• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » رشد۷ درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال ۲۰۱۶
  کد خبر : 1998049

  رشد۷ درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال ۲۰۱۶

  رشد۷ درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال ۲۰۱۶Reviewed by on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، اداره آمار تاجیکستان در گزارشی تحت عنوان «وضع اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان در سال ۲۰۱۶» اعلام کرد: سال گذشته اقتصاد این کشور حدود ۷ درصد رشد داشته است. بر اساس گزارش این…

  رشد۷ درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال ۲۰۱۶Reviewed by on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، اداره آمار تاجیکستان در گزارشی تحت عنوان «وضع اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان در سال ۲۰۱۶» اعلام کرد: سال گذشته اقتصاد این کشور حدود ۷ درصد رشد داشته است.

  بر اساس گزارش این نهاد، سال گذشته اقتصاد تاجیکستان حدود ۷ درصد رشد داشته و  حجم واردات در مقایسه با صادرات ۳ برابر بیشتر بوده است.

  در ادامه این گزارش آمده است: سال ۲۰۱۶ در تاجیکستان قیمت محصولات غذایی رشد چشمگیری داشته و بر خلاف آن قیمت محصولات ساختمانی افت محسوسی را پشت سر گذاشته است.

  در این گزارش همچنین گفته شده که مجموع محصولات داخلی تاجیکستان در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶.۹ درصد افزایش داشته که ۵۴ میلیارد و ۴۷۱ میلیون سامانی ،حدود ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار می‌شود.

  مجموع محصولات کشاورزی تاجیکستان طی یک سال اخیر به ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون سامانی (حدود ۳ میلیارد دلار) و مجموع محصولات صنعتی در این کشور به ۱۵ میلیارد سامانی (حدود ۲ میلیارد دلار) رسیده است.

  با توجه به گزارش ایران ویج به نقل از اداره آمار تاجیکستان، بودجه این کشور در سال گذشته ۹۵.۷ درصد محقق شده و ۶۴.۳ درصد درآمد بودجه این کشور از طریق مالیات به دست آمده است.

  ۳۷ درصد بودجه تاجیکستان به بخش‌های اقتصادی، ۲۶.۵ درصد به برنامه‌های فرهنگی و ۱۴.۹ درصد به مسایل اجتماعی اختصاص یافته است.

  به گفته این منبع، تجارت خارجی تاجیکستان در سال گذشته ۳ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ تقریبا ۴۰۰ میلیون دلار یا ۹.۲ درصد کمتر است.

  تاجیکستان در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۸۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات و ۳ میلیارد و ۳۰ میلیون دلار واردات داشته است.

  تفاوت بین واردات و صادرات تاجیکستان در سال گذشته ۲ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار بوده است.

  کشورهای ترکیه ۲۲.۳ درصد، قزاقستان ۲۱.۷ درصد، سوئیس ۱۱ درصد، افغانستان ۸.۳ درصد، روسیه ۵.۶ درصد، تایوان ۵ درصد و چین ۴.۹ درصد از خریداران اصلی محصولات تاجیکستان محسوب می‌شوند.

  کشورهای روسیه ۳۲.۵ درصد، چین ۲۷.۸ درصد، قزاقستان ۱۵.۹ درصد، ترکیه ۳.۸ درصد، ترکمنستان ۳ درصد، ایران ۲.۵ درصد، آلمان ۱.۹ درصد و ازبکستان ۱.۱ درصد از واردکنندگان اصلی به تاجیکستان می‌باشند.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.