviewed by on Feb 3Rating:

  حاجی‌رضا تیموری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه استان همدان ۱۹ هزار کیلومترمربع مساحت و یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، بیان داشت: مشترکان برق استان تاکنون ۷۰۰ هزار مشترک است.

  وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و روستایی استان همدان برقدار هستند، گفت: یک هزار و ۸۰ روستای استان از نعمت برق برخوردار بوده و امسال نیز به تنها روستایی که مردمش مهاجرت معکوس داشته‌اند، برق رسانی شد.

  تیموری اظهار داشت: استان همدان قطب کشاورزی محسوب می‌شود و ۴۰ درصد انرژی مصرفی در بخش کشاورزی و حدود ۱۱ درصد در بخش صنعت است.

  وی ادامه داد: با اقداماتی که در استان انجام شده شرایط برای سرمایه‌گذاری مهیا بوده و بستر  برای جذب سرمایه‌گذار در استان مناسب است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان در خصوص سیاست‌های تشویقی برای کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی و صنعتی عنوان کرد: در این راستا برنامه‌های مختلفی در فصل تابستان برای کاهش پیک بار استان انجام شد که انتقال تعطیلات و تعمیرات سالیانه به تابستان، انتقال تمام یا بخشی از مصرف انرژی به ساعات غیر پیک و مشارکت در طرح ملی ذخیره عملیاتی(کاهش بار ساعتی) از جمله این اقدامات بوده است.

  استفاده از مولدهای اضطراری برای تأمین بخشی از مصارف برق

  وی استفاده از مولدهای اضطراری برای تأمین بخشی از مصارف خود و تولید و تحویل به شبکه سراسری را از دیگر اقدامات عنوان کرد و افزود: با توجه به ضعیف بودن بخش صنعت استان، ۴۴ واحد صنعتی در طرح‌ها همکاری داشتند و ۱۰ مگاوات از پیک بار استان در تابستان را کاهش دادند.

  وی با اشاره به‌ سیاست‌های تشویقی برای کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی اضافه کرد: در این بخش نیز با تفاهم‌نامه‌هایی که بین شرکت و کشاورزان منعقد شد، ۲ هزار مشترک کشاورزی موافقت خود را برای خاموش کردن موتورهای چاه کشاورزی اعلام کردند که ۴ ساعت شب و یا روز استفاده نکنند.

  تیموری یادآور شد: در اثر این همکاری تابستان سال جاری ۷۰ مگاوات از بار شبکه کاهش یافت و مشترکان کشاورزی نیز در قبال این همکاری بهای مصرف بقیه ساعات شبانه روز آنان رایگان شد.

  وی با بیان اینکه مشارکت و همراهی مردم ستودنی است، اظهار داشت: با همراهی مردم توانستیم پیک ۹۵ را بدون خاموشی عبور کنیم و انتظار می‌رود همکاری برای سال‌های بعد نیز ادامه داشته باشد و اصلاح الگوی مصرف و بهینه مصرف کردن سرلوحه زندگی مردم باشد.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به برنامه‌های شرکت برای به‌کارگیری منابع انرژی‌های نو افزود: انرژی خورشیدی وسیع‌ترین منبع انرژی پاک در جهان است.

  نصب ۱۲۵ کیلووات نیروگاه خورشیدی در مدارس و مساجد همدان

  وی ادامه داد: عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، تولید پراکنده و کاهش اتکا به شبکه سراسری، فرصت مناسبی است برای کسب و کار و ایجاد شغل‌های جدید که باید مدنظر قرار گیرد.

  تیموری با اشاره به مزایای انرژی خورشیدی عنوان کرد: تجدیدپذیر بودن، فراوانی، پایداری، دوستدار محیط زیست، قابلیت دسترسی و کاهش هزینه‌های برق از مزایای استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی است.

  وی عنوان کرد: برنامه‌های موفق و نتیجه‌بخش در زمینه جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده و سال گذشته برای ۸ مدرسه، ۴ مسجد و ساختمان شرکت برق در مجموع ۱۲۵ کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب شد و در حال بهره‌برداری است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با تلاش استاندار، سرمایه‌گذار ایرانی با مشارکت سرمایه ‌گذارخارجی وارد استان شدند و برای احداث ۲  نیروگاه ۷ مگاواتی خورشیدی با تجهیزات مربوطه قرارداد ساخت را با سانا منعقد کردند  و در مدت کمتر از ۶ ماه عملیات احداث نیروگاهی را به اتمام رساند.

  وی با بیان اینکه در دهه فجر امسال با حضور وزیر نیرو دو نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری میرسد، افزود: اولین و بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور در همدان احداث شده است.

  تیموری یادآور شد: هر یک از نیروگاه‌های خورشیدی در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و در مجموع با ۱۶ میلیون یورو سرمایه‌گذاری احداث شده‌اند.

  وی با بیان اینکه احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی حدود ۴۰۵ میلیارد تومان هزینه در بر دارد، عنوان کرد: این در حالی است که در زمان تحریم وارد کردن تجهیزات نیروگاهی مشکل بود و هر مگاوات حدود ۱۰ میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری داشت.

  وی ادامه داد: توسط شرکت سانا با سرمایه‌گذار قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله منعقد شده که در این قرارداد برق تولیدی به ازاء هر کیلووات ساعت ۵۲۰ تومان خریداری می‌شود.

  انعقاد قرارداد ساخت سه نیروگاه ۷ مگاواتی

  تیموری یادآور شد: همین شرکت قرارداد ساخت سه نیروگاه ۷ مگاواتی دیگر را نیز با سانا منعقد کرده که عملیات اجرایی آنها شروع شده و پیش‌بینی می‌شود در هفته دولت در سال ۹۶ به بهره‌برداری برسند.

  وی ابراز داشت: در حال حاضر سرمایه‌گذار دیگری که ۱۰۰ درصد خارجی است پیگیر احداث دو نیروگاه ۳۰ مگاواتی و یک نیروگاه ۷ مگاواتی در استان است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه اقدامات اولیه برای خرید زمین و طرح اتصال به شبکه در حال انجام است، گفت: میزان سرمایه‌گذاری برای ساخت سه نیروگاه حدود ۲۷۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه همین سرمایه‌گذار خارجی پیگیر هستند تا کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی نسل جدید نیز احداث شود، افزود: این کارخانه حدود ۴۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

  تیموری عنوان کرد: این کارخانه سالیانه ظرفیت تولید پنل‌های خورشیدی برای ۲۵۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را دارد و برای ۵۵۰ نفر نیز ایجاد اشتغال می‌کند.

  وی عنوان کرد: همچنین از دیگر برنامه‌های شرکت برقدار کردن ۶۰۰ خانوار عشایری در استان با استفاده از پنل‌های خورشیدی است که  اگر شرکت‌های سازنده استاندارد لازم را بگیرند اعتبارش از شرکت توانیر دریافت خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: در زمینه جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در استان برای احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک CHP اقدامات خوبی انجام شده است.

  وی ادامه داد: از جمله این اقدامات می‌توان به حضور ۳۲ سرمایه‌گذار در استان به قدرت ۱۷۳ مگاوات و مبادله ۱۳۸ مگاوات موافقت‌نامه اشاره کرد.

  وی اضافه کرد: در این زمینه ۹۰ مگاوات پروانه احداث دریافت کرده، ۳۳ مگاوات عقد قرارداد شده و ۱۰ مگاوات نیز وارد مدار شده و به بهره‌برداری رسیده است.

  تیموری تصریح کرد: از مزایای احداث مولدهای مقیاس کوچک نیز می‌توان به کاهش تلفات، جذب سرمایه‌های کوچک، اشتغال‌زایی و پدافند غیرعامل اشاره کرد.

  کلنگ‌زنی ۲۶ پروژه با اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال در همدان

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده برای بهره‌وری توزیع انرژی گفت: تعدیل بار فیدرها و نصب خازن فشار متوسط و فشار ضعیف، تبدیل چراغ‌های گازی معابر ۴۰۰ و ۲۵۰ وات به ۱۵۰ وات، استفاده از چراغ‌های کم مصرف در روشنایی معابر، بازرسی انشعابات مشترکین و محاسبه کسر مصرف انرژی از جمله این اقدامات است.

  وی انرژی نصب لوازم اندازه گیری خارج از دسترس مشترکین و کنترل مضاعف، استفاده از ترانس کم ظرفیت و کم تلفات، اصلاح کابل سرویس مشترکان، شناسایی و جمع آوری برق های غیر مجاز، اصلاح سطح مقطع خطوط و تبدیل شبکه‌های سیمی هوایی به کابل خودنگهدار را نیز از دیگر فعالیت‌های بخش بهره‌وری توزیع انرژی برشمرد.

  تیموری خاطرنشان کرد: نتیجه اقدامات انجام شده کاهش تلفات، کاهش پیک بار مصرفی، کاهش خاموشی، کاهش حوادث و رضایتمندی مردم بوده است.

  وی با اشاره به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در بخش توزیع اظهار داشت: کاهش تلفات انرژی و رسیدن به هدف ۱۰.۸ درصد، پیگیری برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های DG، نصب کنتورهای هوشمند طرح فهام AMI برای مشترکان کشاورزی و دیماندی به تعداد ۱۲ هزار دستگاه از جمله این پروژه‌ها است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به نصب و تعویض کنتورهای آنالوگ به دیجیتال گفت: استفاده از کابل‌های خودنگهدار در شبکه‌های هوایی، استفاده از ترانس کم تلفات و کم ظرفیت و  تبدیل و جمع آوری برق های غیر مجاز نیز از فعالیت‌های شرکت در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

  ۱۳۸ پروژه با اعتباری معادل ۱۹۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد

  وی با اشاره به پروژه‌های آماده بهره‌برداری در ایام دهه فجر افزود: در این ایام ۱۳۸ پروژه با اعتباری معادل ۱۹۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

  تیموری با بیان اینکه ۲۶ پروژه با اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال کلنگ‌زنی و تا پایان سال نیز به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: با این اقدامات  کیلومتر ۱۱۷ شبکه فشار ضعیف و فشار متوسط احداث و  ۳۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و فشار متوسط با استفاده از کابل خودنگهدار اصلاح و بهینه‌سازی شده است.

  وی با اشاره به احداث ۱۰ کیلومتر شبکه روشنایی معابر، اظهار داشت: همچنین با این اقدامات ۵ هزار و ۸۷۳ دستگاه چراغ گازی، ۲۱۸ دستگاه ترانسفورماتور توزیع و ۱۲ هزار و ۸۵۱ دستگاه کنتور برای مشترکان جدید نصب شده است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به تبدیل ۱۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه کنتور برای مشترکان از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۳۳۰ هزار کنتور مشترکان دیجیتالی شده یعنی معادل ۴۷ درصد کنتورهای موجود مشترکان است.
   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.